
Adam Piwek, head of public relations z Mind Progress Group, opisuje kampanie społeczne ostatnich tygodni.
Okres świąteczno-noworoczny, oprócz zmasowanych kampanii reklamowych sieci handlowych i e-commerców, to w internecie także działania organizacji pozarządowych skupionych na pomocy innym. Adam Piwek, head of public relations z Mind Progress Group przygląda się działaniom wideo on-line prowadzonym przez Szlachetną Paczkę i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
W ostatnich latach profesjonalizm działań trzeciego sektora i wykorzystanie rozwiązań marketingowych - w tym internetowych - zdecydowanie się poprawił. Dzisiaj projekty przygotowywane przez NGO'sy jakością, ideą i pomysłem coraz częściej są porównywalne, a nawet merytorycznie bardziej interesujące, niż działania sektora biznesowego.
Na początek mały krok do przeszłości. Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny realizowany od 2000 roku. W grudniowej kampanii realizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna z sukcesem wykorzystywano różnorodne narzędzia marketingowe, także z zakresu e-marketingu.
E-mail marketing, kampanie billboardowe i behawioralne, autorski program emitowany na antenie TVP 1 - to tylko niektóre z rozwiązań wykorzystywanych w minionym roku. Motywem przewodnim było hasło: Jest jedna Polska. Część kreacji wideo, jak prezentowana poniżej z udziałem szefa paczki ks. Jacka Stryczka, w ciekawy sposób prowadziła grę słów z wykorzystaniem nie tylko motywu przewodniego, ale także postaci księdza, który był jednym z bohaterów kampanii.
Podczas tegorocznej akcji niezwykle ciekawie wykorzystywano narzędzia wideo marketingu on-line. Działający kanał You Tube - PaczkaTV stał się swoistym centrum aktywności. Za pomocą filmu w zdecydowanie bardziej przyjazny sposób można komunikować wartości projektu do różnorodnych grup docelowych. I tak TV Paczka: Mikser przygotowany w czterech odsłonach stanowił nie tylko swoisty program informacyjny o wydarzeniach z życia projektu społecznego, był też ciekawym i rzadko wykorzystywanym w Polsce narzędziem do prowadzenia komunikacji wewnętrznej wśród licznych wolontariuszy.
Warto także przyznać ekipie Szlachetnej Paczki i współpracującym z nią partnerom uznanie za dobór różnorodnych ambasadorów komunikujących ideę projektu. W tym gronie mogliśmy zobaczyć aktorów z jedynkowego serialu Klan, bohaterów Rodzinki.pl, popularnych piłkarzy, czy gwiazdy KAYAXU, które wspólnie przygotowują Szlachetną Paczkę. W tym ostatnim materiale, podobnie jak w wielu innych tegorocznych, ciekawe wydaje się wykorzystanie ujęcie z wnętrza Paczki przygotowywanej także przez znanych Polaków z różnych dziedzin aktywności społecznej.
Co może budzić niedosyt? Z pewnością publikacja części bardzo ciekawych materiałów wideo już po okresie bożonarodzeniowym, kiedy także Szlachetna Paczka osiąga swoje apogeum.
Owsiak dał radę?
Styczeń to czas kojarzony przez Polaków z aktywnością wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczne działania zapowiadające - także w sieci - kojarzą się nam głównie z kampanią Play, który w 2014 zagrała już trzeci raz z Fundacją kierowaną przez Jurka Owsiaka. Co prawda dawna wszechobecna czerwień zmieniła się już w kolorystykę operatora sieci komórkowej, jednak przekaz Fundacyjny dominuje w wciąż w działaniach spotowych. To także nie pierwsza inicjatywa powiązania działań sprzedażowych Play z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wcześniej podobną akcję prowadzono m.in. w powiązaniu z Przystankiem Woodstock.
Ciekawie, w kontekście wykorzystania YouTube, była akcja YouTuberzy dla WOŚP. W jej ramach blogerzy komunikujący się za pomocą wideo-online przygotowali dedykowane filmy związane z Finałem. Następnie umieszczali je na swoich kanałach, a także uczestniczyli w specjalnej zbiórce za pomocą portalu crowdfoundingowego Się Pomaga - o czym informowali także w swojej produkcji. Czy akcja pomoże w dotarciu z ideą Orkiestry i jej tegorocznym przekazem do młodszych odbiorców o różnorodnych zainteresowaniach? O tym przekonamy się za kilka dni, kiedy suma ze zbiórki zostanie podliczona. Więcej filmów uczestniczących w akcji można zobaczyć tutaj.
Adam Piwek - head of public relations w agencji Mind Progress Group - jednej z największych agencji marketingu zintegrowanego w Polsce Zachodniej, skupiającej zespół 30 specjalistów z różnorodnych dziedzin. Autor kieruje pracą zespołu PR oraz zajmuje się doradztwem technologicznym dla klientów z różnorodnych branż. Jest wykładowcą akademicki i trenerem z zakresu nowoczesnej komunikacji wizerunkowej. Wcześniej zawodowo związany z branżą IT. |
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»