10.10.2017 / E-commerce
 

eMerchandising, czyli jak sprawić, by Twój klient sfinalizował zakup

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Patrycja Ogrodnik (fot. Agencje Freebee)
Patrycja Ogrodnik (fot. Agencje Freebee)

Rolą merchandisingu, zarówno offline jak i online, jest przyciągnięcie uwagi kupujących, zainteresowanie ofertą, wzbudzenie chęci posiadania i nakłonienie do dokonania zakupu. eMerchandising to jednak nie tylko bogata oferta, wygląd wirtualnych półek, najwyższe standardy ekspozycji czy komunikacja wizualna, to przede wszystkim wysoka jakość oraz użyteczność treści dotyczących produktów zawartych na stronie lub karcie produktu - specjalnie dla Interaktywnie.com pisze Patrycja Ogrodnik, Brand Manager z Agencji Freebee.

Do sklepu stacjonarnego klient wchodzi jednym wejściem, a każdy produkt jest w zasięgu wzroku. Do sklepu internetowego może natomiast trafić trafić wieloma „drzwiami”, a wyjść w ułamki sekundy. Czas na zainteresowanie go naszą ofertą jest więc bardzo krótki.

Już te różnice sprawiają, że merchandising w e-commerce jest niezwykle potrzebny. Cóż bowiem dadzą działania marketingowe: mailingi, banery, AdWords czy RTB, jeśli po przekierowaniu na stronę sklepu, klient nie znajdzie poszukiwanych produktów oraz istotnych o nich informacji. W najlepszym razie - opuści go nie dokonując zakupu. W najgorszym - straci zaufanie do sprzedawcy.

Co zatem powinno przykuć uwagę klienta na stronie głównej, a co na karcie produktu, by chciał on dokonać zakupu w sklepie, do którego trafił? O czym należy pamiętać projektując sklep internetowy, którego celem będzie wysoki wskaźnik konwersji. A przecież o to właśnie chodzi w sprzedaży online – o jak najwyższą konwersję.

Witaj na stronie głównej

Atrakcyjna oferta produktów, nowości, opinie zadowolonych klientów, porady czy certyfikaty bezpieczeństwa, wszystkie te elementy mają niebagatelne znaczenie dla przyciągnięcia uwagi kupujących. Najważniejsze jednak, by to strona główna budziła pozytywne skojarzenia. Na jej podstawie (pierwszego wrażenia) klient wyrabia sobie opinię o danym e-sklepie.

Strona główna nie powinna zawierać zbyt dużo treści, a wykorzystane elementy graficzne, kolorystyka i napisy nie powinny być przypadkowe. Ważna jest użyteczność. Każdy klient powinien szybko odnaleźć poszukiwane informacje, szczególnie te dotyczące poszukiwanego produktu czy usługi.

Niezwykle ważne są również: przemyślana i unikalna identyfikacja wizualna, która szybko zapada w pamięć i pozwala kojarzyć markę, czytelna prezentacja oferty oraz opinie i komentarze innych nabywców.

Wirtualna półka

Merchandising w e-commerce związany jest w dużym stopniu z wyglądem strony czy karty produktu, na którą klient trafia nie tylko ze strony głównej, ale również z różnych stron (linków) zewnętrznych. Zdjęcia (tutaj ważne, aby nazwa pliku graficznego nawiązywała do produktu), video (wszelkiego rodzaju tutoriale, prezentacje produktu itd.), opisy, opinie, oceny, sugestie i produkty powiązane,i wiele innych. Wykorzystywanie ich jest istotne by od wejścia klienta na stronę sklepu czuł on, że znalazł dokładnie taki produkt, jakiego poszukiwał oraz wszystkie niezbędne o nim informacje lub kanały, którymi może je uzyskać.  Dodatkowo, sklep może podpowiadać mu kolejne produkty, które mogą go zainteresować na podstawie tego co właśnie widzi. Tagowanie zmiennych charakterystycznych dla produktu czy kategorii umożliwia coraz bardziej trafne propozycje dodatkowych produktów.

Na następnej stronie przeczytasz o tym, jak eksponować produkt.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: e-commerce, eMerchandising, user experience, zakupy online


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Łukasz
1. Łukasz, 31.0.38.*, 10.10.2017 / 19:24
Wiecej reklam nie dało się upchnąć reklam na stronie? Dzięki temu śmietnikowi nie praeczytalem artykułu. To mnie zniechęciło.
TYTAX FACTORY
2. TYTAX FACTORY, 193.192.188.*, 12.10.2017 / 06:23
Świetny artykuł. I nie widziałem reklam.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.