Sanitec Koło, firma z branży wyposażenia łazienek, odświeżyła swój serwis internetowy. Autorem przebudowy jest agencja K2 Internet.
Sanitec Koło, firma z branży wyposażenia łazienek, odświeżyła swój serwis internetowy. Autorem przebudowy jest agencja K2 Internet.
Głównym celem przyświecającym jego twórcom było dostosowanie wyglądu do charakteru marki, skrócenie czasu poszukiwania potrzebnych informacji, oraz ułatwienie przeglądania katalogu produktów. Aby zrealizować to wyzwanie 21 osób – pracowników Sanitec Koło, Agencji K2 Internet oraz firmy Komitywa.com - przez 11 miesięcy porządkowało prawie 5 tysięcy produktów czterech marek, przeprowadziło 4 sesje badań z użytkownikami, przygotowało 100 makiet funkcjonalnych, kilkanaście projektów graficznych i opracowało ponad 200 stron tekstów.
Ponad milion unikalnych użytkowników odwiedziło już strony internetowe Sanitec Koło, generując w tym roku 22 mln. odsłon (PV). Średnio w każdym miesiącu na strony zagląda ponad 100 tysięcy osób (UV). „Właśnie z myślą o dotychczasowych oraz kolejnych gościach został stworzony nowy serwis internetowy - maksymalnie funkcjonalny, z intuicyjną nawigacją i taką ilością przydatnych informacji, że znacznie mu bliżej do branżowego vortalu, niż prostej korporacyjnej wizytówki.” – mówi Dominik Zawadzki, Dyrektor Marketingu Sanitec Koło.
Głównym celem zmian było ułatwienie przeglądania katalogu produktów, uproszczenie nawigacji oraz stworzenie wyraźnych punktów startowych dla poszczególnych grup użytkowników. Z punktu widzenia firmy – widać to wyraźnie w konstrukcji serwisu - ważne są wszystkie grupy docelowe – zarówno bezpośredni klienci (osoby planujące wyposażenie łazienki), jak i osoby zajmujące się łazienkami profesjonalnie – partnerzy handlowi, architekci, instalatorzy i dziennikarze. Dlatego każda z nich znajdzie dedykowane dla siebie podstrony, grupujące specjalistyczne treści oraz funkcjonalności.
Budowanie witryny wsparte było sesjami badawczymi, które umożliwiały nam bieżącą kontrolę nad tym, czy projektowany serwis spełnia oczekiwania użytkowników oraz optymalizację przyjętych rozwiązań. W tym celu zastosowaliśmy m.in.: badania eyetrackingowe, badania użyteczności, oraz badania “cardstorting” - co pozwoliło na uporządkowanie treści i ich hierarchię zgodnie z modelem mentalnym użytkowników. – mówi Artur Pszczółkowski, odpowiadający za działania internetowe Sanitec Koło w regionie CEE.
Efekty przemyśleń i badań szybko zauważą dotychczasowi użytkownicy. Nowy jest nie tylko wygląd, ale również podział treści i menu produktowe, które umożliwia nawigowanie po obszernym katalogu. Wprowadzone zmiany ułatwiają szybkie odnalezienie właściwego wyrobu, a informacje o podobnym charakterze są powiązane ze sobą poprzez nawigację kontekstową. Takie rozwiązanie sprawia, że przeglądanie serwisu jest bardziej płynne a znalezienie pożądanych informacji zajmuje znacznie mniej czasu.
Nowością w serwisie jest „schowek” umożliwiający użytkownikom stworzenie własnej listy produktów, ich porównanie i zrobienie wydruku. Zaawansowana „wyszukiwarka produktowa” stanowi kolejny element podnoszący funkcjonalność serwisu. Szybkie dotarcie do pożądanych informacji różnym grupom użytkowników – partnerom handlowym, architektom, instalatorom i dziennikarzom - ułatwiają tzw. „punkty startowe”. Jednym z takich punktów, ze względu na swoją wyjątkową specyfikę, jest np. „Łazienka bez barier”, prezentująca rozwiązania skierowane do osób niepełnosprawnych.
Projektując serwis staraliśmy się nie ograniczać jego roli jedynie do prezentacji produktowo -informacyjnej. Nowe strony pozycjonują Sanitec KOŁO zarówno jako uznanego producenta, jak i doradcę w sferze idei i rozwiązań dla łazienki. – mówi Jacek Ciszewski, kierownik działu Public Relations Sanitec Koło.
O ogromnej skali projektu może świadczyć konieczność uporządkowania niemal 5 tysięcy produktów czterech marek - KOŁO, KERAMAG, KORALLE i PANDA oraz uwzględnienia potrzeb siedmiu grup użytkowników. Podczas przygotowywania nowego serwisu przeprowadzono szereg badań, których celem było takie skonfigurowanie zawartości i strony wizualnej serwisu, aby maksymalnie ułatwić przyszłym użytkownikom odnalezienie poszukiwanych informacji.
Wsparcie w podejmowaniu decyzji dla użytkowników o bliżej niesprecyzowanych potrzebach, ułatwienia w odnajdywaniu konkretnych informacji powiązanych z wybranym produktem – to cele, które w przypadku szerokiego wachlarza produktów niełatwo zrealizować bez zaangażowania potencjalnych klientów w proces projektowania. – powiedział Eryk Orłowski, dyrektor zarządzający w Komitywa.com.
Badanie Cardsorting pozwoliło na pogrupowanie zawartości serwisu w sposób jasny i logiczny dla użytkownika. Ułatwiło to zaprojektowanie prawidłowej hierarchii i struktury serwisu. Sprawdzono również, czy proponowane nazewnictwo jest dla wszystkich zrozumiałe i jednoznaczne.
Badanie eyetracking określiło obszary ekranu monitora (elementy interfejsu), na które użytkownik zwraca uwagę w kolejnych etapach przeglądania strony. Jego wyniki umożliwiły zaprojektowanie optymalnego układu wizualnego i szaty graficznej nowego serwisu.
Badanie na prototypie serwisu, który był efektem wcześniejszych badań, pozwoliło na sprawdzenie z użytkownikami ich oczekiwań. Pozwoliło również na zoptymalizowanie zastosowanych rozwiązań.
Wykorzystanie nowoczesnych technologii bazujących na PHP i Javascript zapewniło zintegrowanie serwisu z zewnętrznymi źródłami danych, zmniejszyło obciążenie serwera, co znacząco obniżyło koszty eksploatacji i podwyższyło atrakcyjność wizualną serwisu. Skupiono się również na zagwarantowaniu skrócenia czasu otwierania poszczególnych stron, co pozwoliło znacząco poprawić komfort korzystania z witryny. – powiedział Marcin Pawlak, Account Manger w K2.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
znaczy się chrome nie obsługuje prawidłowo plików PNG, tyle że po co komu w tym menu przezroczyste PNG..
A zobaczcie jak menu wygląda pod przeglądarką Google Chrome
Abstrahujac od projektu graficznego (wiadomo ze jak sie zbierze trzech Polakow to pojawia sie cztery opinie ;-)) to ta strona kiepsko dziala :-(. Zdecydowana wiekszosc stron jakie chcialem przejrzec sprowadzala sie do jednej - \"404\" (nota bene tez malo \"usability\"). I to glownie w najwazniejszym dziale, czyli produkty. Moze i prace trwaly 11 miesiecy, ale czy warto bylo, skoro malo co tam dziala? :-(
Osobiście uważam, że serwis wygląda jak rolka szarego papieru toaletowego niskiej jakości, może i funkcjonalny, szybki ale żaden grafik przy tym chyba nie siedział nawet 1 dnia, nieważne czy jest tam 100 czy milion produktów mógłby serwis trochę przyciągać oko. Spodziewałbym się czegoś na zdecydowanie wyższym poziomie po agencji K2
K2 - zostańcie już na tym księżycu.
Bardzo dziękujemy za czujność, problemy są nam znane i wkrótce będą usunięte. <br /> Po jednej stronie mieliśmy bardzo złożony temat do \"okiełznania\" (wielkość serwisu, ilość contentu, wielkość bazy produktowej produktej! ...), a z drugiej chęć zaprezentowania serwisu KOŁO w takiej formie, do jakiej K2 zdążyło przyzwyczaić. To naprawdę nie było trywialne zadanie! <br /> By to zrozumieć, wystarczy cofnąć się kilka dni wstecz i przypomnieć sobie, gdzie byliśmy wtedy, a gdzie jesteśmy dziś!<br /> Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za opinie!
Za to świetne rozwiązanie z menu produktowym! Chociaż miejscami niespójne (np. brak w katalogu produktów elementów Widoku, które znajdują się w ramach wyników wyszukiwania). Ale i tak gratulacje.<br /> <br /> Jestem też ciekaw jakie były podstawy (biorąc pod uwagę, że odbywały się badania z użyciem eyetrackera) pozostawienia bladozielonych nagłówków w boksach z poradami; w dodatku czcionka też jakaś licha. To zdjęcia kradną tutaj uwagę, a wszystkie podobne tematycznie, więc nie wzmacniają przekazu z nagłówków (bo niezróżnicowane - wszędzie po prostu łazienki).
nie wspominając o kodowaniu :-)
oj widać że site stawiany był w nocy tuż przed deadline\'m. Na podstronie \"Aranżacje\" nie ma obrazków, w \"Produkty\" też niektóre zdjęcia się nie wyświetlają, pod Chrome\'m zamiast menu mamy białe kwadraciki ... a przeglądając stronę mam takie wrażenie że zamierzchłe realizacje K2 stały na wyższym poziomie (jak na czasy w których powstawaly)