Historia wpływu social media na search nie jest tak świeża jak się wydaje.
Już w grudniu 2010 roku, wyszukiwarki Google i Bing ogłosiły, że social będzie uwzględniony w ich algorytmach. Nadal pracują nad coraz bardziej precyzyjnym uwzględnianiem kontekstu społecznościowego w swoich wynikach. Social media tworzone są na podstawie relacji, co z kolei przekłada się na ich istotność w wyszukiwaniu organicznym.
Warto zastanowić się jak sami zachowujemy się korzystając z wyszukiwarek lub nawet szukając informacji w mediach społecznościowych. Czy szukamy informacji o tym, jakie linie produktów ma firma? Ile zatrudnia pracowników? Jakie zdobyła nagrody? Czy raczej koncentrujemy się na tym by znaleźć rozwiązanie na jakiś konkretny problem. Tworząc content, słowa kluczowe etc. trzeba mieć na uwadze to, że zazwyczaj wyszukujemy informacji, które mają nam ułatwić podjęcie decyzji zakupowej. Współczesny marketing w Internecie wymaga jak najbardziej płynnego przejścia pomiędzy search, social i content marketingiem.
Dlaczego social wpływa na SEO?
Najprościej mówiąc: search – pozwala użytkownikom znaleźć informacje o Twojej marce, social – jest tym, co o niej słyszą, a content – pozwala im ją skategoryzować. Wiele marek nadal stawia tylko na jedną z trzech powyższych dyscyplin a resztę traktuje po macoszemu. Niestety, żadna z tych składowych sama w sobie już nie wystarczy. Skończyły się bowiem czasy kiedy wpływ mediów społecznościowych na SEO był znikomy a marki bojące się dyskusji na temat swojego produktu mogły nie uwzględniać go w swoich media planach. Niezoptymalizowany content, nawet jeżeli jest ciekawy, po prostu nie zostanie znaleziony. Sprawne działania w wyszukiwarkach napędza traffic i aby nie został on zmarnowany potrzebny jest dobry content, w przeciwnym razie można stracić okazje, które samemu się stworzyło.
Teoretycznie, jeżeli Twoi znajomi coś lubią to Ty też możesz być tym zainteresowany. Algorytmy coraz sprawniej wychwytują sygnały społecznościowe, co następnie wpływa na to jak i gdzie poszczególne strony pojawiają się w wyszukiwarkach. Powodem dla którego social jest naturalnym elementem search marketingu jest fakt, że dodaje contentowi istotności. Powszechnie wiadome jest, że ufamy rekomendacjom od swoich znajomych bardziej niż jakiejkolwiek innej formie reklamy. Im więcej tych rekomendacji się pojawi w sieci, tym większy będzie ich wpływ na social i search.
Jak można to wykorzystać w naszych działaniach komunikacyjnych?
Przeanalizuj swoje silne strony. Zobacz jaki content najwyżej się pozycjonuje w wyszukiwarkach, a który jest najbardziej shareowany w social media. Jeżeli się pokrywa to oznacza, że dysponujesz contentem, który jest wartościowy i który warto optymalizować. Następnie przygotuj listę słów kluczowych, które mają wysoko się pozycjonować. Sprawdź czy te słowa kluczowe pojawiają się w Twoich mediach społecznościowych, w opisach profili i w bieżącej komunikacji.
Większość marek aktywnie działa na Facebooku – ale co z Google+? Zasięg tej platformy na Polskim rynku jest niewielki, ale gdy spółką matką platformy społecznościowej jest największa wyszukiwarka świata – i zaczyna ona uwzględniać content z mediów społecznościowych w swoich wynikach – warto się nad tym kanałem pochylić. To czy lepiej pozycjonują się backlinki z Google+ w porównaniu z innymi kanałami społecznościowymi jest kwestią dyskusyjną. Ale są też namacalne benefity. Wyniki pochodzące z Google+, jak na przykład hangouty, w odróżnieniu od innych kanałów, pojawiają się w towarzystwie miniatury. Połowa sukcesu to zostać zauważonym przez użytkowników, może to być różnica wręcz kluczowa.
Absolutnym minimum tego, co możesz zrobić, a jest to niezwykle proste, to dodanie do swojej strony widgetów umożliwiających dzielenie się Twoim contentem w mediach społecznościowych.
Ekosystem search i social
Marketerzy muszą stawić czoła ogromnemu ekosystemowi search i social. Content jest konsumowany oraz dystrybuowany lokalnie i globalnie za pośrednictwem dużej ilości różnych urządzeń – komputery, tablety, smartphony – i do tego w wielu formatach takich jak wideo, tekst, zdjęcia. Jeszcze nigdy dotąd zwykli ludzie nie mieli takiego dostępu do contentu oraz możliwości tworzenia i dzielenia się nim, co prowadzi do jego ogromnej ilości a czasami wręcz jego przesycenia.
Walcząc z przesyceniem, wyszukiwarki muszą koncentrować się na contencie wysokiej jakości czego wyznacznikiem coraz częściej jest to jak dany content jest odbierany przez użytkowników mediów społecznościowych. Mając na uwadze rosnący wpływ social media na wyniki w wyszukiwarkach, dobrą wiadomością jest, że jeżeli tworzysz odpowiedni content, to jesteś na dobrej drodze. Coraz bardziej zauważalny związek pomiędzy search i social jest tylko naturalnym rozwojem stałej reguły: content, który jest istotny dla użytkownika i może być uznawany za zaufane źródło informacji, zawsze będzie bardziej wartościowy, efektywniej konsumowany i co za tym idzie rozprzestrzeniany przez użytkowników.
Autorem tekstu jest Michał Dunin - dyrektor zarządzający w agencji Webtalk. Firma specjalizuje się między innymi w działaniach w social media oraz buzz marketingu.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»