Niemało ludzi zastanawia się od czego rozpocząć gromadzenie źródeł do wypracowania. Zwykle są to tematyczne książki. Warto spojrzeć do internetu gdzie można znaleźć całe wypracowania <a href="http://www.opracowania.edu.pl">opracowania.edu.pl</a> streszczenia, ale też zestaw lektur do danej tematyki. Lepiej będzie skorzystać z tych drugich, gdyż wtedy uczymy się nowych rzeczy i podczas kolejnej pracy będzie nam szło łatwiej. Powinno się też nie zapominać, iż nauczyciel w każdym momencie ma możliwość zobaczyć czy nasza praca jest oryginalna. Dlatego zwykle opłaci się popracować osobiście.
Jak wiele książek powinno się przeczytać, aby utworzyć sensowne wypracowanie? Wiele zależy od tematu. Jeśli jest to temat odnoszący się do jednej książki lub bohatera, to powinno się znać fabułę i może jedno całościowe opracowanie. Trzeba raczej przemyśleć samemu co zamierza się przekazać. Zaś najtrudniejsze są tematy wielowątkowe. Tego rodzaju wypracowania trzeba pisać w oparciu o parę książek i opracowań. Powinno się je odpowiednio dobrać, by pomogły w konstruowaniu wypracowania oraz były zgodne z jej tematem.
Dobrze jest utworzyć pracę o konkretnej tematyce. Trzeba jednak zamieścić jeszcze do tego bibliografię. Dużo uczniów okropnie się męczy z doborem lektur i odpowiednim ich zapisaniem. Popatrzcie jednak na wypracowania udostępniane w witrynach internetowych. Tam na końcu zawsze znajduje się spis bibliograficzny. Podstawowa zasada to wyszczególnienie literatury podmiotu i literatury podmiotu a także ułożenie w porządku alfabetycznym. Zwróć uwagę w jaki sposób zapisuje się nazwiska autorów. Jeśli używasz eksperckich stron internetowych, a nawet z wolnej encyklopedii, również możesz uwzględnić to w spisie lektur.