O 14 proc. wzrosły przychody 20 czołowych pod względem zarobków klubów piłkarskich, wynika z zestawienia Football Money League firmy doradczej Deloitte.
Dobry rezultat został osiągnięty dzięki m.in. wpływom komercyjnym, które w poprzednim sezonie przekroczyły zarobki klubów wynikające ze sprzedaży transmisji telewizyjnych. O ponad połowę zwiększyły się także przychody piętnastu najlepiej zarabiających żeńskich drużyn piłkarskich, których liderem pozostaje FC Barcelona Femení.
Przychody wynoszące 10,5 mld euro
Jak wynika z 27. edycji wydania rankingu Football Money League, przygotowanego przez Sports Business Group Deloitte, pierwsza dwudziestka najlepiej zarabiających klubów piłkarskich utrzymuje dwucyfrowe tempo wzrostu przychodów. W porównaniu do sezonu 2021/2022 wpływy światowej czołówki piłkarskiej zwiększyły się o 14 proc., do poziomu 10,5 mld euro.
Real Madryt na czele
Pierwsze miejsce rankingu przypadło Realowi Madryt, który w poprzednim sezonie piłkarskim zanotował 831 mln euro łącznych przychodów. Ubiegłoroczny rezultat drużyny ze stolicy Hiszpanii oznacza powrót na szczyt zestawienia po kilkuletniej przerwie (trwającej od sezonu 2017/ 2018). Na kolejnych miejscach zestawienia znaleźli się Manchester City (826 mln euro), Paris Saint-Germain (802 mln euro), FC Barcelona (800 mln euro) i Manchester United (746 mln euro).
Autorzy raportu podkreślają istotną zmianę w strukturze przychodów drużyn piłkarskich. Po raz pierwszy od sezonu 2015/2016 głównym źródłem finansowania klubów z rankingu Football Money League okazały się przychody komercyjne, których wzrost odnotowało 17 z 20 najlepiej zarabiających klubów. Zmiana w tym obszarze jest związana z m.in. wyższym poziomem przychodów z dni niemeczowych oraz wzrostem wpływów sponsorskim.
- Zmiana w zakresie przychodów komercyjnych i wpływów z dnia meczowego pokazuje, że w przyszłości mogą one wzrosnąć jeszcze bardziej, ponieważ ludzie chcą oglądać mecze na żywo. Jednocześnie wydaje się, że najbogatsze kluby nie mogą już liczyć na gwałtowny wzrost przychodów z transmisji, dlatego stabilną sytuację finansową może im zagwarantować model biznesowy oparty w większym stopniu na wpływach komercyjnych. Te mogą pochodzić ze sprzedaży nowych produktów lub wydarzeń poza meczowych, np. koncertów - mówi Tim Bridge, lead partner, lider Sports Business Group, Deloitte UK.
Premier League łapie zadyszkę
Zmiana na fotelu lidera rankingu Deloitte wynika z dynamicznego wzrostu przychodów Realu Madryt pochodzących ze sprzedaży detalicznej oraz wyższej niż w latach poprzednich frekwencji meczowej. Mimo dobrych wyników piłkarskich i najwyższych w historii klubu przychodów Manchester City – zwycięzca poprzednich edycji zestawienia – zajął drugie miejsce. Po raz pierwszy na podium znalazł się z kolei Paris Saint-Germain.
Największy awans zanotowała FC Barcelona, która z siódmego przesunęła się na czwarte miejsce rankingu. 800 mln euro przychodów klubu ze stolicy Katalonii osiągnięto zarówno dzięki wyższej niż w poprzednich latach frekwencji na stadionach, jak również sprzedaży towarów sygnowanych logo drużyny. Rekordzistą pod względem spadku okazał się być Liverpool, który razem z Atlético Madryt i West Ham United tworzy jedyną trójkę klubów o niższych przychodach w porównaniu do poprzedniego sezonu.
Duże zmiany w dalszej części stawki
Podczas gdy w pierwszej dziesiątce rankingu zmiany były minimalne, to kolejność klubów na pozycjach od 11 do 20 różni się znacząco w porównaniu z poprzednią edycją badania. Drużyny z Europy kontynentalnej: Eintracht Frankfurt, SCC Napoli i Olympique Marsylia zajęły miejsca trzech klubów angielskich: Leicester City, Leeds United i Everton, czym pokazały, jak duży wpływ na przychody finansowe mają sukcesy na boisku. W ujęciu rok do roku całkowita liczba klubów Premier League w czołowej dwudziestce rankingu zmniejszyła się – w ostatnich dwóch latach było ich co najmniej 10, w sezonie 2022/23 jest ich tylko osiem.
- W przyszłych sezonach kluby europejskie mogą próbować jeszcze bardziej dywersyfikować źródła swoich przychodów, żeby lepiej kontrolować większą część swoich finansów. Dzięki temu nie tylko będą w stanie uchronić się przed skutkami ewentualnych niepowodzeń na boisku, lecz również przed trudną sytuacją makroekonomiczną i zwiększonym nadzorem, jaki czeka świat piłkarski. Kluby będą musiały tak zarządzić swoimi finansami, aby z jednej strony przyciągać najbardziej utalentowanych graczy, a z drugiej zadbać o bezpieczeństwo finansowe dzięki działalności komercyjnej - wskazuje Tim Bridge.
Kobiecy futbol zyskuje
Po raz drugi w historii badania eksperci Deloitte przyjrzeli się sytuacji finansowej żeńskich drużyn piłkarskich. Podobnie jak w sezonie 2021/2022 na pierwszym miejscu znalazła się FC Barcelona Femení, której przychody wyniosły 13,4 mln euro – o 74 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Drugie miejsce przypadło zespołowi Manchester United Women (8 mln euro), który zwiększył swoje wpływy finansowe o jedną trzecią m.in. dzięki rekordowym przychodom komercyjnym (6 mln euro). Podium żeńskich drużyn piłkarskich zamyka Real Madryt Femenino, którego przychody, w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosły o 416 proc. do poziomu 7,4 mln euro.
Na czwartym miejscu zestawienia znalazła się żeńska drużyna Manchesteru City (5,3 mln euro przychodów, o 5 proc. więcej r/r). Autorzy badania podkreślają, że jednocyfrowy wzrost procentowy wpływów komercyjnych zanotowały zaledwie trzy z pierwszych piętnastu żeńskich drużyn ujętych w zestawieniu. Piąte miejsce przypadło Arsenalowi Woman (5,3 mld euro przychodów, +138 proc. r/r), który z kolei może pochwalić się najwyższymi przychodami z dnia meczowego spośród wszystkich klubów z rankingu (3,1 mln euro). Średnie przychody drużyn kobiecych uwzględnionych w analizie Deloitte wyniosły 4,3 mln euro, o 61 proc. więcej w porównaniu z sezonem 2021/22 (2,6 mln euro).
- W sezonie 2022/23 przychody najlepszych europejskich klubów kobiecych znacząco wzrosły. Mecze drużyn żeńskich były rozgrywane na głównych stadionach klubów, a to przełożyło się na wyższe przychody z dnia meczowego. Piłka kobieca zaczyna osiągać coraz lepsze wyniki, jednakże każdy klub na własny sposób próbuje zwiększać swoje wpływy. Warto zauważyć, że rozgrywki drużyn żeńskich dopiero wychodzą z niszy. Jest to idealny moment, aby do wielu kwestii, takich jak dobrostan zawodniczek, umowy handlowe, zarządzanie czy funkcjonujące modele biznesowego podejść w zupełnie nowy sposób - mówi Amy Clarke, liderka zespołu zajmującego się sportem kobiecym w Sports Business Group, Deloitte.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»