7.04.2016 / Inne
 

Kiedy warto inwestować w badania użyteczności strony? Jest to bardziej istotne w branży e-commerce?

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 
Agnieszka Rzeźnik (fot. Uxeria)
Agnieszka Rzeźnik (fot. Uxeria)

Chciałabym oczywiście odpowiedzieć, że zawsze warto inwestować w badania użyteczności. Mam jednak świadomość, że z różnych względów, czy to czasowych czy finansowych, nie zawsze jest to możliwe.

Warto jednak zwrócić uwagę, że badania użyteczności nie muszą być drogie i czasochłonne. Realizacja badania nawet na kilku osobach, które przetestują naszą stronę, może nam dać bardzo wartościowe i przydatne informacje. Co więcej, przeprowadzenie badania w odpowiednim momencie, tzn. już na etapie makiet czy prototypów, pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych błędów i utrudnień w korzystaniu ze strony. A, co szczególnie istotne, wprowadzenie zmian w tym momencie jest szybsze i tańsze niż wprowadzanie ich na gotowym produkcie. Takie testowanie nowych stron czy funkcjonalności powinno odbywać się iteracyjnie, po każdej zmianie. Tylko dzięki temu nasza strona będzie spełniać oczekiwania i wymagania klientów.

Pamiętajmy, że strony tworzymy dla użytkowników, którzy mogą z nich korzystać zupełnie inaczej niż założyli to twórcy, dlatego badania użyteczności są bardzo ważne w każdej branży. Trzeba jednak przyznać, że są one szczególnie istotne w przypadku branży e-commerce. Tutaj, za każde niedociągnięcie, za niedopracowaną funkcjonalność, możemy słono zapłacić. Nasz klient z łatwością i bez sentymentów może przejść do konkurencji. Chyba, ze oferujemy produkt lub usługę jedyna na rynku, ale to się raczej nie zdarza. Podsumowując, strona zaprojektowana w duchu UCD pozwala pozyskiwać nowych klientów, jak również utrzymywać satysfakcjonujące relacje z obecnymi.

Agnieszka Rzeźnik - senior UX researcher w Uxeria

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Digital We
6ix
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.