Zwiększyć sprzedaż i zyskać zadowolonego klienta
Drugą część tekstu chciałbym zacząć od klasycznej teorii Pawłowa i tego, jak ona przekłada się na działania z zakresu content marketingu.
Jak najlepiej nauczyć naszego pupila, aby siadał na komendę? Dać mu psiego smakołyka za każdym razem, kiedy zrobi to, czego chcesz. Po wystarczającej liczbie powtórzeń zacznie myśleć, że siadanie na komendę to jego pomysł. Lubi Cię, ufa Ci i siada, kiedy mówisz „siad”, dlatego że ten odruch został uwarunkowany u niego przez skojarzenie z pozytywnym bodźcem (smakołyk).
Twoje treści muszą działać w taki sam sposób. Wysokiej jakości content, który spełnia oczekiwania Twoich czytelników i słuchaczy, uczy ich, aby otwierali i pobierali sugerowane materiały. Dostają nagrodę za robienie tego, co chcesz by zrobili.
Oznacza to, że każda treść, jaką stworzysz, musi trafiać ściśle w potrzeby odbiorcy tzn. rozwiązywać jakiś jego problem (poszukiwanie wycieczki do Afryki, mieszkania do kupienia w danym mieście) albo dostarczać rozrywki. Najlepiej, jeśli uda się to połączyć.
A zatem kolejny punkt...
Publikacja: Mając jakościowo opracowane treści, które zrealizują nasz cel biznesowy, możesz rozpocząć realizację strategii dotarcia do odpowiedniej grupy odbiorców. W tym przypadku mamy kilka kluczowych punktów, o których należy pamiętać:
a) Miejsce publikacji – warto aby nie było wprost reklamowe. Współczesny odbiorca widząc reklamę z reguły automatycznie ją wyłącza. Jeśli więc chcemy tworzyć stronę dedykowaną produktowi, znacznie efektywniejsze będzie stworzenie strony poświęconej danemu problemowi czy zagadnieniu, z którym produkt jest związany.
b) Serwisy, w których będziemy starać się o publikację powinny być tematycznie spójne z akcją content marketingu – dzięki temu trafimy do odpowiedniej grupy czytelników.
c) Bardzo istotna jest wyraźna synergia między prowadzoną kampanią treści oraz serwisem publikującym. Użytkownik serwisu powinien odczuwać wyraźne korzyści z danej akcji i nie odbierać jej jako reklamowej.
Najlepszym podsumowaniem powyższych punktów może być przykład kampanii nowej konsoli do gier HD, której promocja powinna odbywać się w serwisach gamingowych, bo one skupiają grupę potencjalnych klientów. Forma użytych w kampanii treści jest dowolna. Od artykułu przedstawiającego tzw. „ficzery” danej konsoli, po informację o konkursie, w którym można ją wygrać.
Dzięki tak ułożonej kampanii treści, użytkownik z jednej strony dostaje istotną informację, z drugiej - możliwość rozrywki w postaci konkursu, w którym do wygrania jest cenna dla niego nagroda.
Twoim zadaniem jest zatem tworzenie sieci jakościowych treści, które będą wspierać decyzje zakupowe klienta. Publikując w sposób przemyślany, odpowiadający na potrzeby odbiorcy, budujesz fundament relacji z potencjalnym klientem.
Promocja i zasięg: W momencie, gdy mamy już ciekawe treści, opublikowane w najlepiej dobranych do kampanii serwisach, warto zastanowić się nad liczbą naturalnych czytelników, do których te treści trafią.
Nie zawsze bowiem poczytny serwis zapewni duże grono odbiorców naszej kampanii. To zadanie zrealizować można na kilka sposobów. Przedstawiam najważniejsze:
a) Efekty wirusowe oraz social. Generując interesujące treści warto wykorzystać naturalny buzz i zachęcać klientów, czytelników oraz fanów do dzielenia się naszymi treściami wśród swoich znajomych. Bez wątpienia jest to największa siła w sieci. W ten sposób budujemy zaufanie do naszej marki (przecież poleca ją znajomy!) i zapewniamy imponujący wzrost zainteresowania i sprzedaży danego produktu bądź usługi.
b) Google. Dużą skuteczność zapewnia także pozycjonowanie treści w oparciu o ważne słowa kluczowe. Warto zrobić analizę fraz najczęściej wpisywanych do wyszukiwarki w kontekście naszej marki czy produktu i zlecić agencji SEO wsparcie publikacji kampanią pozycjonującą.
c) Paid content distribution. Atrakcyjnym rozwiązaniem są również systemy dystrybucji treści w postaci zajawek u wydawców premium. Przykładem może być niemiecka Plista lub amerykański Outbrain. W Polsce, jedynym produktem tego typu jest Nextclick.pl, który pozwala na dystrybucję treści w grupach wydawniczych takich jak Axel Springer, Polskapresse, Gremi czy Bonnier.
Analiza efektów: Po każdej kampanii content marketingowej warto sumiennie przeanalizować zrealizowane działania pod kątem założonych celów m.in. wzrost ruchu w naszym serwisie, przełożenie na sprzedaż, wzrost liczby fanów na FB, wzrost liczby linków przychodzących czy liczba wygenerowanych leadów.
Kalkulacja w tym przypadku nie jest skomplikowana i daje nam możliwość oszacowania ROI, czyli zwrotu z inwestycji, a więc tego, jak wyniki kampanii przełożyły się na przychody lub efekty wizerunkowe firmy. W przypadku dodatniego wyniku, warto wyciągnąć rzetelne wnioski i ponowić działania w sposób jeszcze bardziej przemyślany i uporządkowany. Najważniejsze w relacji z klientem jest zrozumienie jego potrzeb w danym momencie. Warto zatem aktywnie słuchać tego, co komunikuje swoim zachowaniem w sieci i w odpowiedzi zaoferować mu konkretne treści, które z jednej strony doskonale wpasują się w jego oczekiwania, z drugiej zrealizują Twoje cele biznesowe.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»