
Do pewnego czasu szanse mniejszych lub początkujących firm wobec globalnych graczy przywodziły na myśl pojedynek biblijnego Dawida stającego w szranki z potężniejszym i świetnie wyposażonym Goliatem. Dysponując małym zespołem, ograniczonym budżetem i takim też dostępem do narzędzi, ciężko było mniejszym rzucić wyzwanie gigantom. Jednak pozornie niepokonany przeciwnik uległ. Dlaczego tak się stało?
Legendarnemu bohaterowi zwycięstwo zapewniły odwaga, zwinność oraz spryt. Mali rynkowi gracze ten zestaw przewag powiększyli o jeszcze jeden potężny oręż – technologię. Nadejście chmury obliczeniowej zniosło bowiem wiele ograniczeń, oferując bezpieczeństwo, pełną kontrolę, elastyczność i niskie koszty. Cloud umożliwił mniejszym koncentrację na mocnych stronach, pozwalając osiągnąć więcej i w krótszym czasie.
Pieniądze zostają w kieszeni
Kluczową zaletą chmury jest fakt, że eliminuje ona niepotrzebne inwestycje planowane na starcie firmy. Cloud uwalnia środki, które są potrzebne na dużo istotniejsze cele w momencie rozkręcania biznesu, niż zakup czy utrzymanie infrastruktury IT.
Tę oszczędność w swoich rachunkach odnotowało aż 82 proc. firm, które postanowiły przenieść się do chmury. Z kolei badania zlecone przez Komisję Europejską wykazały, że szacunkowe oszczędności wynikające z migracji wyniosły aż do 20 proc. kosztów obsługi informatycznej. Przesiadka na chmurę pozwala na przetwarzanie danych atrakcyjnie niskim kosztem, a pula oszczędności rośnie, gdyż chmura pozwala opłacać tylko realnie wykorzystaną moc obliczeniową.
Oszczędności, które wiążą się z chmurą, zdają się główną siłą napędową rynku cloud computingu. Według prognoz rynek ten przekroczy 200 miliardów USD jeszcze przed 2018 rokiem.
Wirtualnie, czyli bez ograniczeń
Na tradycyjne rozwiązania składa się zazwyczaj warstwa fizyczna (wyrażona centrum danych), a środowiska chmurowe są zwirtualizowane. Ten fakt znakomicie ułatwia mniejszym bycie konkurencyjnymi, ponieważ wirtualizacja zapewnia ciągłość działania firmy, pomaga w efektywniejszym zarządzaniu zasobami oraz oznacza elastyczność.
Wirtualizacja ma również tę zaletę, że minimalizuje skutki w przypadku awarii, zapobiegając przestojom oraz wprowadzając wielopoziomowe rozwiązania uniemożliwiające utratę danych.
Ponadto, wirtualną infrastrukturę IT, na której zbudowany jest biznes czy e-sklep, można doskonalić w zależności od sytuacji. Dołożenie potrzebnych zasobów zabiera dosłownie chwilę – przykładowo w Oktawave uruchomienie i inicjalizacja serwera trwa nieco ponad 120 sekund - co ma znaczenie w przypadku nieoczekiwanych skoków natężenia ruchu wywołanych angażującą użytkowników akcją specjalną, promocyjną czy sezonem wyprzedaży na portalu.
Błąd 503. A co to?
Piękno chmury polega zatem na dynamice automatycznego skalowania w górę lub w dół. Mechanizm obserwuje obciążenie i zapotrzebowanie na moc obliczeniową, a następnie w szybki sposób zmienia parametry świadczonej usługi, dopasowując ją do aktualnych potrzeb. Autorskie rozwiązanie Oktawave - Autoskaler - potrafi przykładowo automatycznie zmieniać klasę maszyny (skalowanie wertykalne), bądź ją klonować z wykorzystaniem systemu równoważenia ruchu. Gwarantuje to płynne i stabilne działanie usług bez względu na okoliczności.
„Dziś dla wielu przedsiębiorców niezbędne staje się zapewnienie wysokiej dostępności kluczowych systemów i sprawne obsłużenie dużego ruchu – niezależnie od skoków obciążenia związanych np. z sezonowością sprzedaży. Dodatkowo, planowanie rozwoju środowiska IT utrudniają szybko zmieniające się wymagania biznesowe” – tłumaczy wyzwania branży e-commerce Radosław Stasiak, współwłaściciel i wiceprezes zarządu ds. IT w Morele.net, jednego z największych w Polsce sprzedawców elektroniki użytkowej, którego sklep internetowy codziennie odwiedza 100 tys. osób.
W alternatywnych rozwiązaniach, np. w przypadku popularnych serwerów VPS, operacja zwiększenia zasobów nie odbędzie się bez ingerencji w środowisko klienta, celem dołożenia potrzebnego sprzętu bądź oprogramowania. To zaś przekłada się na krytyczny dla każdego e-sklepu wymóg płynnego i nieprzerwanego działania... >>>
więcej przeczytasz w raporcie "Business Insider Polska: Trendy w polskim biznesie internetowym" [POBIERZ PDF]
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads
Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨
Tworzymy wyróżniające,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »