12.01.2016 / Okiem eksperta
 

Cross-device w praktyce

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Kamila Pater
 
Kamila Pater (fot. Criteo)
Kamila Pater (fot. Criteo)

Przyszłość performance marketingu opiera się na zrozumieniu mechanizmu cross-device. Zawrotna kariera urządzeń mobilnych zmieniła zachowania konsumentów na całym świecie, czyniąc smartfony, tablety czy iPady popularnymi narzędziami zakupowymi. W rezultacie, handel mobilny reprezentuje dziś 35 procent globalnych transakcji e-commerce, a smartfony generują 56 procent mobilnych transakcji na świecie .

Przeprowadzona przez Criteo szczegółowa analiza 1,4 mld transakcji online pokazuje, że ponad 50 procent zakupów na świecie jest wykonywanych z wykorzystaniem więcej niż jednego urządzenia . Marketerzy mają dziś twardy orzech do zgryzienia: muszą mieć pewność, że użytkownik, który wczoraj zobaczył reklamę na iPadzie, jest tym samym użytkownikiem, który dziś obejrzał reklamę graficzną na swoim smartfonie.

Cross device w praktyceZ pomocą przychodzi technologia Exact Match, która pozwala na "dokładne dopasowanie" użytkowników pomiędzy urządzeniami. Wyobraźmy sobie taką sytuację: podczas przerwy w pracy na laptopie oglądam kilka produktów na allegro. Wracając metrem do domu, sprawdzam oferty wycieczek na smartfonie. Wieczorem w domu korzystam z trzeciego urządzenia - na tablecie przeglądam np. ubrania w sklepie online. W tym momencie jestem cały czas tym samym użytkownikiem, natomiast ciasteczka są trzy - czyli pozornie są to trzy różne osoby. Rozwiązanie cross-device umożliwia przypisanie tych trzech ciasteczek na różnych urządzeniach do jednego użytkownika.

Cross device, działające na zasadzie dokładnego dopasowania użytkownika, a nie ‘najlepszego przypuszczenia’, pozwala jeszcze precyzyjniej proponować produkty i oferty w kreacjach wyświetlanych odbiorcy. Co więcej, zwiększa zasięg kampanii, ponieważ, jeżeli użytkownik np. otwierał strony konkretnych sklepów online  wyłącznie podczas przerwy w pracy, ale nigdy wieczorem w domu, to jest bardzo prawdopodobne, że dzięki cross-device i kreacjom wyświetlanym na różnych urządzeniach, te nawyki zmieni.

Efekty skutecznych kampanii można szybko zaobserwować. Posłużę się przykładem naszego klienta, firmy Sony, która chciała poprawić skuteczność swoich kampanii e-commerce. Cel był ściśle określony:  zwiększenie sprzedaży i przychodów, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów sprzedaży. Już w ciągu pierwszych dwóch lat współpracy z Criteo i korzystania z mechanizmu cross-device w kampaniach performance marketing, współczynniki konwersji Sony wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku rok do roku, a koszty sprzedaży spadły o 15%.

Zacznij badać i analizować, w jaki sposób użytkownicy korzystają z reklam i treści marketingowych

Może nie jesteś w stanie samemu rozwiązać wyzwania cross-device, ale masz już możliwość śledzenia wielu dotychczasowych klientów, ponieważ logują się oni na kilku urządzeniach i klikają w Twoje kampanie. Upewnij się, że traktujesz te dane, a następnie wykorzystuj je do swoich analiz oraz optymalizacji strony.

Niewiele rzeczy bardziej irytuje konsumenta, niż bycie ‘porzuconym’ na stronie ecommerce, bo korzysta on z innego urządzenia niż zwykle. Może ten scenariusz przytrafił się także Tobie? Kliknąłeś na banner przedstawiający produkt, który ci się podoba, od sprzedawcy, od którego kupowałeś już wielokrotnie. Po chwili jednak zdajesz sobie sprawę, że sprzedawca zupełnie nie wie, kim jesteś. Brakuje rekomendacji nowych produktów, listy życzeń z ostatniej wizyty, widzisz tylko stronę główną sklepu. Niestety, szybkie rozprzestrzenianie nowych urządzeń zaskoczyło wielu reklamodawców, przed którymi jeszcze sporo pracy.


Świat staje się coraz bardziej złożony. Ale dobrą wiadomością jest to, że mamy coraz więcej sprawnych narzędzi, aby sobie z tym radzić.  Zbliżamy się do rzeczywistości, w której wszystko jest cyfrowe, a każdy kontakt z Twoim klientem spersonalizowany, w oparciu o interakcje z Tobą – marketerem.


Kamila Pater, Country Manager Poland, Criteo

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Dog
1. Dog, 82.214.141.*, 16.10.2017 / 15:19
To niemoralne.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.