11.11.2015 / Okiem eksperta
 

NFC to nie tylko płatności zbliżeniowe. Czy jednak sprawdzi się w innych branżach?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Marek Naruszewicz
 
Denys Prykhodov - Fotolia.com
Denys Prykhodov - Fotolia.com

Pierwszy raz o NFC mogliśmy usłyszeć w 1983 roku, kiedy to technologia RFID została opatentowana przez Charlesa Waltona. Pomimo faktu, że takie rozwiązanie oferuje szereg innych zastosowań, obecnie korzysta się z niego głównie w kontekście płatności mobilnych. Czy inwestycja w komunikację bliskiego zasięgu sprawdzi się również w innych branżach?

Zastosowania NFC

Dzięki NFC, czyli Near Field Communication obiekty zlokalizowane blisko siebie mogą się między sobą komunikować. Takie rozwiązanie umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów pomiędzy dwoma urządzeniami lub urządzeniem i tagiem. Czas takiej operacji to mniej niż 0,2 sekundy. W tym miejscu należy wspomnieć, że użytkownicy smartfonów często nie zdają sobie sprawy, że w ich urządzenie mobilne wbudowany jest specjalny chip, który służy jako „pośrednik” w przepływie informacji.

Technologia NFC kojarzy się przede wszystkim z płatnościami zbliżeniowymi. Takie transakcje są zwykle bardzo szybkie i ograniczone do nominałów o niskiej wartości.  Posiadanie odpowiednich terminali przyjmujących tego rodzaju zapłaty staje się standardem w placówkach handlowych. Kwestią do dopracowania na dzień dzisiejszy jest zapewnienie większego bezpieczeństwa użytkownikom takich rozwiązań. Dla zobrazowania obecnej sytuacji: telefon z NFC wystarcza do odczytania historii operacji z karty płatniczej, a brak konieczności podania kodu PIN w trakcie sprzedaży powoduje problem ryzyka utraty środków finansowych. Mimo to, taka nowoczesna bankowość jest coraz częściej wprowadzana na rynek i co więcej, jest bardzo doceniana przez zabieganych konsumentów.Komunikacja bliskiego zasięgu może znaleźć sensowne zastosowanie także w każdej innej branży. Elektroniczne bilety kasuje się zbliżając smartfona do odpowiednio oznakowanego miejsca w metrze, na basenie, przy bramkach na stadionie. W wypożyczalniach samochodów, rowerów i innego rodzaju pojazdów klienci mają możliwość pobrania aplikacji na telefon, która pozwala na korzystanie ze sprzętu za pomocą elektronicznego klucza bez konieczności interakcji z pracownikiem. Konsumenci dokonujący zakupu mają bezprzewodowy dostęp do dodatkowych informacji o produkcie, opinii użytkowników i porównań cenowych na terenie placówki handlowej zaopatrzonej w technologię NFC.  Właściwości komunikacji bliskiego zasięgu przydają się również na spotkaniach biznesowych: dzięki nim można się bezprzewodowo i bezzwłocznie wymieniać wizytówkami, zdjęciami, filmami oraz plikami.

NFC można stosować za pośrednictwem różnych obiektów, w tym plakatów naklejek i ubrań. Takie rozwiązania są zazwyczaj o charakterze promocyjnym i mają na celu umożliwienie potencjalnym klientom zapoznanie się z ofertą przedsiębiorstwa, repertuarem, opisem wydarzenia, czy charakterystyką produktu, bądź usługi. Marketingowym strzałem w dziesiątkę okazało się wykorzystanie potencjału NFC na terenie miasta Sydney, gdzie turyści odwiedzający dzielnicę Rocks mają możliwość pozyskania wiedzy na temat zabytków zlokalizowanych w tym obszarze poprzez zbliżenie telefonu do specjalnie oznakowanego pola. Ciekawymi inicjatywami są również próby wprowadzania na rynek bardzo zróżnicowanych produktów (pralki, lodówki, drzwi, łóżka itd.), które są zaopatrzone w omawianą technologię.

Perspaktywy NFC

Jeśli chodzi o zakres płatności mobilnych, to sytuacja jest bardzo klarowna: NFC to technologia jak najbardziej obiecująca i warto w nią inwestować. Na podstawie prognoz Visa przewiduje się, że w 2020 r. połowa wszystkich płatności Visa będzie dokonywana przy pomocy urządzeń mobilnych. Co więcej, z badania „Mobile Money” przeprowadzonego na konsumentach pochodzących z Finlandii, Francji, Niemiec, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wynika, że przeciętny obywatel w 2020 roku będzie wydawał mobilnie 35 euro tygodniowo. 

Zgodnie z raportem Deloitte w roku 2015 co dziesiąty smartfon na świecie  zostanie wykorzystany do płatności mobilnych przynajmniej raz miesięcznie, a wartość transakcji dokonywanych za pośrednictwem telefonów wzrośnie o 1000 procent w porównaniu do roku ubiegłego. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że powyższe statystyki odnoszą się tylko do jednej sfery, w której NFC znajduje swoje zastosowanie.

Perspektywy na przyszłość tego wysokoczęstotliwościowego standardu komunikacji w zakresie innych zastosowań nie są aż tak oczywiste. Co prawda technologia zbliżeniowa NFC jest cały czas rozwijana, a wykorzystanie jej w działaniach marketingowych przedsiębiorstw jest oznaką nowoczesności i kreatywnego podejścia do biznesu. Jej zasadniczą wadą jest fakt, że jest to komunikacja jednokierunkowa. Problemem jest także świadomość konsumentów o możliwościach korzystania z tej formy udogodnienia.

 

Marek Naruszewicz, account director MOBIEM

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.