Przedstawiamy najnowszy ebook redakcji Interaktywnie.com. Tym razem w raz z ekspertami przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o marketingu w mediach społecznościowych. Jak wykorzystać agencję i social media np. do sprzedaży? O tym m.in. przeczytasz w tym opracowaniu.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Wstęp do raportu a marketingu social mediowym
Media społecznościowe świetnie sprzedają również w Polsce!
Od 2014 marketingowi sceptycy wieszczą „śmierć” Facebooka. Ich przepowiednie się jednak nie spełniają. Facebook ma się wspaniale, a co najważniejsze sprzedaje rozmaite produkty i usługi swoich reklamodawców. Ale ma też konkurencję. Jako użytkownicy mediów społecznościowych nie jesteśmy bowiem wierni tylko jednej platformie social mediowej – większość z nas korzysta z kilku.
Dobrze wiedzą to agencje, które postanowiły zaprezentować swoją wiedzę i ofertę w tym ebooku: .bringMore advertising sp. z o.o., Oxymoron Sp. z o.o., Whites, zjednoczenie.com Zachęcam do zapoznania się w ich wiedzą, doświadczeniem i propozycjami.Tomasz Bonek, redaktor naczelny Interaktywnie.com
Jak wybrać media społecznościowe i agencję do marketingu firmy, produktu lub usługi?
Prawie 5 mld osób na świecie w tym około 27,5 mln osób w Polsce korzysta aktywnie z social mediów. Choć liderem cały czas pozostaje Facebook, „po piętach” depcze mu YouTube, a także coraz silniejszy Instagram. Każdy z serwisów ma swoją specyfikę zarówno pod względem zróżnicowania demograficznego odbiorców, jak i publikowanych treści. Konto na Instagramie sprawdzi się więc w roli promotora marki, natomiast na TikToku użytkownicy poszukują przede wszystkim rozrywki.
Jak podaje Demandsage, globalna liczba użytkowników serwisów społecznościowych przekroczyła 4,9 mld, a według prognoz, do 2027 osiągnie poziom aż 5,85 mld. Można zatem oszacować, że przy populacji mieszkańców globu na poziomie około 8 mld, prawie dwie trzecie z nas korzysta obecnie z mediów społecznościowych.
Marketing w social mediach a najpopularniejsze serwisy społecznościowe na świecie
Według danych Statisty, najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie pozostaje Facebook. Tegoroczne dane pokazują, że korzysta z niego już prawie 3 mld osób. W kategorii mediów społecznościowych coraz większą popularność zyskuje również YouTube z wynikiem nieco ponad 2,5 mld aktywnych użytkowników. To dowodzi zatem, że materiały wideo są coraz popularniejsze. Zestawienie uwzględnia również komunikator Whatsapp, który ma 2 mld użytkowników. Znalazł się on w zestawieniu ex aequo z Instagramem.
Dużą popularnością cieszą się także chińskie aplikacje, takie jak WeChat, QQ czy aplikacja do udostępniania wideo Douyin. Są one używane przede wszystkim w Chinach i stanowią alternatywę do popularnych w krajach zachodnich, ale zakazanych w Kraju Środka aplikacji. W kraju tym nie skorzystamy z takich platform jak Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Whatsapp czy Snapchat.
Jedną z chińskich aplikacji, która może się pochwalić popularnością poza rodzimym rynkiem jest TikTok. Ma on już ponad miliard użytkowników na całym świecie. Warto również zwrócić uwagę, że podobnie jak Facebook w Chinach, TikTok jest zakazany w niektórych krajach na świecie.
Najpopularniejsze media społecznościowe w Polsce - co proponują agencje social mediowe
Jak podaje Meltwater, w Polsce odsetek osób korzystających z social mediów jest nieco wyższy w stosunku do danych globalnych. Na rodzimym rynku 66,3 społeczeństwa korzysta z tego typu rozwiązań, czyli około 27,5 mln osób.
Podążając za globalnym przykładem, najpopularniejszym serwisem społecznościowym w Polsce jest Facebook. Korzysta z niego 87,5 procent użytkowników social mediów. Na drugim miejscu jest Messanger, a na trzecim Instagram z wyniki 61,5 procent. Na kolejnych miejscach znajdziemy Whatsappa, TikToka, Twittera oraz Snapchata.
Jeżeli spojrzymy na strukturę wiekową użytkowników social mediów dowiemy się, że jest ona zbliżona w trzech przedziałach: 18-24 lata, 25-34 lata oraz 35-44 lata. W przypadku mężczyzn jest to około 10 procent, natomiast w przypadku kobiet około 12 procent.
Użytkownicy Facebooka a agencyjny marketing social mediowy
Poszczególne media społecznościowe charakteryzują się określonym typem przeważającego użytkownika. W przypadku portalu stworzonego przez Marka Zuckerberga globalnie najliczniejszą grupę demograficzną stanowią mężczyźni w wieku od 25 do 34 lat - 17,6 procent – podaje Statista. W tej samej grupie wiekowej 12,3 procent stanowią kobiety. Wśród użytkowników Facebooka znajdziemy również osoby starsze – w wieku ponad 65 lat. Kobiety w tym wieku stanowią 3 procent populacji tego serwisu, a mężczyźni 2,6 procent.
YouTube nie tylko dla młodych
Według danych Statisty, struktura wiekowa najpopularniejszego serwisu wideo na świecie jest bardziej płaska. Najczęściej użytkownicy YouTube mają od 25 do 34 lat. Mężczyzn w tym wieku jest 11,9 procent, natomiast kobiet 8,8 procent. Na drugim miejscu uplasowała się grupa wiekowa 35-44 lata - 9,1 procent mężczyzn i 7,6 procent kobiet. Spory odsetek stanowią natomiast osoby starsze. Odsetek kobiet w wieku powyżej 65 lat to 4,8 procent, a mężczyzn 4,2 procent.
Młodzieżowy Instagram?
Z młodszą widownią mamy do czynienia na Instagramie. Mężczyźni w wieku od 18 do 34 lat stanowią 33,3 procent całej społeczności. W przypadku kobiet jest to 27,8 procent. Większy od mężczyzn odsetek kobiet widzimy w przedziale wiekowym od 35 do 44 lat oraz 45 do 54 lat. Z kolei odsetek osób w wieku 65+ to 1,5 procent w przypadku kobiet i 1,1 procent w przypadku mężczyzn.
TikToka i Snapchat
Jeszcze młodszą społeczność stanowią użytkownicy TikToka i Snapchata. W przypadku chińskiego portalu 20 procent stanowiły kobiety w wieku od 18 do 25 lat, z kolei udział mężczyzn wyniósł 17,8 procent - podał Statista. Na drugim miejscu znalazły się osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata stanowiące około 16 procent. Podobne dane opisują Snapchata, z tą różnicą, że nieco większy odsetek stanowią w nim osoby młode w wieku 13-17 lat, a mniejszy 25-34 lata.
Najpopularniejsze komunikatory na świecie a agencyjny marketing social mediowy
Według Verloop 53,9 procent użytkowników Whatsappa to mężczyźni, natomiast 46,1 procent kobiety. Jedną trzecią społeczności tej aplikacji stanowią osoby w wieku 18-34 lata, natomiast 27 procent w wieku 35-44 lata.
Jeśli chodzi o Messengera, to dane Oberlo wskazują, że jest to komunikator używany przede wszystkim przez młodzież. Osoby w wieku 18-34 stanowią tutaj aż 54,7 procent użytkowników, natomiast te posiadające od 35 do 44 lat 19,3 procent.
Ile czasu spędzamy w social mediach?
Dane dotyczące czasu spędzonego w najpopularniejszych social mediach zebrał eMarketer. Okazuje się, że lider zestawienia pod względem popularności (Facebook) pozostaje daleko w tyle w tej kategorii, za TikTokiem i Instagramem. Dane wskazują dotyczą USA, czyli trzeciego co do wielkości rynk social mediów na świecie - po Chinach oraz Indiach.
Jak korzystamy z najpopularniejszych social mediów?
Popularność tego portalu sprawia, że jest to serwis najczęściej wykorzystywany marketingowo. Korzysta z niego 9 na 10 marketerów, czyli więcej niż z Instagrama - podaje Sproutsocial. Przeciętnie spędzamy na Facebooku 33 minuty dziennie, z kolei Hootsuite wskazuje, że miesięcznie zajmuje nam to 23,4 godziny. Przekrój wiekowy omówiony wcześniej wskazuje, że korzystają z niego zarówno osoby młode, jak i bardziej dojrzałe. Daje to szerokie możliwości dotyczące reklamowania produktów i usług.
Według marketerów działania marketingowe na Instagramie dają obecnie najwyższą stopę zwrotu - podaje Sproutsocial. To samo źródło informuje, że najwięcej, bo około 30 procent czasu zajmuje użytkownikom przeglądanie relacji. Określono również, że wskaźnik zaangażowania na Instagramie jest obecnie 4-krotnie wyższy niż na Facebooku. Serwis ten wykorzystywany jest najczęściej do „budowania marki”.
- TikTok
Według Sproutsocial na TikToku spędzamy około 23,5 godziny miesięcznie. Serwis wykorzystywany jest przede wszystkim w celach rozrywkowych, czyli do poszukiwania zabawnych treści. Pod względem czasu spędzanego na platformie TikTok wydaje się być liderem. Dataprot podaje, że wśród dzieci dzienny czas spędzony na platformie to nawet 75 minut. Dodatkowo sporo, bo aż 83 procent użytkowników publikuje własne filmy na tym portalu.
- YouTube
Ze względu na charakter wideo tego serwisu na YouTubie spędzamy więcej czasu. Według Oberlo co minutę dodawanych jest około 500 godzin materiałów na YouTubie. Z punktu widzenia marketera, YouTube jest dobrym narzędziem do sprzedaży produktów. Według Oberlo 26 procent użytkowników odkrywają nowe produkty właśnie poprzez ten serwis. Dziennie na YouTube spędzamy 47,5 minuty. Wynik ten rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2019 roku było to 40 minut.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»