Eksperci opisują akcje w social media, które odniosły sukces.
Wcale nie trzeba dysponować ogromnym budżetem, aby skutecznie prowadzić kampanię w mediach społecznościowych. Gdzie zatem tkwi recepta na sukces? Oto realizacje, które odniosły sukces na Facebooku.
- Pierwszym krokiem do stworzenia kampanii w social media powinien być wybór grupy, do której chcemy kierować naszą akcję. Określenie targetu jest niezwykle ważne przy planowaniu kampanii reklamowej oraz tonu komunikacji. Inaczej będziemy budować komunikaty do dzieci, a w inny sposób do dorosłych mężczyzn. Nieprzemyślany wybór grupy docelowej może powodować, że publikowane treści będą mało interesujące dla odbiorców. Wtedy kampania będzie miała niską efektywność - tłumaczy Urszula Piętka, junior account manager w agencji WebTalk.
Oprócz tego należy od razu opracować strategię dostarczania treści i zaplanować całość działań na przynajmniej rok. - To, co w innych mediach nazywamy kampaniami, w mediach społecznościowych przybiera formę strategii obecności marki. Dlatego działania powinno się planować długofalowo, przynajmniej w perspektywie 12 miesięcy. Budując strategię, należy uwzględnić to, jaki kontent marka może zaoferować swoim odbiorcom oraz w jakich kanałach zamierza go prezentować - radzi Maciej Kaliciński, strategy director w agencji Kalicińscy.com.
Jednak okazuje się, że podczas planowania popełnianych jest szereg błędów. Nie trudno na przykład źle definiować grupę docelową. Jakie są późniejsze skutki? To akurat nietrudno przewidzieć. - Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji między oczekiwaniami użytkowników serwisów społecznościowych, a celami stawianymi przed marką. Wciąż najczęściej popełniane błędy wynikają z bagatelizowania potrzeb i upodobań - komentuje Magdalena Kurylak, strategy planner w GoldenSubmarine.
Dodatkowo w ostatnim czasie w branży reklamowej można dostrzec ciekawe trendy. Otóż od wielu lat mówi się, że mamy do czynienia z rokiem mobile. - Tymczasem ostatnie dwa lata stały się bez wątpienia czasem blogerów, po których coraz częściej sięgają twórcy kampanii reklamowych. To źródło potencjalnych korzyści dla marek, ale i obszar zagrożeń - zauważa Maciej Maciejewski, head of Liquid.
Tak się wprowadza nową markę, czyli o strategii Skody
Największym w tworzeniu kampanii Skody okazał się stereotypowy wizerunek, który stawiał pod znakiem zapytania sukces dialogu z konsumentami obecnymi w mediach społecznościowych. Polski oddział Skody oddał w ręce agencji Kalicinscy.com całość działań i rozpoczął prace rok temu. Profil na Facebooku marek motoryzacyjnych, plasując się również wysoko w zestawieniach pod względem zaangażowania fanów. Jak to się udało? Przede wszystkim jest to zasługa konsekwentnie realizowanej strategii, obejmującej działania w obrębie całego ekosystemu marki, w tym kampanie cross-mediowe.
W tym kontekście warto wspomnieć o akcji promującej model Citigo wśród kobiet, bazującej na współpracy z blogerkami modowymi i zakończonej sesją zdjęciową w dwutygodniku VIVA!, czy też kampanii Octavii, łączącej działania online z multimedialnym muralem, na którym wyświetlany był 3D mapping ze zdjęciami fanów marki. Skoda Polska mocno stawia także na wideo. Jej materiały na kanale YouTube obejrzano łącznie ponad 5,5 miliona razy. Ponadto uwzględniając wzrost zainteresowania materiałami filmowymi wśród internautów oraz rosnącą liczbę użytkowników urządzeń mobilnych, jako jedna z pierwszych marek motoryzacyjnych prezentuje swój kanał w nowej, responsywnej odsłonie.
Filmy wykorzystuje również w ramach aktywności konkursowych, sprawiając, że wyróżniają się one na tle działań konkurencji. Na przykład konkurs Tata potrafi opierał się na serii wideo promujących model Rapid, prowadzonych przez znanego z TV dziennikarza Damiana Śmigielskiego. Natomiast twarzą kampanii SkodaAutolab był Adam Małysz, który wirtualnie oprowadzał internautów po centrum bezpieczeństwa, stawiając przed nimi wyzwania, w których mogli sprawdzić swoją wiedzę lub umiejętności. Aplikacja dostępna była na YouTube i na Facebooku. Jaki był tego efekt? Wzrost liczby fanów na profilu Skody o prawie 9 tysięcy.
Kia angażuje konkursowo
Będąc przy markach motoryzacyjnych, warto także wyróżnić działania koreańskiego producenta. Najtrudniejszy Quiz Piłkarski na Świecie - pod tą nazwą komunikowany był konkurs na profilu Kocham Football, którego założycielem jest Kia Motors Polska. Aplikacja nie bez powodu uzyskała takie miano - pytania sprawiały trudność nawet największym fanom piłki nożnej, za to nagroda była dla wielu spełnieniem marzeń - wyjazd na mecz Pucharu Konfederacji.
Celem konkursu było wyłonienie dziesięciu zwycięzców, którzy pojadą do Brazylii. Nagroda została ufundowana przez Kia Motors Polska, która jest nie konkursu byli mężczyźni, powyżej 18 roku życia, a jego ideą - długoterminowe zaangażowanie fanów w zabawę, a także przygotowanie takich zadań, które pozwolą się im wykazać znajomością piłki nożnej. Na tej podstawie został przygotowany mechanizm konkursu, który opierał się o quiz. Aby jednak zaangażować fanów długofalowo, pytania były publikowane codziennie, o określonych godzinach: 10, 13 i 16. W sumie użytkownik musiał udzielić odpowiedzi na 105 pytań. Były to pytania otwarte, co zwiększało ich trudność, ponieważ internauta musiał szukać odpowiedzi w sieci (czasami nawet przez godzinę lub dłużej). Punktowana była nie tylko odpowiedź, ale także czas. Jeśli użytkownik odpowiedział na pytanie szybko, otrzymywał dodatkowe punkty. Bonusami byli nagradzani wszyscy, którzy udzielili odpowiedzi w ciągu 10 godzin od pojawienia się pytania (im później tym mniejszy bonus
otrzymywali).
Konkurs był podzielony na pięć tygodniowych etapów, dlatego każdy nowy użytkownik miał szansę wziąć udział w quizie i wygrać główną nagrodę. Aplikacja dostępna była od 26 marca do 30 kwietnia tego roku. W trakcie trwania konkursu, fanpage Kocham Football zyskał 45 591 nowych fanów. Aplikacja została wyświetlona 83 157 razy. Skorzystało z niej 44 670 użytkowników, a zaledwie 1 proc. przestał jej używać, co świadczy o angażującym mechanizmie.
Ponadto udzielonych zostało łącznie 79 074 odpowiedzi, co daje nam ponad pół tysiąca odpowiedzi na każde pytanie i ponad 2 tys. dziennie. W quizie brali udział przede wszystkim mężczyźni w wieku 18-24, zatem założenia odnośnie targetu zostały spełnione.
ZOBACZ POZOSTAŁE KAMPANIE. POBIERZ NAJNOWSZY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»