Pingwin, Panda i Koliber, czyli najnowsze zmiany w Google.
Pingwin, Panda i Koliber, czyli najnowsze zmiany w Google
Zmiany w Google są bezsprzeczne i determinowane przez dwa czynniki: Pierwszy to jakość wyników wyszukiwania, czyli działanie pod kątem użytkownika. Drugi to aktualizacja algorytmów w celu utrudnienia manipulacji wynikami wyszukiwania przez specjalistów SEO. Z tych dwóch powodów w ostatnich czasach wdrożone zostały 3 zmiany noszące nazwy: Pingwin, Panda oraz Koliber.
Najstarsza z nich - algorytm Panda odpowiada za ocenę jakości treści serwisów internetowych na podstawie wielu czynników. Wynikiem działań Pandy może być obniżenie pozycji serwisu zawierającego dużą ilość stron z niskiej jakości treściami. Do takich zaliczają się na przykład strony powielone (wielokrotnie kopiowane w internecie), z małą ilością treści lub z niskiej jakości treścią, postawione w celu manipulowania wynikami wyszukiwania.
Algorytm Pingwin uderza bezpośrednio w pozycjonerów i ocenia jakość i naturalność linków prowadzących do serwisu. Dzięki ewaluacji każdego linka (oraz ich profilu sumarycznie) Google jest w stanie namierzyć wiele linków umieszczonych w celu manipulowania wynikami wyszukiwania. W przypadku przekroczenia krytycznych ilości nasz serwis może otrzymać karę algorytmiczną skutkującą znacznym obniżeniem pozycji (o kilkadziesiąt, kilkaset pozycji).
Najnowszy silnik wyszukiwarki - Koliber (ang. Hummingbird) wpływa na blisko 90% wyników wyszukiwania, co za tym idzie rewolucjonizuje wyniki wyszukiwania Google. Dzięki nowemu silnikowi wyszukiwarki Google zwraca uwagę na kontekst wyszukiwania i lepiej rozumie poszczególne zapytania - dzięki temu jest w stanie dobrać lepsze odpowiedzi na zapytania użytkowników. Dla przykładu stary silnik wyszukiwarki po wpisaniu frazy „tanie noclegi kraków” brał pod uwagę każde słowo osobno i prezentował wyniki najbardziej pasujące do słów kluczowych. W tej chwili przy wpisaniu tej samej frazy wyszukiwarka przeanalizuje całą wpisaną frazę, interpretując wpisane zapytanie w całości, wiedząc że odnosi się do domków letniskowych, hoteli i rezydencji.
Dzięki tej zmianie Google jest w stanie prezentować bardziej dokładne wyniki wyszukiwania a także udoskonalać wyniki wyszukiwania w oparciu o mechanizmy semantyczne.
Jaki wpływ na SEO mają powyższe zmiany?
Równoległe działanie Pingwina i Pandy oraz zmiana silnika wyszukiwarki zmusza osoby zajmujące się pozycjonowaniem do zmiany strategii z pozyskiwania linków na bardziej różnorodne działania, takie jak content marketing, ePR, branding, a także optymalizację strony pod kątem treści i architektury. SEO sięga również o wiele wyżej, do ogólnej strategii firmy i jej widoczności w Internecie. O ile kiedyś pozycjonowanie mogło być równoległym, niezależnym działaniem, w tej chwili wymaga integracji z wieloma działami firmy.
Źródło: Moz.com, Search Engine Ranking Factors
Co należy zweryfikować w swojej strategii SEO?
Razem z ewolucją algorytmów wyszukiwarki powinna rozwijać się nasza strategia SEO. Pewne jest to, że przyjęte rok temu założenia nie muszą sprawdzać się obecnie, dlatego sprawdź:
Czy inwestuję w dobrej jakości treść dostosowaną do oczekiwań internautów?
Inwestycja w treść dostosowaną do potrzeb potencjalnych klientów i odbiorców to w tej chwili jeden z wiodących trendów w marketingu internetowym. Dzięki interesującym treściom przedstawionym w ciekawy i ekspercki sposób zdobywamy zarówno dobrej jakości linki, ruch z mediów społecznościowych oraz zaufanie do marki.
Czy dbam i rozwijam wizerunek swojej marki w internecie?
Kilka lat temu można było osiągnąć wysokie pozycje bez znaczącego brandu w Internecie. Obecnie jest to jeden z nieodłącznych elementów SEO i brak silnej marki i dążenia do jej rozwoju online znacząco ogranicza możliwości pozycjonowania.
W jaki sposób pozycjonowany jest mój serwis?
Długotrwały efekt osiągnie się działaniami które odrzucają dawne metody pozycjonowania. Zaplecze pozycjonerskie, katalogi, presell pages to pewna droga do problemów w przyszłości.
Czy rozwijam swoją firmę budując relacje w świecie online?
Firma mająca ambicje lidera w rankingu wyników wyszukiwania musi przenieść swoje relacje offline do świata online. Kontakty, wymiany treści, reklam, współpraca z innymi portalami i serwisami powiązanymi z branżą z pewnością przełożą się na sukcesy SEO.
Czy moja strategia SEO zakłada wzrost widoczności w Social Media?
Social Media z roku na rok jest coraz ważniejszym czynnikiem SEO. Inwestycja w takie kanały jak Instagram, Facebook, Twitter, a w szczególności Google+ może dać wymierne korzyści - nie tylko pod kątem społecznościowym ale również SEO.
Taka weryfikacja przyda się zarówno firmom inwestującym w SEO jak również specjalistom SEO odpowiedzialnym za projekty, które prowadzą. Jednocześnie zapraszam do dyskusji w komentarzach - co jest według Was najistotniejsze w strategii SEO?
Wojciech Skąpski, specjalista marketingu internetowego zwolennik połączenia rozwiązań SEO musi pochodzić z organicznej ( " class="dictionary">SEO z innymi aspektami biznesu, takimi jak Content Marketing, PR czy Branding. Obecnie kieruje Pionem Traffic w Grupie Money.pl oraz prowadzi konsultacje oraz kampanie Online Marketingu w ramach Skapski.com.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»