Trend <i>smartfonizacji</i> Polaków zaczynają dostrzegać szkoły wyższe - przekonuje Łukasz Makowski, prezes Looksoft.
Jak w najprostszy sposób dotrzeć do współczesnego studenta? Oczywiście przez jego telefon, z którym większość młodzieży nie rozstaje się nawet na chwilę. Trend smartfonizacji Polaków zaczynają wykorzystywać szkoły wyższe, które w rozwiązaniach mobilnych upatrują szansy na efektywny dialog studenta z uczelnianym ekosystemem i budowanie wizerunku instytucji, które idą z duchem czasu.
Czasy, kiedy uczelnie wyższe komunikowały się ze studentami poprzez wewnętrzne platformy komunikacji wymagające dostępu do komputera, logowania się i pamiętania o tym, aby regularnie do nich zaglądać, mijają. Śladem największych renomowanych uczelni światowych takich jak Cambridge, Stanford, Harvard czy Oxford mobile wkracza dziś pod strzechy polskich alma mater.
Pionierem w tym obszarze jest Akademia Leona Koźmińskiego, która już w 2012 roku wdrożyła pierwszą wielofunkcyjną aplikację dla swoich studentów - iKozmiński. Rok później na rynku pojawił się mUEP - program stworzony przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Student = mobile
Nowe technologie to naturalny świat współczesnej młodzieży. Gust muzyczny dzisiejszego 18 - 19 latka nie kształtowało MTV, a ipod, nie miał dzienniczka ucznia, a dostęp do ocen w elektronicznym dzienniku, wolny czas spędzał na gadu - gadu albo grając w pierwsze kultowe gry dostępne na telefonach komórkowych. Z technologią obcuje od dziecka i doświadcza jej dynamicznego rozwoju z łatwością go rozumiejąc i korzystając z jego zdobyczy. W raporcie z 2013 roku - World Internet Project Mobile, wyraźnie widać ten trend.
Z internetu za pomocą smartfonów najczęściej korzystają osoby w wieku do 39 lat, ponieważ chcą być na bieżąco ze światem, uwielbiają dzielić się przemyśleniami i fajnym życiem. Według badań Nielsena z lipca 2014 roku, przeciętny użytkownik smartfona w wieku 18-24, w miesiącu spędza ponad 37 godzin korzystając średnio z 28 aplikacji mobilnych.
Pokolenie Y, które reprezentują dzisiejsi dwudziestolatkowie, jest otwarte na nowe technologie i innowacyjne produkty, charakteryzuje się wysoki poziomem świadomości konsumenckiej oraz docenia dobrą jakość. Przejawia się to m.in. wysokimi wymaganiami wobec sprzętu technicznego, a także specyficznym doborem tego, co znajdzie się na ich urządzeniach przenośnych.
Dlaczego współczesna uczelnia powinna być mobilna?
Telefony i tablety to atrybuty współczesnego ucznia i studenta, który przyzwyczajony jest do tego, że wszystko może znaleźć w swoim przenośnym urządzeniu. Według badań TNS (styczeń 2014), opublikowanych w raporcie Marketing Mobilny w Polsce 2013/2014, już 44% Polaków ma smartfona. Biorąc pod uwagę grupę wiekową, w której są uczniowie i studenci, penetracja nowoczesnych telefonów sięga 70% ( w grupie 15-19 lat, 74%).
Współczesny świat należy do mobile, a żeby uczelnia była synonimem nowoczesności warto, aby komunikowała się ze swoimi studentami w sposób, który jest dla nich najbardziej naturalny. Bieżące informacje, ważne z perspektywy studenta, ciekawy content i odpowiedni dobór języka, do tego szybko i w jednym miejscu – to zalety dedykowanych aplikacji mobilnych, które doceni każdy student. Rozwiązania mobilne to także duże wsparcie i odciążenie pracowników uczelni, wszak każdy zainteresowany w pierwszej kolejności po ważne informację sięgnie do aplikacji, zamiast powiększać kolejkę w dziekanacie.
Mobile = być na bieżąco
Zainteresowanie tym, co dzieje się na uczelni jest naturalne. Aplikacje mobilne szkół wyższych dają swoim użytkownikom możliwość bycia na bieżąco. Studenci korzystający z aplikacji iKozminski mogą za jej pomocą szybko zapoznać się z akademickimi aktualnościami, bieżącymi wydarzeniami, ważnymi zmianami, planem zajęć czy terminami egzaminów.
Przejrzyste bazy wykładowców wraz ze szczegółowym planem dyżurów i zajęć są również dużym ułatwieniem. Każdy student dzięki aplikacji ma pełny dostęp do własnych danych związanych z tokiem studiów. Aplikacja umożliwia bezpośredni wgląd do uczelnianej poczty, listy ofert pracy, a także monitorowanie książek wypożyczonych z biblioteki. Przydatne, szczególnie studentom pierwszego roku, okazują się dostępne w aplikacji mapy uczelni, które uławiają im poruszanie się po kampusie.
To jeszcze nie standard
Pionierami tworzenia mobilnych aplikacji są amerykańskie uczelnie m.in. Stanford University czy Yale. W Polsce dedykowane uczelniom aplikacje mobilne, to niestety wciąż innowacja, które powinna stać się standardem.
Na swoje aplikacje mobilne zdecydowały się dotąd nieliczne uczelnie wyższe w kraju m.in. Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie, Politechnika Łódzka i Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet w Białymstoku. W znaczącej większości uniwersytetów i szkół wyższych komunikacja ze studentami odbywa się w bardziej tradycyjny sposób.
Najlepszy dowód na to, że inwestycje w nowe technologie są kluczowe także w placówkach szkolnictwa wyższego, stanowią opinie studentów, którzy uznają aplikację za pomocną. Według danych Akademii Leona Koźmińskiego, na początku 2013 roku aplikację pobrało 8000 osób, a ponad połowa aktualnych studentów z niej korzysta. Analitycy Gartnera prognozują, że sprzedaż smartfonów, która obecnie sięga 66% globalnej sprzedaży telefonów komórkowych, w 2018 roku wzrośnie aż do 88%. Dobrze, więc, aby uczelnie ubiegające się o wysokie pozycje w rankingach liderów oświaty, dbały również o wysokie pozycje w mądrym wykorzystywaniu nowych technologii, które są w rękach ich studentów.
Łukasz Makowski - prezes i założyciel Looksoft. Firma ma na swoim koncie ponad 200 zrealizowanych aplikacji mobilnych m.in. dla Akademii Leona Koźminskiego.
Pobierz ebook "Ebook: Jak skutecznie sprzedawać w internecie"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»