
E-sklepy mogą skorzystać na obecności w tym kanale, o ile będą trzymać się pewnych zasad.
Niezauważalnie, niemalże z dnia na dzień Facebook i Twitter stały się przestarzałe i przestały odpowiadać coraz bardziej dynamicznym, młodym pokoleniom. Dla tych, którzy nie przypominają sobie czasów sprzed Internetu, powstają serwisy, w których liczy się tu i teraz, zaś archiwa nie istnieją. Prototypem takich programów jest Snapchat. W Polsce stał się on już platformą, na której publikowane są kolejne odcinki amatorskich seriali lub za pośrednictwem której agencje kreatywne poszukują nowych pracowników, ale czy jego zastosowanie sprawdzi się w sklepie internetowym? Międzynarodowa porównywarka cen Idealo postanowiła odpowiedzieć na to pytanie.
Oni już są na Snapchacie
W rankingu najpopularniejszych polskich marek na Snapchacie przygotowanym przez protal Hash.fm aż jedną trzecią ujętych w zestawieniu firm stanowią producenci odzieży, którzy szczególnie korzystają na wizualnej prezentacji swojej oferty. Przykładem tego typu działalności promocyjnej może być polski oddział marki obuwniczej New Balance.
Duży odsetek marek uwzględnionych w rankingu stanowią też sklepy internetowe, centra handlowe lub serwisy związane z zakupami. Do najpopularniejszych należą między innymi sieć Yeah Bunny, poznańskie centrum handlowe Stary Browar lub e-sklep DeeZee. W wielu przypadkach są to także sprzedawcy z segmentu mody i akcesoriów. W odróżnieniu od sklepów z innym asortymentem posiadają oni przewagę polegającą na tym, że wizualne przedstawienie produktów oddziałuje na konsumentów silniej niż tekst lub specyfikacje techniczne. Trzeba również pamiętać o tym, że jest to branża, której ofertę najczęściej kieruje się do kobiet, stanowiących na Snapchacie aż 61%.
Dlaczego warto?
Zasadniczą zaletą Snapchata jest jego błyskawiczny rozwój. Dowodem tego jest chociażby fakt, że pod względem ilości odsłon wideo dogonił on nawet takiego giganta, jakim jest Facebook. Wbrew pozorom dla wielu marek przydatny okaże się brak możliwości publicznego komentowania postów. Użytkownicy nie mogą bowiem wyrażać negatywnych opinii na forum. Wciąż pozostaje możliwość przesłania swojej krytyki za pomocą czata, co dla firm również może okazać się konstruktywne, lecz nie będzie bezpośrednio wpływało na ich wizerunek. W ramach komunikacji z konsumentami marki mogą przesyłać za pośrednictwem Snapchata nawet ogłoszenia z ofertami pracy.
Snapchat jest też również platformą, na której firmy mogą pokazać mniej profesjonalną, za to ludzką twarz swoim użytkownikom. Aplikacja ta nie daje możliwości załadowania na nią materiałów przygotowanych przez grafików, lecz jedynie wykonanych aparatem telefonu zdjęć. Dzięki funkcji dodania zdjęć do historii profilu można uczynić je widocznymi dla wszystkich użytkowników przez 24 godziny. Dzięki temu nie trzeba wysyłać pojedynczych wiadomości do każdego obserwującego.
Snapchat wykorzystać można do ustosunkowania się do aktualnych trendów, kontrowersyjnych lub głośnych w danym momencie treści bądź przytrafiających się w danym momencie okazji. Wiele marek wykorzystało na przykład obchodzony 30 września, bardzo popularny wśród młodszych użytkowników Dzień Chłopaka. Z tej okazji marki przesyłały swoim fanom zdjęcia i filmy z życzeniami lub chwaliły się niespodziankami, jakie przygotowały dla męskiej części swojego zespołu.
Największe przeszkody
Snapchat wciąż trudno jest nazwać masowym medium. Według danych zgromadzonych przez NapoleonCat, we wrześniu 2015 roku korzystał z niego niecały milion polskich użytkowników. Co więcej, ponad połowę z nich stanowią osoby poniżej osiemnastego roku życia. Na pozór mogłoby się wydawać, że nie jest to wymarzona grupa docelowa dla sklepów internetowych. Szybki rozwój Snapchata może jednak sprawić, że medium tym, podobnie jak niegdyś Instagramem, zainteresuje się znacznie większa ilość konsumentów – w tym także z innych grup wiekowych.
Zarówno zaletą – jak wspomniano wyżej – jak i wadą Snapchata jest ulotność przekazu. Z jednej strony daje ona użytkownikom wrażenie ekskluzywności i wymaga od nich koncentracji, z drugiej zaś, jeśli komunikat nie jest odpowiednio mocny, łatwo zostanie zapomniany. Użytkownicy Snapchata otrzymują wiele wiadomości każdego dnia, dlatego warto zadbać o to, żeby przesyłany im snap na dłużej pozostał w ich pamięci.
Dla wielu firm kłopotem może okazać się także ograniczona możliwość wpisywania informacji na temat marki w profilu. Zasadniczo trzeba zadowolić się podaniem nazwy i uzupełnieniem danych za pośrednictwem kolejnych snapów. Ciężki jest także monitoring aktywności na Snapchacie. Można sprawdzić, ile osób obejrzało przesłane zdjęcie, lecz nie da się jednoznacznie stwierdzić, ilu użytkowników obserwuje dany profil.
Jak to robić?
Sklep internetowy może oprowadzić użytkowników po swojej siedzibie lub podzielić się zabawnymi momentami z pracy.mSnapem może być informacja o promocji lub kod rabatowy. Od użytkowników wymagana jest wtedy bardzo szybka decyzyjność, gdyż wykorzystanie rabatu możliwe jest tylko na czas trwania snapu. Konsumenci motywowani są przy tym w dwójnasób: Ograniczony czas trwania rabatu daje im poczucie jego niezwykłości i zachęca do obserwowania profilu sklepu lub marki również w przyszłości – w oczekiwaniu na kolejne promocje.
Doskonałym bodźcem dla konsumentów są też zapowiedzi nowych produktów. Przesyłany im i ulegający „autodestrukcji” sneak peak daje poczucie wiedzy, której nie mają inni. Ponadto ulotność przekazu może być w tym przypadku dużą zaletą – krótka informacja o nowościach może pobudzić apetyt użytkowników i zachęcić ich do dalszego obserwowania marki.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»