Facebook sukcesywnie wprowadza dla reklamodawców nowe rozwiązania reklamowe. Tym razem zmiana jest bardzo interesująca, bo nowy format reklamowy umożliwi zbieranie danych kontaktowych od użytkowników, które w późniejszym czasie możemy wykorzystać do działań stricte sprzedażowych.
Facebook sukcesywnie wprowadza dla reklamodawców nowe rozwiązania reklamowe. Tym razem zmiana jest bardzo interesująca, bo nowy format reklamowy umożliwi zbieranie danych kontaktowych od użytkowników, które w późniejszym czasie możemy wykorzystać do działań stricte sprzedażowych.
Pozyskiwanie leadów to proces wymagający testowania różnych rozwiązań, kanałów marketingowych, narzędzi oraz kreacji. Wiele marek wydaje na ten cel pokaźne kwoty, które – w założeniu – mają przekładać się na jeszcze pokaźniejsze wyniki. „Wypełnij formularz – oddzwonimy”, „Zostaw swoje dane – znajdziemy dla Ciebie lepszą pożyczkę” – Internet roi się od tego typu komunikatów. Popularną formą jest reklama tekstowa/baner + specjalnie skonstruowany landing page. Bardziej przyjazną formą pozyskiwania leadów jest content marketing, gdzie użytkownicy za porcję wiedzy / raport / darmowe szkolenie muszą tylko (albo i aż) pozostawić swoje dane kontaktowe. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku jedna z zasad Cialdiniego, tzw. reguła wzajemności, która mówi o tym, że odbiorcy otrzymując coś za darmo, chętniej dają coś w zamian (w tym przypadku np. adres e-mail). Jak wygląda jednak temat zbierania leadów w mediach społecznościowych?
Do tej pory Facebook umożliwiał zostawienie danych kontaktowych tylko w przypadku specjalnych aplikacji i … to w zasadzie tyle. Oczywiście z legalnego punktu widzenia, bo są rozwiązania które umożliwiają zbieranie adresów e-mail przypisanych do kont np. z grup czy też danych profili, jednak jest to rozwiązanie dość ryzykowane (ryzyko zablokowania konta) jak i po prostu nielegalne. W sukurs tym zapędom przychodzi (w końcu!) Facebook, który od niedawna promuje format reklamowy umożliwiający legalne zbieranie danych kontaktowych (i nie tylko, możemy zadawać również pytania otwarte lub zamknięte). Jak działa to w praktyce? W Power Editorze (w moim przypadku na razie tylko tutaj oraz w FastTony) wybieramy kampanię, której celem jest pozyskiwanie kontaktów, następnie wprowadzamy formularz, ustalamy kwestię polityki prywatności i – podobnie jak w normalnych reklamach – ustalamy tekst, grafikę oraz CTA. Należy podkreślić przy tym, że wszystko jest jeszcze w fazie testów (co zresztą niekiedy widać, np. podczas tworzenia własnych pytań) i nie działa do końca tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. A co z danymi, które udostępnią nam użytkownicy? Kontakty pobierane są poprzez eksport do pliku CSV lub za pośrednictwem interfejsu API. Mogą to robić jednak jedynie osoby, które mają status administratora na danym profilu.
Jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki nowej funkcjonalności na Facebooku?
- Nowy kanał zbierania leadów, który możemy wykorzystać by trafić do młodej grupy docelowej (bo jednak większość osób korzystających z Facebooka to osoby młode lub w wieku średnim), które uodpornione są na „klasyczne” banery przeglądając stronę www (lub je blokują). Dzięki umiejscowieniu na samym newsfeedzie trudniej jest „ominąć” taką kreację, a co za tym idzie – prawdopodobieństwo wypełnienia formularza się zwiększa.
- Precyzyjne targetowanie naszych kampanii. Dzięki temu możemy z formularzem leadowym trafić które będą bardziej skłonne do przekazania danych kontaktowych. Możliwości nasuwa się od razu bardzo dużo - targetowanie formularzy tylko na osoby o określonych danych demograficznych, zainteresowaniach czy też zamieszkujących np. daną dzielnicę. Opcji jest dużo, a ich ustawienie jest stosunkowo łatwe.
- Prostota. Zmienianie kreacji, testowanie czy też kopiowanie pewnych rozwiązań jest o wiele prostsze niż w przypadku „klasycznych” formularzy leadowych. Dzięki opcji remarketingu możemy też trafiać do osób, które odwiedzały naszą stronę i do nich kierować nasz przekaz.
I wszystko to tak naprawdę w jednym panelu, bez konieczności angażowania za każdym razem np. programisty, speca od AdWords czy też zewnętrznych rozwiązań zbierających leady. - Dostosowanie do urządzeń mobilnych. Być może rok 2014, ani - jak zakładam - rok 2015 nie będą ciągle „rokiem mobile” ;), ale warto podkreślić dostosowanie Facebooka do zbierania leadów właśnie w tym kanale. Umożliwi to zbieranie leadów od użytkowników, którzy nie mają czasu na wypełnianie długich formularzy, ale mogą to zrobić w krótkim czasie np. w czasie dojazdu do pracy czy będąc na zakupach. Połączenie tego typu rozwiązania z geolokalizacją
i godzinowym wyświetlaniem może dać naprawdę niezłe efekty. - Autouzupełnianie. Użytkownik tworząc konto na Facebooku musi (przynajmniej w teorii) podać swoje prawdziwe dane jak imię, nazwisko, mail oraz często też telefon. Dzięki temu użytkownik zaczynając uzupełnianie formularza w niektórych wypadkach będzie musiał tylko…wysłać swoje dane (bo wszystko uzupełni Facebook). Jeszcze bardziej skróci to czas wypełniania i zwiększy prawdopodobieństwo „złapania kontaktu”.
- Kolejny argument do reklamowania na Facebooku. Brzmi to dość banalnie, ale zbieranie leadów to kolejna funkcjonalność, która może „przekonać nieprzekonanych”. Zbieranie danych kontaktowych i późniejszy lead nurturing to przecież dla wielu branż główne źródło sprzedaży przez Internet. Przykładem mogą być takie branże jak bankowość, finanse czy też motoryzacja.
Podsumowując temat zbierania leadów na Facebooku (nazywanych przez Facebooka „pozyskiwaniem kontaktów”) warto zauważyć, że na pewno jest to ruch w dobrą stronę. Wielu użytkowników Internetu traktuje Facebooka jako „drugie Google”, dlatego dla reklamodawców będzie to nowy sposób na pozyskiwanie kontaktów i późniejszą sprzedaż. Czy użytkownicy polubią ten nowy sposób komunikacji z markami? Zważając na automatyzację, prostotę oraz trafianie do wybranej grupy docelowej jest to bardzo prawdopodobne.
Jeśli interesuje Cię temat efektywnego pozyskiwania leadów, nieszablonowych kreacji czy też kompleksowej obsługi digitalowej – zobacz nasze CREDENTIALS i umów się z nami na kawę na brief[at]oxmedia.pl ;)
Dariusz Szpak
CEO/Creative Director w OX Media
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»