
Wojciech Skąpski, kierownik pionu Traffic w Money.pl radzi, jak ich uniknąć.
Wojciech Skąpski, kierownik pionu traffic w Grupie Money.pl, specjalnie dla Interaktywnie.com, omawia elementy, które mają zasadniczy wpływ na widoczność witryny po zmianie layoutu.
1. Nieprawidłowe przekierowania 301
Zmiany adresów URL zwykle towarzyszą zmianom w samym serwisie. Często jednak zapomina się o ich prawidłowym przekierowaniu.
Porada: Stare adresy URL przekieruj na adresy im odpowiadające w nowym serwisie. W żadnym razie nie przekierowuj wszystkich adresów na stronę główną.
2. Brak przekierowań 301
Częstym błędem popełnianym przez webmasterów jest pominięcie przekierowań bądź wstawienie przekierowania w kodzie 302, który oznacza tymczasowe przeniesienie. Serwis traci w ten sposób pozycję.
Porada: Sprawdź poprawność przekierowań po przeniesieniu.
3. Wprowadzenie zbędnych kodów
Częstym błędem jest budowanie serwisu w oparciu o flash, java script albo też przeładowanie go wymienionymi skryptami. Bywa bowiem, że wyszukiwarki nie są w stanie przeczytać kodów innych języków, co może to skutkować spadkiem pozycji.
Porada: Unikaj w nowym serwisie rozwiązań opartych na JS lub jQuery czy flash, w szczególności budując menu.
4. Zmiana linkowania wewnętrznego
Dla wyszukiwarek linki wewnątrz serwisu prowadzące do innych podstron są bardzo istotnym elementem. Podczas zmiany serwisu często schemat linkowania wewnętrznego zostaje zaburzony.
Porada: Jeżeli ruch z wyników organicznych to duży procent twojego ruchu, postaraj się zachować obecne linkowanie wewnętrzne: liczbę linków oraz miejsca, do których prowadzą (na wszystkich stronach).
5. Tworzenie zbędnych podstron
Nowe funkcjonalności na stronie, takie jak filtrowanie czy sortowanie, mogą spowodować niekontrolowany wzrost podstron w serwisie. Zazwyczaj skutkiem takiego błędu jest spadek w wynikach wyszukiwania (duża liczba słabych jakościowo stron obniża ranking całego serwisu).
Porada: Weryfikuj mechanizmy wdrażane w nowym serwisie, w szczególności wyniki wyszukiwania, sortowania i filtrowania.
6. Wydłużenie czasu ładowania strony
Przy budowie nowego serwisu bądź modyfikacji obecnego, często zapomina się zwiększeniu szybkości ładowania strony, skupiając bardziej na jej sferze wizualnej. Czas ładowania ma jednak wpływ na wiele elementów, takich jak usability, seo czy konwersja. A zwiększa się on przez m.in. zbyt dużą liczbę zapytań do serwera, niezoptymalizowane elementy graficzne, zwiększenie liczby skryptów i brak cache'owania treści.
Porada: Wykorzystaj narzędzia do mierzenia czasu ładowania się strony (np. Page Speed, GTMetrix) do porównania szybkości dwóch wersji.
7. Zmniejszenie ilości tekstu na stronie
Treści często wpływają negatywnie na stronę wizualną strony, dlatego przy zmianach layoutu niejednokrotnie minimalizuje się ich obecność. To duży błąd, ponieważ wyszukiwarki właśnie po treściach na stronie są w stanie określić jej tematykę i słowa kluczowe. Ich brak spowoduje spadek pozycji w wyszukiwarce.
Porada: Dopilnuj, by zmieniane strony nie utraciły treści, które wcześniej nadawały im wartość w oczach wyszukiwarki.
8. Zmiana tekstu na grafikę
Często podczas przebudowy serwisu tekst zastępuje się grafiką (ze względu na walory estetyczne). Podobnie dzieje się z przyciskami, elementami menu czy też nagłówkami. Przenoszenie treści do grafik, ciężkich do odczytania przez roboty wyszukiwarek jest błędem SEO.
Porada: Nie umieszczaj tekstu, nagłówków, odnośników w formie grafiki. Pozostaw ją dla treści wizualnych.
9. Niezachowanie nagłówków H1
O nagłówkach H1 często się zapomina z racji tego, że jest to oznaczenie treści wewnątrz kodu. W nowej wersji serwisu warto sprawdzić, czy każda strona zawiera unikalny nagłówek. Front-End Developerzy często zapominają o tym elemencie.
Porada: Pamiętaj o nagłówkach H1 w serwisie. Na każdej stronie powinien znajdować się tylko jeden przypisany jej nagłówek H1 - najlepiej jak najwyżej w kodzie strony.
10. Niezachowanie optymalizacji serwisu (title, description, dane strukturalne)
Bez wcześniejszych ustaleń, developerzy rzadko zwracają uwagę na elementy zoptymalizowane w starym serwisie. Należą do nich chociażby meta tagi czy też opisane dane strukturalne. Szczególnie zmienione meta tagi mogą przyczynić się do zawirowań w pozycjach, a także spadków w ruchu.
Porada: Dokładnie sprawdź formę title, description i innych, zoptymalizowanych pod kątem SEO wcześniej, elementów.
Wojciech Skąpski, specjalista marketingu internetowego zwolennik połączenia rozwiązań SEO z innymi aspektami biznesu, takimi jak Content Marketing, PR czy Branding. Obecnie kieruje Pionem Traffic w Grupie Money.pl oraz prowadzi konsultacje oraz kampanie Online Marketingu w ramach Skapski.com.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
SPECJALISTA OD SEO TRZEBA SIE URODZIC. TRZEBA MIEC PRZODKOW DO 3 GO POKOLENIA !!! TRZEBA MIEC NAMASZCZENIE Z DWORU JASNIE PANSTWA GOOGLE... TYLKO CO Z TEGO, JESLI WYNIKI TO NAJCZESCIEJ SPAM LUB STRONY OSZUSTOW... WYLUDZAJACYCH SMSY ???SUPERFAKTY.TV
Bot googla bez problemu parsuje JS !!! dysponujesz kolego wiedzą sprzed kilku lat najwyraźniej.
@sblmasta:disqus wrzucanie chociażby javascriptu w kod strony, budowanie na nim menu jest pomysłem kompletnie nietrafionym jeżeli chodzi o SEO. Jedną kwestią jest przeładowanie strony zbędnymi kodami, drugą jest częściowa interpretacja tych języków przez roboty wyszukiwarek co może wpłynąć na to że robot nie zobaczy linków które są serwowane z zewnątrz. Stosowanie jquery również wpływa na przeładowanie się strony, dlatego przy przebudowie serwisu: jeżeli wcześniej tego nie stosowaliśmy a teraz stosujemy i ruch spadł - warto spojrzeć na te elementy.Nie wiem również jakim cudem założyłeś że w 100% przypadków przy zastosowaniu javascriptu bot wyszukiwarki zobaczy menu w postaci html oraz "nie widzi javascriptu", dlatego ciężko mi z tym dyskutować.
Specjalista od 7 boleści :) "unikaj używania javascript/jquery zwłaszcza przy budowie menu" gorszego bullshitu nie słyszałem. A co ma piernik do wiatraka? jQuery wprowadza tylko bajery typu płynne rozwijanie, animacje, dropdowny,accordion itd. Bot wyszukiwarki widzi stronę tekstowo, Bot nie widzi javascriptu, tak więc zobaczy zwykłe menu w postaci HTML. Teraz każdy może byc SEOwcem, przykre.