
Jedna z największych polskich księgarni kupiła 70 procent udziałów konkurenta. Tym razem nie będzie batalii z urzędem antymonopolowym. Gandalf ma 21 milionów obrotu, więc zgoda UOKiK nie była potrzebna.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musiał wyrażać zgody na przejęcie e-księgarni Gandalf. Według przepisów, zgoda potrzebna jest tylko wtedy, gdy przychody kupowanego podmiotu są wyższe niż 50 milionów euro (na polskim rynku). Za 2010 rok obroty Gandalfa sięgnęły 21 milionów złotych.
Empik, przejmując 70 procent udziałów Gandalfa, nie rezygnuje jednak z Merlina. W SOKiK trwa cały czas postępowanie odwoławcze.
- Procedury zapewne jeszcze trochę potrwają, niestety nie mamy na to wpływu. Jednak sprawa jest otwarta i nadal Empik jest zainteresowany przejęciem Merlina - mówi Katarzyna Górecka, PR manager obsługująca spółkę Empik Media&Fashion. - Wszystko jest jeszcze możliwe, tym bardziej, że w odwołaniu Empik zaznaczył, że UOKiK w swoim raporcie rynkowym korzystał z błędnych wskaźników. To jeden z naszych argumentów i mamy nadzieję, że zostanie uwzględniony.
NFI EM&F zanotował w 2010 roku 74,78 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. W 2009 roku zanotowała 53,73 miliona złotych zysku. W ubiegłym roku przychody grupy wyniosły 2908,22 miliona złotych, wobec 2719,53 miliona złotych rok wcześniej. |
Empik w kwietniu 2010 roku przejął spółkę Virtualo, by wejść na rynek e-booków i audiobooków. Fundusz przejął również spółki e-Muzyka oraz Gry-Online.pl. Jedynie do przejęcia Merlina potrzebował zgody UOKiK - tej jednak nie otrzymał.
Księgarnia Gandalf.com.pl istnieje od 2004 roku. Dużą część jej oferty stanowią podręczniki - to na nie przede wszystkim miał chrapkę Empik. W tym segmencie EMF nie funkcjonował, a dzięki Gandalfowi będzie mógł zagarnąć nieco zysków. Na pakiet kontrolny udziałów spółka wyłożyła 12 milionów złotych.
Już ruszyła kampania reklamowa współpracy Empiku z Gandalfem. Użytkownicy e-księgarni mogą odbierać zamówienia w wybranych salonach Empiku - w sumie w 40. miejscach. Listę wszystkich punktów można znaleźć na stronie empik.com, w magazynie Tom Kultury wydawanym przez Empik oraz na ulotkach, które od wczoraj można znaleźć w sklepach.
Gandalf.com.pl jest czwartym co do liczby użytkowników graczem na polskim rynku e-multimediów. W maju 2011 roku notował ponad 425 tysięcy realnych użytkowników i z tym wynikiem plasował się na czwartej pozycji w kategorii "Literatura Muzyka Filmy" (dane Megapanel PBI/Gemius).
Liderem tej kategorii jest Merlin.pl - w maju serwis odwiedziło 1,19 miliona RU. To nieco więcej, niż empik.com. E-księgarnia spółki EMF zanotowała wynik o 100 tysięcy mniejszy. Po przejęciu Gandalfa może zastąpić dotychczasowego lidera i "wskoczyć" na pierwsze miejsce. Wyniki Megapanelu za sierpień 2011 roku poznamy jednak dopiero w październiku.
Jesienią 2010 roku Empik podpisał umowę z Merlin.pl - spółka EMF chciała przejąć udziały e-księgarni. UOKiK musiał wyrazić zgodę, by transakcja mogła być sfinalizowana. Po ponad pół roku analizowania rynku multimediów w Polsce, Urząd odmówił - po połączeniu Empik z Merlinem miałyby zbyt dużą przewagę nad pozostałymi firmami działającymi w tym samym segmencie rynku. Tym samym umowa pomiędzy Empikiem a Merlinem wygasła. Klienci stracili między innymi możliwość odbierania zamówień z Merlina w salonach Empiku.
EMF odwołał się w lutym tego roku od decyzji UOKiK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumetów. Postępowanie cały czas trwa.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
A właśnie, kto to wymyślił? Czy można poznać tego specjalistę z imienia i nazwiska?
Link na <a href=\"http://money.pl:\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://money.pl:</a> \"Zaskakujący ruch Empiku. Co na to UOKiK?\"<br /> Tytuł tutaj: \"Empik przejął Gandalfa. O Merlina też jeszcze powalczy\"<br /> A w tekście: \"Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musiał wyrażać zgody na przejęcie e-księgarni Gandalf.\"<br /><br /><br /><br /> Takie <strong>manipulowanie</strong> nazewnictwem linków jest denerwujące i wskazuje na brak profesjonalizmu oraz lekceważenie czytelnika. Czy nikt z Grupy kapitałowej <a href=\"http://Money.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://Money.pl</a> nie może podjąć decyzji aby tego zaprzestać? Serwis <a href=\"http://interaktywnie.com\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://interaktywnie.com</a> powinien mieć coś do powiedzenia w kwestii odnośników z innego portalu, pozostaje mieć nadzieję że ten decydent, który to wymyślił nie zapragnie owego stylu również w tym serwisie.
No i co z tego- ceny i tak sa przerażająco wysokie. Ja tam zdecydowanie wolę zakupy w sieci. Prościej , taniej i wygodniej.