Odświeżony portal Polskiego Radia ma odbić internautów i słuchaczy konkurencyjnym rozgłośniom. Eksperci oceniają zmiany na plus, jednocześnie wytykając błędy, które jak najszybciej wypadałoby poprawić.
Polskie Radio na początku sierpnia zaprezentowało nową wersję serwisu internetowego. Wersja testowa dostępna jest pod adresem beta.polskieradio.pl. Jak zapowiadają jej twórcy, nowy portal mierzy w konkurencję. Podstawowym atutem ma być wielka liczba newsów i dźwięków.
W informacjach na temat nowego serwisu Polskie Radio za najważniejsze zmiany uznało: możliwość słuchania programów radia na wszystkich stronach nowego serwisu, uruchomienia internetowego, wielokanałowego radia moje.polskieradio.pl oraz - na początek - 20 nowych kanałów muzycznych i słownych Polskiego Radia. Pojawiła się też możliwość budowania własnych kanałów ('radio na żądanie') oraz nowy odtwarzacz audio.
O ocenę zmian w serwisie internetowym publicznego radia poprosiliśmy specjalistów od internetowej kreacji, użyteczności i współpracy serwisów z wyszukiwarkami. Jak podkreślają nasi rozmówcy, we wszystkich tych trzech aspektach widać poprawę, choć do ideału becie Polskiego Radia wiele jeszcze brakuje.
Nowy serwis Polskiego Radia oceniają: | ||
Marcin Macionczyk |
Jarosław Rzepecki |
Marek Błyszczek |
creative director OS3 Multimedia |
information architecture team leader Hypermedia |
managing director TrafficMore |
Szczegółowe opinie prezentujemy na kolejnych podstronach.
Wygląd: Bez ekstazy, choć przyjaźnie
Marcin Macionczyk
creative director agencji OS3 Multimedia
Wersja beta.polskieradio.pl wygląda lepiej niż ta spod adresu www.polskieradio.pl. Czy to "lepiej" świadczy o tym, że Polskie Radio ma dobrą stronę www? Moim zdaniem jeszcze nie. Chcę wierzyć, że to wczesna beta a prace wciąż trwają, choć to zdecydowany krok w przód w porównaniu do wersji poprzedniej.
Logo w wersji beta jest większe niż na www.polskieradio.pl, ale i tak zostało potraktowane marginalnie. Może jest jakiś powód, ale bez dogłębnej analizy, interpretacji jest niezrozumiały.Nagłówki nie trzymają konsekwencji w kolorach - raz są na czarnym tle, raz na szarym raz zupełnie bez tła. Layout nie wywołuje ekstazy estetycznej, ale jest przyjazny. Nie dostrzegam elementów niepotrzebnych.
Można by popracować nad kontrastem pomiędzy tłem a czcionką, która mogłaby być większa. Zamieniłbym miejscami kolumny „wiadomości” oraz „polecamy”.
Użyteczność: Koncepcja słuszna, gorzej z wykonaniem
Jarosław Rzepecki
information architecture, team leader agencji Hypermedia (Isobar Polska)
Wydaje się, że jednym z celi nowego serwisu Polskiego Radio było wyeksponowanie większej ilości treści na stronie głównej m.in. poprzez menu jak i w środkowej kolumnie serwisów tematycznych. Koncepcja słuszna, ale jej wykonanie spowodowało, że została utracona przejrzystość, którą posiada dotychczasowy projekt.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka np. dublowanie się treści i funkcjonalności. Linki zawierające w etykiecie nazwy stacji pojawiają się w obszarze pierwszego złamania trzykrotnie i prowadzą do dwóch różnych stron. W gąszczu bliskoznacznych modułów „Polecamy”, „Najważniejsze”, „Najnowsze” często występują te same wiadomości. Dodatkowo moduł „Pogoda” wydaje się być elementem nieprzemyślanym. Te składowe powodują, że najważniejsza część strony głównej jest wykorzystana nieoptymalnie.
Użytkownicy, próbujący odsłuchać po raz pierwszy treści audio dołączonych do artykułów mogą poczuć się zagubieni, gdyż po kliknięciu rozbrzmiewa muzyka, ale nie wiadomo skąd. Dopiero po chwili poszukiwań widać, że odtwarzacz zawsze znajduje się w prawym górnym rogu. Przy przejściach pomiędzy stronami odtwarzanie jest przerywane na chwilę co przy dłuższej wizycie na stronie może okazać się irytujące.
SEO: Niezłe linkowanie wewnętrzne, reszta do poprawki
Marek Błyszczek
managing director TrafficMore
Na wstępie chciałem zaznaczyć, iż mój komentarz nie jest pełnym audytem SEO, a jedynie sprawdzeniem, czy wdrożono podstawowe elementy mające na celu dobrą widoczność serwisu w wyszukiwarkach. Ocenianie wersji beta serwisu bez wiedzy na temat wykonywanych obecnie prac i wglądu w specyfikację przypomina ocenianie seryjnego modelu samochodu po przejechaniu się samochodem koncepcyjnym. Oceńmy jednak to, co do tej pory zostało wykonane:
- Meta tagi
Właściwie tak naprawdę ważny jest tytuł i opis każdej podstrony, gdyż od dawna słowa kluczowe nie mają żadnego znaczenia. Jeżeli chodzi o tytuł, to pierwsze rozczarowanie następuje po wejściu do serwisu, który nazywa się „strona główna”. Kolejne, według mnie, błędy to tytuły stacji radiowych - pojedyncze słowa, jak „jedynka” „dwójka”, „trójka”, to niestety trochę za mało. Zdecydowanie lepiej rozwiązane jest to w artykułach, gdzie w meta tagu „title” mamy tytuł artykuły oraz kategorię, w której się znajduje.
Trzeba jednak podkreślić, że na wszystkich stronach brakuje tagu z opisem. Nie wiem, czy jest to celowy zabieg, czy zapomniano o tym elemencie. Jeżeli spojrzymy na to, jakie opisy pojawiają się w Google przy różnych podstronach, to warto ten element dopracować. Z doświadczenia wiem, że dobra treść w opisie podstrony może zachęcić lub zniechęcić do kliknięcia w dany link w wynikach wyszukiwania.- Linkowanie wewnętrzne
Serwis pod tym względem jest bardzo dobrze zaprojektowany. Mamy kategorie, tematy, najpopularniejsze artykuły, w artykułach tagi – słowem to, czego potrzebuje taki serwis, aby być dobrze widoczny w wyszukiwarkach. Sytuacja byłaby niemal idealna, gdyby nie brak konsekwencji w linkowaniu. Dla przykładu, stronę główną znalazłem pod adresami:
- beta.polskieradio.pl
- beta.polskieradio.pl/index.php
- beta.polskieradio.pl/13,Polskie-Radio
- beta.polskieradio.pl/93970f18-75ab-49dd-9a4e-e2bd1fe12b9b.file;Mo
Nie wiedzieć czemu, linki w serwisie kierujące do strony głównej, kierują pod trzeci podany przeze mnie adres, choć logika i przyjęte reguły sugerują wybranie adresu pierwszego.- Przekierowania
Ten ważny element, który pozwala kierować użytkowników i roboty wyszukiwarek na właściwy adres w obecnej wersji beta serwisu nie istnieje. Pomijam fakt wybrania adresu z www lub bez i przekierowywania tam drugiego, gdyż wciąż serwis jest w subdomenie beta. Podsumowując - cokolwiek wpiszemy, a nie będzie to prawidłowy adres podstrony, pod wpisanym przez nas adresem w przeglądarce otworzy się strona główna serwisu. Ciekawostką jest też brak strony z błędem 404.- Wygląd strony „oczami” robotów wyszukiwarek
W tej kwestii nie mam większych zastrzeżeń. Roboty dostają dokładnie to, co powinny, czyli linki i treści artykułów.Mam nadzieję, że błędy w serwisie to tylko tymczasowe niedopracowania, które szybko zostaną wyeliminowane i nie jest to wynik braku wiedzy na ten temat optymalizacji serwisów internetowych pod wyszukiwarki. Zalecałbym jednak, dopóki polskieradio.pl funkcjonuje wciąż jako wersja beta, zlecenie pełnego audytu SEO i zapoznanie się z jego wynikami.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jeden krok do przodu, a dwa do tyłu. Taka zasada chyba obowiązuje dzisiaj w unowocześnianiu portali internetowych. Czemu nie możemy uczyć się od najlepszych w tym względzie? Po co wydawać masę pieniędzy na coś co nie działa?
Real Player jako jedyna opcja odtwarzania? Nie, dziekuje. Krok do tylu. W aktualnej wersji jest wykorzystywany o wiele bardziej rozpowszechniony WMP. Idealem byloby streamowanie przy uzyciu technologii flash, tak jak to robi np. <a href=\"http://grooveshark.com\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://grooveshark.com</a><br /> Serwis poki co na standardy gdzies tak z 2005-6r.
Rafi spisz?:D