Z najnowszych danych raportu IDC przygotowanego na zlecenie Microsoft wynika, że 77 proc. organizacji w Polsce już używa, lub będzie używało AI w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Microsoft ogłosił inicjatywę szkoleniową w Polsce, w ramach której milion osób zdobędzie kompetencje z zakresu sztucznej inteligencji do końca 2025 roku. Nowy program jest kontynuacją inwestycji Microsoft na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej, w ramach której firma przeszkoliła już ponad 430 000 specjalistów IT, przedstawicieli biznesu, partnerów i studentów, a także otworzyła region przetwarzania danych w chmurze Azure Poland Central. Bezpłatne szkolenia, również w języku polskim, są dostępne na platformie edukacyjnej Microsoft AI Skills Navigator. W dotarciu do szerokiego grona odbiorców pomogą partnerzy z sektora publicznego i prywatnego, w tym uniwersytety, organizacje pozarządowe i społeczności techniczne.
- Aby czerpać korzyści z AI, ludzie muszą posiadać odpowiednie umiejętności. Ta nowa inwestycja w kompetencje AI pomoże ludziom w Polsce w pełni wykorzystać potencjał tej przełomowej technologii w różnych sektorach gospodarki - powiedział Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoft.
Sztuczna inteligencja dostępna dla każdego
Microsoft udostępnił bezpłatne narzędzie edukacyjne AI Skills Navigator w języku polskim, które kieruje uczestników do kursów w obszarze sztucznej inteligencji na różnym poziomie zaawansowania. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na umiejętności z zakresu AI i ma przygotować milion osób na wyzwania przyszłości.
- Polska jest dla nas jednym z kluczowych rynków w zakresie rozwijania wiedzy o sztucznej inteligencji. Umiejętności związane z AI obejmują szerokie spektrum: od szybkiego wyszukiwania informacji w Internecie, zbierania danych, tworzenia CV w Word przy użyciu zasugerowanej struktury dokumentu, szukania wyjaśnień formuł w Excelu, podsumowania spotkań w Teams, po pisanie kodu aplikacji przez programistów za pomocą GitHub Copilot czy korzystanie z usługi Azure OpenAI do tworzenia zaawansowanych i niestandardowych aplikacji AI. Dzisiaj uruchamiamy polską wersję AI Skills Navigator, miejsce gdzie dostępna jest szeroka gama szkoleń AI - powiedział Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy AI Skills, Microsoft.
Platforma oferuje ponad 200 różnorodnych kursów z LinkedIn Learning, Microsoft Learn, GitHub i partnerów w jednym miejscu i będzie regularnie wzbogacana o nowe treści, aby dostosować się do potrzeb użytkowników. Dostępny po polsku jest m.in. kurs „Biegłość w AI”, który zawiera 44 dynamiczne filmy pokrywające szeroki zakres tematów związanych z AI. Można go znaleźć bezpłatnie, do pobrania, na GitHub.
Odpowiednie szkolenia znajdą tam osoby zarówno będące na początku drogi ze sztuczną inteligencją, jak również deweloperki i deweloperzy, a także liderki oraz liderzy biznesu chcący czerpać z możliwości AI do rozwoju swojej organizacji. Asystent AI wskaże użytkownikom dostosowane do poszczególnych potrzeb i celów ścieżki edukacyjne. Będą mogli również korzystać z narzędzia oceny, by sprawdzić swój aktualny poziom i wskazać nowe kompetencje, które chcą rozwijać.
Aby zrealizować to ambitne zobowiązanie, Microsoft podjął się współpracy z szeregiem Partnerów z sektora publicznego i prywatnego. Podjęcie wspólnych działań pozwoli dotrzeć do wszystkich zainteresowanych w całej Polsce, niezależnie od regionu.
Przyszłość pod znakiem AI
Inicjatywa Microsoft otwiera drzwi dla każdego do możliwości zapoznania się z potrzebnymi i coraz bardziej poszukiwanymi na rynku pracy umiejętnościami z zakresu AI. Z najnowszych danych raportu IDC przygotowanego na zlecenie Microsoft wynika, że 77 proc. organizacji w Polsce już używa, lub będzie używało AI w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Rodzi to potrzebę zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, którzy będą potrafili współpracować z nowymi narzędziami.
Pracodawcy już przygotowują się na przyszłość – jak wskazuje Microsoft Work Trend Index ponad połowa (53 proc.) liderów biznesowych w Polsce nie zatrudniłaby już osoby bez umiejętności AI, a 55 proc. z nich woli zatrudnić mniej doświadczonego kandydata z umiejętnościami AI niż bardziej doświadczoną osobę bez takich kwalifikacji. Według tego samego badania już 61 proc. pracowników w Polsce korzysta z AI w swojej pracy, podczas gdy globalnie jest to aż 75 proc. Nowe zobowiązanie Microsoft w Polsce odpowiada na pilną potrzebę rozwijania umiejętności z zakresu sztucznej inteligencji, wspierających wzrost biznesu, sektora publicznego oraz społeczeństwa.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»