4.08.2009 / Css
HTM5 - czy ktoś jeszcze potrzebuje flasha?
Krzysztof Adamus
business development director / Opcom Sp. z o.o. S.K.A.
 

Zobaczcie co można zdziałać używając kilku tagów zaimplementowanych w 5 wersji HTMLa.

Uwaga - aby zadziałało trzeba mieć nowoczesną przeglądarkę, jak FireFox 3.5, Safari 4 lub beta Chrome w wersji 3.0.

Aby było ciekawiej każde spośród 100 kółeczek reprezentuje jedno tweetnięcie.

Autorzy tego eksperymentu twierdzą, że przeglądarki nowoczesnych telefonów takich jak iPhone czy z Androidem na pokładzie też wspierają nowe standardy HTML (w przeciwieństwie do flasha). Testowałem, ale na moim iPhonie nie zadziałało.

Masz ciekawe info? Podziel się nim z innymi!
Komentarze (19)
« Poprzednia  2 / 2 
Bartek Cymer
11. Bartek Cymer 05.08.2009 / 22:16
HTML5 to jednak więcej niż tylko tagi canvas i audio :)
Od dawna kibicuje HTML5 i wierzę, że kiedyś nastaną te piękne czasy, w których większość przeglądarek będzie go w pełni wspierała. Nie chodzi tu o konkurowanie z Flashem, bo HTML5 ma rozszerzyć HTML o nowe, sympatyczne opcje i ułatwić nam developing (gradienty, cienie, tag dedykowany dla daty mmm... :) ). Będziemy po prostu mogli zrobić pewne rzeczy bez konieczności uciekania się do Flasha i gimnastyki przy cięciu.
BTW niezłe wykorzystanie <canvas> prezentuje już teraz np. Cufón.
Jarosław K.
12. Jarosław K. 06.08.2009 / 11:29
Zdecydowanie kamieniem milowym w rozwoju standardów sieciowych, czy też produkowania stron w oparciu o HTML 5 będzie czas kiedy porzucimy IE 6.0. Mimo ciekawych statystyk i spadającego wskaźnika ogólnych userów IE 6.0 niestety wizja Bartka, który w jednym z blogowych artykułów wskazywał na mocną pozycję IE 6.0 może sprawić, że jeszcze dobre kilka lat będziemy patrzeć wstecz i martwić się o wygląd stron pod jakże 'nielubianą' przez developerów przeglądarką.
Przemysław Stroiński
13. Przemysław Stroiński 17.08.2009 / 13:09
co do flasha na iphone to prace trwają, flash player na komórki jako taki istnieje (fash lite), animacja ok, ale kółeczka można animować w js i bez html5
Przemysław Stroiński
14. Przemysław Stroiński 17.08.2009 / 13:15
co do samego pisania stron w js, nie wyobrażam sobie na dzień dzisiejszy
pisania czegoś dużego w js, tzn. pisać można ale będzie to czasochłonne,
i niewygodne, js wygląda jak actionscript 1.0, ciężkie do pracy grupowej i utrzymania porządku, debugowania itd.. Wala się w internecie specyfikacja do javascript 2.0, ale to za mało ;)
Marcin Borkowski
15. Marcin Borkowski 19.08.2009 / 13:27
Nie wydaje mi się, aby implementowanie tego w HTMLu było wogóle potrzebne. A dźwięk? HTML obsługiwał go już dawno (a na pewno już w 1998) ... Oczywiście sam support pozostawiał wiele do życzenia ale któżby się wtedy tym przejmował? ;-)

Generalnie to jestem zdania, że sam HTML nie powinien angażować się akurat w ten zakres działania. No i umówmy się - stworzenie prostej animacji we Flashu będzie zawsze prostsze niż napisanie kodu w HTML / JS :)
Maciej Wrzalik
16. Maciej Wrzalik 28.08.2009 / 11:12
A zatem:
Canvas w IE już jest, trochę na około, nie wszystko jest zaimplemetowane, ale jak dla mnie jest super: http://excanvas.sourceforge.net/

@Marcin Borkowski:
JavaScript jest doskonałym językiem, piszesz, że nie wyobrażasz sobie pisania w nim czegoś większego? GWT pokazuje, ze można w nim napisać wszystko, szybko i prosto. Google robi wszystko w JS.

Co do do ewentualnej walki pomiędzy flash, a canvas. Tutaj nie ma jak dla mnie żadnego konfliktu. Gdybym był menadżerem projektu Flash w Adobe, to już dzisiaj kazałbym rozwijać eksport z flasha na HTML canvas. Myślę, że to kwestia miesięcy kiedy pojawi się taka możliwość. AS3 można przełożyć na JS, canvas nie ustępuje odtwarzaczowi flasha.
Maciej Wrzalik
17. Maciej Wrzalik 28.08.2009 / 11:16
Przepraszam, to @ w sprawie JS miało być do Przemysława Stroińskiego, a nie do Marcina Borkowskiego. Pozdro!
Krystian Borek
18. Krystian Borek 02.09.2009 / 18:50
@Krzysztof Adamus

A jednak nie trzeba było tak długo czekać ;)

http://webhosting.pl/SkyFire.o.krok.od.wydania.mobilnej.przegladarki.nowej.generacji
Krzysztof C.
19. Krzysztof C. 02.09.2009 / 21:48
HTML5 daje znacznie większe możliwości niż wszelkie obecne standardy HTMLowe. I oby tak dalej - zdrowa konkurencja w czasach demokracji jest jak najbardziej wskazana. Najlepiej widać to na przykładach serwisu Google, gdzie prezentują experymenty z JSem i HTML5 http://www.chromeexperiments.com Niestety - dla mnie HTML5 jest zbyt ubogi, jeżeli chodzi o porównania z Flashem. Skyfire niestety nie wspiera Symbiana UIQ3, szkoda, ale z drugiej strony Symbian ma być teraz jeden, więc może nie ma sensu się cofać. A wersja mobilna FlashPlaye\\\\\\\\\\\\\\\'a (i nie chodzi tu o FlashLite) - wersja 10 beta pojawi się już na przełomie jesieni i zimy. Wciąż jednak prym w interakcji, wizualizacji oraz wydajności wiedzie Flash.
Co do exportu AS3 do JS - tu sprawa już nabiera jasności. Istnieje taki język jak HAXE www.haxe.org, który potrafi kod żródłowy wypluć do JS\\\\\\\\\\\\\\\'a, AS3, PHP, czy nawet C++.
Jak widać nikt nie próżnuje - pozostaje czekać na rozwój sytuacji.
« Poprzednia  2 / 2 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2023 interaktywnie.com. All rights reserved.