Rynek kursów e-learningowych w 2012 roku wart był 90,9 miliardów dolarów.
Słowem wstępu - nazywam się Bartek Postek i od blisko 4 lat prowadzę firmę Funmedia, która jest liderem w branży e-learningu. Zajmujemy się tworzeniem i sprzedażą multimedialnych kursów edukacyjnych, z zakresu nauki języków obcych (np. Angielski123, Niemiecki123, FunEnglish.pl) oraz wszelakich umiejętności (Photoshop123, Pamietaj123 czy Fotografia123). Łącznie posiadamy kilkadziesiąt produktów, z których korzysta już ponad 120 000 osób, w 20 krajach. Na co dzień wymyślamy, tworzymy i sprzedajemy innowacje edukacyjne. W gronie naszych interesariuszy znajdują się tysiące placówek oświatowych, klientów indywidualnych, lecz również klienci biznesowi i korporacyjni.
W rozpoczynającym się dzisiejszym wpisem cyklu artykułów na Interaktywnie.com, postaram się Wam przybliżyć fascynujący świat branży e-learning. Branży obecnie będącej w punkcie, w którym znajdowały się technologie mobilne i portale społecznościowe 10 lat temu - na progu gwałtownego, fascynującego rozwoju. Myślicie, że przesadzam? Zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym tekstem i śledzenia kolejnych artykułów.
Na początek parę liczb (nie ukrywam, że bardzo je lubię). Szacuje się, że rynek kursów e-learningowych w 2012 roku wart był 90,9 mld $, a jego Skumulowany Wskaźnik Wzrostu (CAGR) wyniesie 23% w latach 2012-2017. Spytacie: Ale co to w ogóle znaczy?. Oznacza to, że ten sam rynek powinien być wart w 2017 roku już 256 mld $, a jednym z czynników, wpływających na omawiany dynamiczny rozwój, będziesz najprawdopodobniej również Ty, drogi czytelniku.
Praktycznie wszystkie zawody umysłowe wymagają aktualizacji wiedzy. W niektórych, najbardziej dynamicznie rozwijających się branżach związanych z technologiami (IT, przemysł samolotowy, farmaceutyczny etc.), ciągłe szkolenia i aktualizacja wiedzy są kluczowymi elementami sukcesu. W dużych organizacjach (pow. 300 pracowników) bardzo ważna jest akumulacja wiedzy i doświadczeń (te najważniejsze i najbardziej powszechne realizowane są również w formie szkoleń on-line).
Procesy wprowadzania na rynek wielu produktów i usług wymagają szkoleń (patrz marketing edukacyjny). Co więcej, każda branża, która posiada klientów i partnerów zagranicznych (są jeszcze jakieś w Polsce, które takich relacji nie mają?), potrzebuje szkoleń językowych, np. z typowego słownictwa i terminologii.
Swoista moda na e-learning, stopniowo spływa z dużych, zagranicznych organizacji na pozostałe segmenty gospodarki, w tym sektor małych i średnich przedsiębiorstw (wytwarzający blisko 50% PKB i zatrudniający ponad 60% wszystkich pracujących Polaków), a także na placówki oświatowe (uczelnie, szkoły, biblioteki). Dodajmy do tego miksu gwałtownie rosnący rynek mobile i wyjdzie nam piorunująca mieszanka, która może zmienić światowy rynek edukacyjny, obecnie wart 4,435 bln $ (1 bln = 1000 mld).
Mam nadzieję, że udało mi się przykuć odrobinę Waszej uwagi. Niedługo pojawią się kolejne teksty, w których postaram się poruszyć zagadnienia takie jak:
- różnice między nowoczesnym e-learningiem, a tym sprzed 5-8 lat;
- największe wyzwania przy tworzeniu kompleksowych kursów e-learning dla klientów instytucjonalnych;
- trendy na rynku e-podręczników oraz dlaczego mogą one zmienić cały system szkolnictwa;
- social learning (nauczanie społecznościowe);
- mobile learning;
- polskie case'y zastosowania nowoczesnego e-learningu;
- gryfikacja edukacji.
Wszystkie artykuły będę starał się okrasić dużą ilością liczb, wykresów, statystyk oraz ciekawymi przykładami zastosowania (wiele z nich pochodzić będzie z bogatego doświadczenia Funmedia). Planujemy 3 artykuły w miesiącu, choć ich ilość może ulec zmianie, w zależności od poziomu Waszego zainteresowania. Dlatego zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Postaram się na bieżąco zaspokajać Waszą ciekawość w zakresie technologicznej rewolucji edukacyjnej.
Do usłyszenia niebawem.
Żródła:
http://www.ibiscapital.co.uk/media/16158/IBIS%20Capital%20-%20e-Learning%20Flyer.pdf
http://www.parp.gov.pl/files/74/75/76/479/15160.pdf
Bartłomiej Postek - założyciel i Prezes Funmedia Sp. z o.o. Firma jest liderem w branży e-learning. Stworzyła produkty z serii 123: m.in. Angielski123, Niemiecki123, Pisz123, Pamiętaj123, a także pierwszy w historii internetowy podręcznik, który otrzymał dopuszczenie Ministerstwa Edukacji Narodowej do użytku szkolnego (FunEnglish.pl). Firma zatrudnia blisko 40 profesjonalistów z zakresu multimediów, metodyki nauczania, IT i marketingu. Posiada klientów na 20 rynkach zagranicznych, z których osiąga 80% sprzedaży. Funmedia jest również największym dostawcą kursów e-learningowych dla polskich operatorów telefonii mobilnej (współpraca z PLAY i Orange). Firma dwukrotonie otrzymała nagrodę European Language Label, z rąk przedstawiciela Komisji Europejskiej - za innowację w nauczaniu języków obcych.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Odradzam. Zakupiłem kurs pamietaj123. Przydzielony kod uruchomienia kursu jest nieaktywny. Próby kontaktu z właścicielem strony nie przynoszą żadnego efektu