30.08.2017 / Biznes
 

Zobacz, jak wykorzystać działania CSR do promocji marki

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Dobrze zaplanowane działanie CSR-owe to nie tylko akcja zorganizowana na rzecz innych ludzi, ale też ogromna szansa firmy na budowanie wizerunku podmiotu odpowiedzialnego społecznie, zarówno wśród pracowników, jak i klientów oraz inwestorów. Działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu realizować można m.in. w zakresie uczciwych praktyk operacyjnych, ładu organizacyjnego, praw człowieka czy też środowiska. Najnowszy raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2016. Dobre praktyki” pokazuje, że już od kilku lat najwięcej działań CSR-owych firmy prowadzą jednak w obszarze zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnych.

Akcje CSR-owe o charakterze społecznym polegają na jednoczeniu pracowników firmy (bądź klientów) wokół jednego, szczytnego celu, którym zwykle jest pomoc wybranej organizacji pozarządowej. Zmotywowanie pracowników do takich akcji bardzo często jest jednak zadaniem trudnym - nieraz wymaga od nich dodatkowego zaangażowania po godzinach pracy i nie jest nawet symbolicznie nagradzane. Jak więc skutecznie zaangażować pracowników w akcję CSR-ową i pokazać, że pomaganie innym może być naprawdę fajne? Opisane niżej wskazówki pozwolą firmie na zaplanowanie angażującej akcji. 

Po pierwsze - autentyczność 

Planując akcję CSR-ową, należy pamiętać o tym, by była ona zgodna z działalnością firmy. Nie szukaj na wyrost górnolotnej idei - rozejrzyj się dookoła się i zobacz, jakie problemy innych ludzi może rozwiązać Twoja firma. Działania CSR-owe powinny być również spójne z filozofią marki, a także komunikować z kulturą organizacji, tak by były wiarygodne dla zaangażowanych w nie pracowników. Spójrz na tych, którzy CSR-em zajmują się już od lat i zobacz, jak połączyli profil swojej działalności z otaczającym ją społeczeństwem.

Gigant odzieżowy H&M - od lat angażuje się w akcje na rzecz ochrony środowiska i posiada przyjazną środowisku linie ubrań H&M conscious, Żywiec Zdrój z kolei działa na rzecz pozyskiwania wody czy prowadzi własne programy ochrony środowiska naturalnego (Program Po stronie natury, Program Kwietne łąki), a L’Oreal - cieszący się dużym uznaniem program stypendialny “Dla Kobiet i nauki”. Pamiętaj, że każda firma funkcjonuje w nieco innym otoczeniu, z którego powinna nie tylko czerpać korzyści, ale też mu je przynosić. 

Liczy się cel i pomysł

Kiedy wiesz już, w jaki sposób Twoja firma może pomóc innym, jasno określ swój cel i zastanów się nad sposobem, w jaki uczestnicy będą mieli go osiągnąć. Postaraj się poznać ich zainteresowania, sposób, w jaki spędzają wolny czas oraz łączący te aktywności element, który stanie się wyznacznikiem całej akcji. Jeśli Twój zespół jest aktywny i lubi wyzwania, postaw na sport i drużynową rywalizację.

Na bazie aktywności fizycznej swoją akcję CSR-ową “Our People Round The World” zbudował np. eurobank. Zachęcając pracowników do uprawiania sportu związanego ze “zbieraniem kilometrów”, bank zdecydował się pomóc podopiecznym Fundacji Mam Marzenie. Pokonując długość równika (40 075 km), pracownicy mogli zebrać 40 075 złotych na realizację dziecięcych marzeń. W równie przemyślany i dopasowany do zainteresowań pracowników sposób zaplanowano przebieg akcji - by włączyć się w rywalizację wystarczyło dołączyć do zewnętrznej aplikacji. Jak widzisz, pracownicy mogą zaangażować się w akcję CSR-ową w ramach swojego codziennego treningu czy też rekreacyjnie uprawianego sportu, a nie obowiązkowych nadgodzin.

Dobrze opraw 

Nawet najlepszy produkt nie chwyci bez ładnego opakowania. Właśnie dlatego zadbaj o to, by Twoja akcja została odpowiednio “oprawiona”. Pomyśl o charakterystycznej identyfikacji, nośnym haśle i nie zapomnij o dedykowanym hashtagu, by akcja nie przeszła bez echa w mediach społecznościowych. Atrakcyjna i funkcjonalna strona internetowa wydarzenia, profesjonalne mailingi do pracowników lub inne formy wewnętrznej komunikacji - jeśli chcesz ich zaangażować, musisz sprawić, by już samo branie udziału w akcji było nobilitacją.

Komunikuj

Rozpoczęciu akcji CSR-owej, w którą docelowo zamierzasz zaangażować swoich pracowników, powinna towarzyszyć promocja zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Roześlij mailingi, w których opiszesz akcję i przekierujesz czytelnika do strony wydarzenia, zaprojektuj tematyczne wygaszacze ekranu, rozwieś plakaty promujące wydarzenie w biurze, zorganizuj spotkanie bądź wykorzystaj jeszcze inną, standardową formę komunikacji ze swoimi pracownikami - po prostu buduj obecność akcji w świadomości pracowników. Nawet, jeśli ostatecznie nie staną się oni jej częścią, to istnieje duża szansa na to, że przekażą informacje na zewnątrz firmy, a marketing szeptany wciąż dobrze działa! 

Postaraj się też o medialny rozgłos i sam zadbaj o uwagę dziennikarzy. Wyślij komunikaty do redakcji, zamieść informację w piśmie korporacyjnym -  tym sposobem zwrócisz uwagę swoich pracowników i dasz im do zrozumienia, że pracują w firmie, która działa z rozmachem.

Spójrz, jak o swoich działaniach CSR-owych informuje H&M - szeroko zakrojone akcje w mediach społecznościowych, ulotki i plakaty w sklepach stacjonarnych i piękne telewizyjne spoty - jak pomagać to na poważnie. Oczywiście nie każda firma dysponuje równie wysokim co H&M budżetem, ale dobrych praktyk warto się uczyć od najlepszych.

Motywuj

Jeśli chcesz mieć pewność, że motywacja Twojego teamu nie spadnie po kilku dniach od rozpoczęcia akcji, postaraj się o dodatkowe nagrody dla najbardziej zaangażowanych pracowników. Zorganizuj dla nich konkurs przy akcji, jasno określ zasady, a następnie poinformuj o nim w mailingu i na stronie akcji. Jeśli posiadasz dedykowany akcji landing, nie zapomnij, by zamieścić na nim pasek postępu - licznik kilometrów czy podświetlający się odpowiednio do pokonanego dystansu równik, jak zrobiliśmy to wraz z eurobankiem. Pamiętaj również o informowaniu o postępach. Wysyłaj zaangażowanym pracownikom maile, statystyki i unaocznij skalę pomocy, jaką niosą oni swoim działaniem. Na pewno poczują się docenieni i zmotywowani do osiągnięcia celu. 

Zakończ z rozmachem

Kiedy Twoja akcja już się zakończy, poświęć czas na przygotowanie raportu z jej przebiegu. Dostęp do takiego (elektronicznego) dokumentu zapewnij wszystkim pracownikom, którzy po lekturze poczują, że stali się częścią naprawdę ważnego dla firmy wydarzenia oraz dziennikarzom, którzy wcześniej okazali zainteresowanie akcją. Tworząc raport pamiętaj, by podziękować w nim swoim pracownikom - być może dzięki temu, organizując kolejną akcję CSR-ową, będziesz mógł liczyć na ich ponowne zaangażowanie.

Rozważ też dodanie specjalnej zakładki na stronie głównej Twojej firmy, w której w atrakcyjny sposób zaprezentujesz swoje działania szerszemu spektrum odbiorców. Jako przykład warto podać tu Żywiec Zdrój, który na swojej stronie w niezwykle atrakcyjny i spójny z wizerunkiem marki sposób opisuje realizowane w zakresie społecznej odpowiedzialności działania. 

Zaplanowanie akcji CSR-owej, która zaangażuje pracowników, wymaga przemyślenia wielu kwestii organizacyjnych, niemniej jednak pomaganie innym może przynieść firmie wymierne korzyści. Zainwestowane w akcję CSR-ową środki zwrócą się firmie tylko wtedy, gdy akcja będzie nie tylko atrakcyjna sama w sobie, ale też - odpowiednio wypromowana w czym pomóc może zewnętrza agencja marketingowa. Cieszące się popularnością wydarzenie pozwoli firmie m.in. na poprawę kultury organizacji, zbudowanie zaufania i rozpoznawalności marki wśród klientów i zwróci uwagę mediów. Należy jednak pamiętać o tym, że CSR, to przede wszystkim pomoc innym społecznościom. I to właśnie szczytny cel, a nie płynące z jego osiągnięcia korzyści, powinien leżeć u podstaw każdego społecznie odpowiedzialnego działania podejmowanego przez firmę.

 

Patrycja Krakus, Junior Marketing Specialist w agencji OSOM STUDIO

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.