13.07.2017 / Biznes
 

Product Placement na YouTube? Zobacz, jak lokować tam własne produkty

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Dariusz Szymański
 

Już 70% ruchu internetowego generuje wideo. Treści stają się coraz bardziej angażujące, a youtubowi celebryci coraz popularniejsi. Jednocześnie siła tradycyjnej reklamy sukcesywnie spada. Jak wykorzystać te trendy? Tłumaczy Dariusz Szymański z Pentagon Labs. 

Według danych Google, w 77% przypadków inwestycji reklamowych w serwisie YouTube, przyniosły większy wskaźnik ROI (zwrot z inwestycji) niż tradycyjne reklamy w tv. Na dowód przytoczono przykład deserów firmy Danone (Danette), gdzie reklama w serwisie YouTube przyniosła trzykrotny wzrost przychodów z każdego zainwestowanego euro. 

Ważne jest jednak to, żeby inwestowane pieniądze w tego typu product placement były rozdysponowane rozsądnie. Tworzenie kampanii już na etapie projektowania musi być dokładnie przemyślane. Począwszy od samej idei, po partnerów czy też wykorzystane kanały lub narzędzia. 

Szeroki wachlarz możliwości

Istnieje kilka rodzajów lokowania produktu. PP dzielimy np. ze względu na nośnik informacji, sposób prezentacji czy kontekst prezentacji. Najprostszym podziałem jest ten, który rozróżnia to, w jaki sposób produkt jest prezentowany. 

Pasywnie. Najprostszym wyróżnianym podziałem jest aktywny i pasywny product placement, Lokowanie pasywne to takie, gdzie produkt nie jest w żaden sposób „bohaterem” filmu, a jedynie dodatkiem. Jest on oczywiście dobrze widoczny, natomiast nie przyciąga zbytnio uwagi. Taki rodzaj lokowania jest zdecydowanie tańszy w produkcji, nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania w scenariusz. Oczywiście wiąże się to z tym, że takie kampanie nie są angażujące dla widzów. Jako przykład można tu przytoczyć lokowanie soku, który piją bohaterowie do obiadu (stoi na stole) czy płyn do mycia naczyń (który stoi w tle danej sceny). 

Aktywnie. Drugim rodzajem product placementu jest lokowanie aktywne. Tutaj już aktorzy używają danego produktu, jednocześnie prezentując jego możliwości. Dobrym przykładem jest tu korzystanie ze sprzętu elektronicznego. Np. zalanie sokiem telefonu, który z łatwością można opłukać pod wodą z kranu. Warto tutaj planować takie kampanie z rozmysłem, a prezentowane produkty powinny być przedstawiane „naturalnie”. W polskich kampaniach można zauważyć wiele lokowań, które niestety wyglądają jak ściągnięte z filmu „Truman Show”. 

Mieszany:
Produkt jest nie tylko prezentowany widzowi, ale również aktorzy wspominają markę lub jego zalety. 

Innym rodzajem są filmy sponsorowane. Dobry film musi być przemyślany, ponieważ istnieje duże ryzyko, że widzowie, którzy są mocno związani z konkretnym autorem, po prostu mu nie uwierzą. W obecnych czasach internet jest bezlitosny. Chybiony pomysł z pewnością zostanie mocno skrytykowany, a wizerunek zarówno marki, jak i vlogera nadszarpnięty. Jednak pomysłowa i kreatywna kampania daje marce ogromne możliwości. Nie tylko dokładnego przedstawienia produktu, ale również buduje jego pozytywny wizerunek. Znana twarz zaangażowana w kampanie doda mu wiarygodności. 

Lokowanie werbalne. Jeszcze jednym ciekawym rodzajem product placementu jest lokowanie werbalne. To po prostu umieszczenie w filmie charakterystycznego dźwięku dla danego produktu. Jako przykład można tu podać Radio Zet, które swego czasu bardzo intensywnie korzystało z tego rodzaju reklamy. Dżingiel reklamowy był puszczany w tle, dlatego nie był nachalny i bardzo wiarygodny. 

Przykłady lokowań produktu:

przykład pp mieszanego - czyli zarówno werbalny jak i wizualny, charakter pierwszoplanowy, rodzaj ekspozycji pozytywny: 

charakter wizualny, brandy nie grają roli pierwszoplanowej w filmie, służą jako przykłady, jednak loga nie zostały zakryte: 

pp bezpośredni - aktywny, zachwalanie produktów: 

film sponsorowany: 

kanał sponsorowany: 

Siła video cały czas będzie rosła. Publiczność coraz chętniej woli oglądać, niż czytać. To najłatwiejszy sposób przyswajania treści. Dlatego podczas tworzenia kampanii nie warto pomijać tego rodzaju komunikacji. Product placement jest do tego doskonale dobranym narzędziem. 

 

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: influencer marketing, product placement, video online, youtube


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, która kompleksowo wspiera obecność firm w Internecie. Wdrażamy strategie i...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • ASPER SOFTWARE HOUSE ASPER SOFTWARE HOUSE

  ASPER SOFTWARE HOUSE z Warszawy to osiem lat doświadczenia i dziesiątki zadowolonych Klientów. W naszej pracy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
6ix
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.