
Chciałoby się rzec: w końcu.
Chciałoby się rzec: w końcu. O planach Naspersa głośno było od dawna. Ale brakowało kupca. Ikona polskiego e-commerce ostatecznie trafi w ręce funduszy inwestycyjnych Cinven, Permira i Mid Europa i będzie to największa transakcja w polskim internecie. Do tej pory rekord cenowy należał do Onetu, którego 75 proc. udziałów zostało przejęte przez Ringier Axel Springer za 969 mln zł.
Allegro jest niekwestionowanym liderem polskiego e-commerce. Mimo prób, nigdy nie zagroził mu eBay, który szybko wycofał się z naszego rynku. Dziś platforma może pochwalić się 20 milionami zarejestrowanych użytkowników, którym sprzedaje 850 tysięcy sztuk towarów dziennie. Firma zatrudnia 1275 osób w pięciu biurach: w Poznaniu, Warszawie, Toruniu, Wrocławiu i Krakowie. Razem z nim sprzedane zostało Ceneo, porównywarka cen z siedzibą we Wrocławiu, Ceneo.pl.
Bob van Dijk, CEO Naspers szczerze stwierdził w dzisiejszym komunikacie prasowym: - Nasza decyzja dot. sprzedaży Allegro jest zgodna z naszą strategią, czyli zaspokajaniem potrzeb naszych akcjonariuszy.
Transakcję musi jeszcze zatwierdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Ale raczej jej nie zakwestionuje, bo podmioty, które jej dokonały są aż trzy - z jednym mógłby być problem.
Południowoafrykański Naspers założony został w 1915 roku. Dziś jest jednym z największych inwestorów technologicznych na świecie. Działa w ponad 130 krajach, a inwestował m.in. w Avito, Brainly, Codecademy EMAG, Flipkart, letgo, media24, Movile, MULTICHOICE, OLX, PayU, ShowMax, SimilarWeb, Twiggle i Udemy. Jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu.
A co dalej z Allegro? Na razie nie wiadomo. Naspers od dawna jednak chciał się go pozbyć, bo - jak plotkowano - nie rozwijał się tak szybko jak inne biznesy należące do giganta. W Polsce był jednak absolutnym liderem. Według raportu „E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska” marka Allegro była najbardziej rozpoznawalną (69 proc.) nie tylko w ogólnej kategorii zakupów online, ale też w wielu poszczególnych kategoriach produktów (np. odzież czy sprzęt RTV/AGD). Drugi w rankingu rozpoznawalności był serwis OLX.pl (28 proc.), ale różnice we wskazaniu okazała się ogromna.
- Dominująca pozycja Allegro absolutnie nie dziwi. Marka ta przez wiele lat działalności wypracowała sobie bardzo solidną pozycję, na tyle mocną by skutecznie walczyć ze światowymi liderami jak choćby eBay’em. W przypadku tej platformy możemy nawet powiedzieć, że tak jak Google jest synonimem wyszukiwania w sieci, tak Allegro jest w Polsce synonimem e-commerce - mówił Marek Molicki, ekspert Gemiusa. - W porównaniu do ubiegłorocznego raportu zmiany w czołówce są niewielkie ─ z grona najbardziej rozpoznawanych e-sklepów wypadł m.in. Merlin, co aż tak bardzo nie zaskakuje, oraz Amazon, co już może nieco dziwić. Mimo że w tegorocznej edycji raportu lider czyli Allegro ma nieco słabszy wynik, to i tak różnica między miejscem pierwszym a drugim jest na tyle duża, że musiałoby wydarzyć się coś naprawdę spektakularnego, żeby za rok sytuacja diametralnie się zmieniła. Co pewien czas słychać również głosy, że zagrożeniem dla Allegro może być Aliexpress. Patrząc jednak na wyniki badania możemy zdecydowanie powiedzieć, że są to głosy dziś zupełnie nieuzasadnione.
Historia Allegro to historia jakich wiele zwłaszcza w Dolinie Krzemowej. Pomysłodawcą serwisu był w 1999 roku Arjan Bakker, a pierwszym programistą, który wdrożył wizję Bakkera, Tomasz Dudziak. – Na początku Allegro mieściło się w piwnicy hurtowni komputerowej. Kilka miesięcy później biuro zostało przeniesione do dwóch mieszkań na Jeżycach w Poznaniu – opowiadała na łamach Interaktywnie.com Anna Tokarek, która w 2012 roku pracowała w dziale Komunikacji Korporacyjnej Allegro.pl.
W pierwotnych założeniach, serwis miał się nazywać Zatoka, jednak nazwa ta była zastrzeżona. Twórcy musieli wymyślić inną. Padło na Allegro. Na początku dziennie rejestrowało się kilka osób, a ofert było ok. 500, nic dziwnego więc że o środkach na reklamę można było pomarzyć. Mimo to Allegro szybko z małego, garażowego serwisu stało się największą platformą handlową w naszym kraju.
W 2003 roku mogło się już pochwalić milionem użytkowników w miesiącu. Cztery lata później serwis zatrudniał już 400 osób, które dbało o 6 milionów użytkowników. Dzisiaj pracowników jest ponad tysiąc, a odwiedza go 18 mln internautów miesięcznie.
Zwrot z inwestycji ma Naspers całkiem niezły, choć nie jest zaskakujący czy też szokujący. Jest po prostu dobry. W 2008 roku kupił udziały od brytyjskiej firmy Tradus za 1,5 mld euro.
Dzisiejsza transakcja jest niewątpliwie wyjątkowa i niepowtarzalna. W naszym kraju nie ma już tak znaczącego gracza, który mógłby cenową ją przejąć. Warto przypomnieć, że Wirtualna Polska sprzedana została w 2014 roku za jedyne 383 mln zł, a Onet przy sprzedaży w 2012 roku wyceniono na około 1,3 mld złotych.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»