
Sony ze swoją konsolą wystartowało 15 listopada, ale działania ograniczyło na razie do północnoamerykańskiego rynku. W ciągu 24 godzin od premiery PlayStation 4 rozeszła się w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Microsoft kazał na siebie czekać tylko tydzień dłużej. Xbox One zadebiutował 22 listopada jednocześnie w trzynastu krajach i także spotkał się z życzliwym przyjęciem ponad miliona graczy. Wynik - słabszy niż uzyskany przez Sony - sugeruje jednak, że rozstrzygnięcie wieloletniej rywalizacji nie jest ani bliżej, ani dalej niż przed premierami. Bitwa może okazać się jednak znacznie ciekawsza niż jeszcze siedem lat temu. Dzisiaj na jej polu zaroiło się bowiem od przeciwników, którzy zmienili jej zasady. Producenci urządzeń mobilnych oferują bogaty pakiet rozrywkowy, a że robią to dużo taniej, chętnych - zarówno, by tworzyć gry mobilne, jak i z nich korzystać - jest coraz więcej.
Premiera PlayStation 4
- Technologiczna przepaść między konsolami a urządzeniami mobilnymi jest obecnie mniejsza niż kiedykolwiek - potwierdza Pierre Olivier Monteil, managing director firmy Playsoft. - Koszty tworzenia gier na konsole są coraz większe, dochodzą nawet do 250 milionów dolarów za grę AAA, podczas gdy platformy mobilne stawiają niższe bariery, dając możliwość osiągania wysokich zysków.
- Każde urządzenie, na którym pojawia się tytuł warty uwagi, to dla innej platformy poważna konkurencja - mówi Marcin Łukaszewski, community manager z Vivid Games. - Jeżeli chodzi o aspekt technologiczny, urządzenia mobilne pozwalają twórcom obecnie na coraz więcej, szczególnie w kwestii oprawy. A jeśli dodać do tego coraz bardziej popularne fizyczne kontrolery do telefonów i tabletów z systemami iOS i Android, to możemy niedługo być świadkami bardzo ciekawej sytuacji.
Ale nie tylko gry mobilne stały się dla nowych konsol, a także dla deweloperów wysokobudżetowych produkcji zagrożeniem. Obecnie jest nim wszystko, co kradnie uwagę potencjalnych klientów - od streamingu muzyki, filmów aż po serwisy społecznościowe. Możliwości jest dzisiaj dużo więcej niż jeszcze kilka lat temu, a pula wolnego czasu, jaką możemy zagospodarować pozostała taka sama.
W 2014 roku przychody z gier na same tablety mają wynieść 3,1 mld dolarów. W 2011 roku było to mniej niż 0,5 mld dolarów.
(źródło: Juniper Research)
- Produkcje konsolowe wymagają poświęcenia im kilku-, kilkanastu godzin, a coraz mniej osób chce przeznaczać tyle czasu na jeden rodzaj rozgrywki - mówi Tymon Smektała, producent w Techlandzie. - Dodatkowo, działa również efekt skali. Konsole znajdują się obecnie w około 100-150 milionach domów na świecie, a telefonów z Androidem jest miliard. Jeśli ktoś ma ochotę na chwilę relaksu, dużo łatwiej znaleźć mu coś dla siebie na smartfonie - wtedy, kiedy chce.
- Proporcje sprzedaży zmieniają się na korzyść tańszych i przystępniejszych czasowo urządzeń mobilnych - dodaje Piotr Pluta, senior iOS developer w Tequila Games. - Jednak gracz bardziej zaangażowany, przywiązany do swoich ulubionych konsolowych serii, na pewno nie zamieni wieczornej sesji przy dużym TV na mały ekran smartfona. Będzie raczej grał w gry mobilne, ale kupi także konsolę nowej generacji.
Nowe konsole, o czym świadczy liczba sprzedanych egzemplarzy, nie znajdą się w odwrocie. O dominację będą jednak walczyć ze zdwojoną siłą. Jak przekonuje Beniamin Durski, game designer z Ten Square Games, mogą one zainteresować bardzo szeroki target. Na początku do sklepów ruszą wprawdzie zastępy najbardziej zatwardziałych graczy, dla których fotorealistyczna grafika, moc obliczeniowa, a w końcu fabuła gier, ma pierwszorzędne znaczenie, ale z czasem konsolami zainteresują się także odbiorcy, poszukujący prostszej i mniej angażującej rozrywki, tzw. casuale.
- Gdy cena obu konsol będzie odpowiednia, zacznie pojawiać się coraz więcej tytułów skierowanych dla graczy casualowych - mówi Beniamin Durski. - Nie bez powodu Microsoft sprzedaje Xboxa One z Kinectem oraz reklamuje go komendami głosowymi i rozpoznawaniem ruchów. To ich sposób, by trafić w ręce coraz większej rzeszy osób. PlayStation na razie skupia się na graczach zaangażowanych, czyli "hardkorowych", ale na produkcje casualowe przyjdzie czas, gdy konsola będzie tańsza.
BIZZIT S.A. to Mistrz Polski w pozycjonowaniu stron internetowych już w 2008 roku (oraz nagrody i wyróżnienia)....
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy nowoczesne dedykowane web aplikacje. Naszą domeną jest bezkompromisowa jakość kodu, bezpieczeństwo oraz...
Zobacz profil w katalogu firm »
Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »