
Interaktywnie.com sprawdza polskie sklepy internetowe w unikatowym rankingu. Oto prognozy dla branży.
Prawie 24 miliardy złotych rocznie zostawiamy w sklepach internetowych. Co ciekawe, coraz większy w tym udział mają m-klienci, czyli internauci kupujący za pośrednictwem urządzeń mobilnych - w 2013 roku wydali w e-sklepach w sumie miliard złotych. Jacy są? Kupują rzadziej, za mniej i w dodatku często narzekają. Eksperci oceniają jednak, że to rynek bardzo młody, który dopiero się rozwinie.
W 2013 roku wartość sprzedanych produktów w sieci wyniosła około 24 miliardy złotych, wynika raportu PMR Handel internetowy w Polsce 2014. To o ponad 2 miliardy złotych więcej, niż rok wcześniej. - Polski e-commerce wciąż rozwija się w szybkim tempie. Prawie każda branża jest już reprezentowana przez znaczącą liczbę e-sklepów. Konkurencja rośnie z dnia na dzień a o klienta coraz trudniej - ocenia Maciej Hoffmann, business development manager z domu mediowego MEC.
Nie tylko Allegro
W polskim internecie najpopularniejszym serwisem zakupowym jest Allegro, wynika z badania Megapanel wrzesień 2014, przeprowadzonego przez Gemius i PBI. Miesięcznie odwiedza go ponad 12,5 miliona internautów. Drugie miejsce zajmuje porównywarka cen Ceneo.pl, trzecie znana z off-line Grupa Empik Media Fashion, która ciągle mocno rywalizuje o miejsce na pudle z Okazje.info, niemieckim Zalando i serwisami zakupowymi Onetu.
Warto dodać, że w ciągu ostatniego roku w tym rankingu doszło do wielu przetasowań. O ile liderem niezmiennie jest Grupa Allegro, tak pozostałe miejsca w pierwszej trójce mocno się zmieniły. Tam gdzie we wrześniu 2013 roku była Grupa Nokaut, teraz jest konkurencyjny Ceneo (swoją drogą należący do tego samego właściciela, co Allegro – południowoafrykańskiego koncernu Naspers) , zaś w miejsce Okazje.info wskoczyła wspomniana Grupa Empik Media Fashion.
Widać również, że serwisy rozpoczęły też powoli proces koncentracji. O ile jeszcze rok temu pierwszą trójkę odwiedziło w sumie (nie odejmując współodwiedzin) 18 milionów internautów, tak w sierpniu było to już ponad 20 milionów.
Co jednak najbardziej rzuca się w oczy to fakt, że serwisy e-commercowe w Polsce są coraz bardziej popularne i liczbą odwiedzin dorównują już do większości portali społecznościowych lub informacyjnych. Sytuację najlepiej obrazuje fakt, że Grupa Allegro to obecnie największy polski serwis, prześcigają go tylko zagraniczne Youtube, Facebook i Google. Z kolei tylko e-commercową część Grupy Allergo odwiedza miesięcznie niemal tyle samo internautów, co Goolge+ i nk.pl razem wzięte.
Badania pokazują jednak, że w kwestii zakupów myślimy nie tylko on-line'owo. Świadczy o tym siła poszczególnych marek. Owszem, prym w tej kategorii również wiedzie Allegro, wynika z raportu E-commerce w Polsce 2014 przeprowadzonego przez Gemius dla e-Commerce Polska. 76 procent ankietowanych wymieniło tę markę jako najbardziej kojarzącą się z zakupami przez internet.
Warto jednak zwrócić uwagę na serwisy, które pod względem popularności są raczej z tyłu stawki największych, ale zajmują pierwsze miejsca jeśli chodzi o znajomość wśród internautów. Na przykład znajomością serwisu OLX.pl (dawniej Tablica.pl) mogło pochwalić się 28 proc. ankietowanych, co dało drugie miejsce w zestawieniu.
- Serwis rzecz jasna może zawdzięczać taki stan kampanii cross-mediowej, towarzyszącej zmianie nazwy. Można się jednak spodziewać, że w najbliższych miesiącach serwis OLX.pl trafi do pierwszej dziesiątki największych w polskim e-commerce - komentuje Jakub Szczepankowski, kierownik do spraw performance i business development Grupy Money.pl.
Co w sieci kupujemy najchętniej, a co najrzadziej? Tu od lat niewiele się zmienia - najbardziej popularnymi kategoriami są odzież i akcesoria, książki lub filmy oraz sprzęt RTV/AGD, wynika z raportu E-commerce w Polsce 2014. Najrzadziej wymieniane to z kolei ubezpieczenia, produkty spożywcze, kolekcjonerskie i farmaceutyczne. Wiele zależy jednak od płci.
źródło: E-commerce w Polsce 2014
Na przykład najpopularniejsza wśród mężczyzn kategoria sprzęt RTV/AGD w przypadku kobiet znajduje się dopiero na siódmym miejscu. I na odwrót. Kupowane najczęściej przez panie odzież, dodatki i akcesoria znajdują się na czwartym miejscu najpopularniejszych dla mężczyzn.
Jak się okazuje, płeć decyduje również o poziomie wydatków w sieci. Z badania przeprowadzonego przez Infas dla Trusted Shops wynika, że rocznie wydajemy w sieci średnio około 1600 złotych. To jednak mężczyźni w najbliższym czasie planują przeznaczyć na ten cel więcej.
M-narzekacze
Coraz ważniejszym kanałem dotarcia do klientów są smartfony i tablety. Już 44 procent Polaków ma inteligentną komórkę, wynika z badania TNS Smartfonizacja Polaków. Jeśli przyjąć, że ich dynamika sprzedaży się utrzyma, to już na początku 2015 roku wskaźnik dobije do 60 procent.
Badania pokazują również, że za pomocą urządzeń mobilnych chętnie też kupujemy. Z raportu Gemiusa dla E-commerce Polska wynika, że już co trzeciemu klientowi zdarzyło się coś kupić w sieci przez smartofna, a co piątemu za pomocą tabletu. Z kolei dane zebrane w raporcie E-commerce Europe mówią, że w ubiegłym roku osoby kupujące za pośrednictwem mobile wygenerowały obroty na poziomie miliarda złotych.
źródło: E-commerce w Polsce 2014
Trzeba jednak dodać, że tylko jedna na dwadzieścia osób stwierdziła, że kwota wydana przez smartfona była większa, niż gdyby dokonywała zakupów poprzez laptopa lub komputer stacjonarny. Innymi słowy, kupując mobile wydajemy mniej.
Pewien wpływ na ten stan rzeczy ma fakt, że serwisy zakupowe są źle przygotowane na m-konsumentów. Większość internautów, którzy dokonywali zakupów z użyciem smartfona lub tabletu poskarżyło się na pewne niedogodności. Internauci wskazywali przede wszystkim na niewygodne formularze oraz niedostosowanie stron do wyświetlacza.
Podsumowując: m-klienci kupują rzadziej, za mniej i w dodatku często narzekają. Eksperci z branży przestrzegają jednak przed zbyt szybkim wyciąganiem wniosków i zgodnie twierdzą, że to rynek bardzo młody, który dopiero się rozwinie. W dodatku może ograniczyć tak zwany efekt ROPO (ang. research online, purchase offine), czyli zjawisko polegające na przeglądaniu ofert w sieci, ale kupowaniu w sklepie stacjonarnym.
CHCESZ PRZECZYTAĆ WIĘCEJ? POBIERZ PEŁNY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM - E-COMMERCE
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»