
O kryzysie głośno, jednak wystarczy zajrzeć do jakiejkolwiek galerii, by przekonać się, że Polacy w okresie przedświątecznym nie mają o nim pojęcia. Sklepy pełne, siatki się napełniają, a Polacy jak co roku narzekają, a prezenty i tak kupują. Co kupi przeciętny Polak pod choinkę swoim bliskim? Wełniane skarpety czy ogromną plazmę? Mimo, że do świąt pozostało jeszcze nieco czasu, to dane statystyczne już są.
O kryzysie głośno, jednak wystarczy zajrzeć do jakiejkolwiek galerii, by przekonać się, że Polacy w okresie przedświątecznym nie mają o nim pojęcia. Sklepy pełne, siatki się napełniają, a Polacy jak co roku narzekają, a prezenty i tak kupują. Co kupi przeciętny Polak pod choinkę swoim bliskim? Wełniane skarpety czy ogromną plazmę? Mimo, że do świąt pozostało jeszcze nieco czasu, to dane statystyczne już są.
Kupi czy nie kupi?
Czy wszyscy planujemy wręczać bliskim podarunki? Z przeprowadzonych badań Millward Brown dla sieci perfumerii Douglas wynika także, że prezenty chce kupić 84 proc. rodaków. Z czego aż 44 proc. na prezent chce wręczyć kosmetyki. W dalszej kolejności zdecydujemy się na: książki (40 proc.), perfumy (37 proc.), odzież (22 proc.) oraz słodycze (21 proc.). Jednak analizując sprzedaże dokonane za pośrednictwem serwisów udostępniających kupony rabatowe, jak tanio.co widać, iż w okresie przedświątecznym wzmożoną popularnością cieszy się elektronika, sprzęt komputerowy oraz RTV i AGD. Zatem może wielu z nas, zamiast deklarowanej w ankiecie przez większość Polaków, książki czy perfum, pod choinką ujrzy laptopa, tableta czy robot kuchenny. Nadzieję można mieć, zwłaszcza, że w tym roku planujemy wydać na zakupy więcej niż zeszłej gwiazdki.
Oszczędności zamiast kredytów
Statystycznie przeciętna rodzina wyda na prezenty w te święta 1126 zł podaje CBOS. Stanowi to aż o 5 procent więcej niż w 2012 roku, jednak czy na tle innych krajów europejskich wydajemy sporo? Otóż nie, a dokładniej plasujemy się na końcu listy rozrzutnych narodów, które planują wydać średnio blisko 2 tysiące złotych na podarunki. Wśród 17 przebadanych krajów, więcej od nas wydadzą nawet Ukraińcy! A do europejskich standardów podarunkowych brakuje nam do prawie 200 euro, gdyż średnia unijna wynosi aż 450 euro! Zatem szczątkowe ślady kryzysu są widoczne, chociażby w danych statystycznych, jednak mimo wszystko powodzi nam się lepiej, niż w ubiegłym roku, kiedy to wydawaliśmy niecały tysiąc złotych na zakupy.
Powiewa optymizmem, jeśli przyjrzeć się temu w jaki sposób chcemy zgromadzić pieniądze na przedświąteczne wydatki, a zwłaszcza prezenty. Na szczęście podchodzimy rozsądnie do sprawy i znaczna większość Polaków swoje oszczędności przeznaczy na tegoroczne upominki. Nie myślimy o kredytach czy o wysoko oprocentowanych chwilówkach. Jedynie niewielka część społeczeństwa planuje skorzystać z karty kredytowej przy zakupie podarunków, ale z zastrzeżeniem, że jeśli już będą jej używać, to tylko na zasadach szybkiej spłaty, maksymalnie z miesięcznym okresem regulacji.
Wiem, że nie wiem
W ankietach i przeprowadzonych badaniach dotyczących preferencji zakupowych Polaków jednoznacznie wybijają się na pierwszy plan książki, kosmetyki i elektronika, jednak nadal wielu z nas nie wie, jaki wybrać prezent na święta. Aż 60 proc. Polaków deklaruje, że nadal nie ma pomysłu, co kupić na prezent. To wciąż sporo, zwłaszcza, że badania te przeprowadzano już w okresie przedświątecznym. Być może jednak odpowiedzią na nie są kolejne statystyki, które pokazują, że 72 proc. rodaków obawia się, że upominek będzie nietrafiony. I to z pewnością główny powód naszej niewiedzy związanej ze świątecznymi prezentami.
Zakupowy szał zapanuje w…
Wbrew pozorom nie w galeriach, a w sklepach konkretnych marek. Te oczywiście najczęściej mieszczą się w galeriach handlowych, jednak wśród odpowiedzi ankietowanych taka opcja się nie pojawiła. Sklepy konkretnych marek uzyskały aż 62,5 % odpowiedzi. Na drugim miejscu znalazły się sklepy internetowe, gdyż aż 31,1 procent badanych rodaków planuje kupić niespodzianki dla najbliższych właśnie w sieci. Na trzecim miejscu znalazły się super i hipermarkety, podarki pod choiną zakupione właśnie w tych miejscach znajdą rodziny i znajomi 30,2 % ankietowanych, a 6 % otrzyma prezent z bazaru bądź targowiska.
*Suma może przekraczać 100, gdyż ankietowani mieli więcej niż jedną możliwość odpowiedzi.
Mimo iż szał zakupowy kojarzy się głównie z prezentami i wydawałoby się, że większość pieniędzy zainwestowanych w święta przeznaczymy właśnie na nie, to badania są dość przewrotne i pokazują, że Polacy nie wydają najwięcej na prezenty. Znaczna większość świątecznego budżetu zostanie przeznaczona na jedzenie, nie zależnie czy w postaci gotowych dań, czy produktów przeznaczonych do ich przygotowania to właśnie kwota na zakupy spożywcze przewyższy te podarunkowe.
Podsumowując
Jak podają wyniki badania Deloitte, które zostały opublikowane w czwartek (czytamy w PAP) Polacy wydadzą na święta najmniej ze wszystkich nacji uczestniczących w badaniu. W przeliczeniu na euro, polska rodzina wyda 267 euro. Średnia europejska to 450 euro. Przykładowo Duńczycy na organizację świąt i prezenty wydadzą przeciętnie aż 634 euro, Hiszpanie 567 euro, Francuzi 531 euro, Grecy 451 euro, Czesi 430 euro, a Ukraińcy - 374 euro. Badania przeprowadzono we wrześniu 2013 r. w 17 krajach europejskich. W sondażu wzięło udział 16 tys. 553 dorosłych Europejczyków, w tym 767 osób z Polski. Jak wyjaśnił Chróścielewski, dyrektor w dziale audytu Deloitte, mimo przywiązania do tradycji Bożego Narodzenia, Polacy podchodzą do finansowania świąt zdroworozsądkowo: nie chcą się zapożyczać na ich organizację, planują wręczać praktyczne prezenty, a sami chcą znaleźć pod choinką gotówkę.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»