Nawet jeśli tylko pośrednio, to wpłyną.
Perspektywa wprowadzenia ustawowego ograniczenia handlu w niedzielę sprowokowała dyskusję wychodzącą poza branżę związaną z tradycyjnym handlem. Mimo że nowe przepisy miałyby ominąć e-commerce, ich wprowadzenie wpłynie bowiem także na ten sektor gospodarki.
Za wprowadzeniem tego zakazu przemawiają argumenty społeczne, przeciw - finansowe. PwC i PRCH podają, że w wyniku ich wprowadzenia pracę może stracić nawet 36 tysięcy osób, a budżet państwa skurczy się nawet o 1,8 mld zł. Oba stanowiska znajdują swoich zwolenników, mniej więcej w podobnej liczbie. Agencja Badań Rynki i Opinii SW Research w swoim raporcie wykazała, że liczba zwolenników jak i przeciwników zakazu jest bardzo zbliżona (po około 40% respondentów). TNS OBOP na zlecenie Konfederacji Lewiatan wynika, że Polacy wcale nie są zachwyceni zakazem handlu w niedzielę. Bardzo zbliżone rozkłady dotyczą również samych pracowników branży handlowej. TNS w swoim badaniu wykazał, że 42% z nich sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, zaś 49% popiera ten pomysł. |
– Dostępne wyniki sondaży społecznych, jak i mnogość prezentowanej argumentacji, dotykającej zarówno wartości, aspektów kulturowych, jak i twardych kwestii stricte biznesowych oraz związanych z takimi sprawami jak BHP, pokazuje, że trudno jednoznacznie określić czy planowana zmiana ma wystarczające poparcie społeczne. Z pewnością będzie to mała rewolucja dla biznesu i warto zauważyć – przedsiębiorcy już się do niej szykują – komentuje Dagmara Sobańska, Country Manager SOFORT GmbH w Polsce.
Co z e-commerce?
Przy założeniu, że projekt ustawy zostanie uchwalony w formie, w jakiej jest obecnie, to sklepy internetowe, oprócz innych podmiotów, np. stacji benzynowych, piekarni czy aptek, znajdą się na liście typów działalności objętych wyłączeniem z mocy działania tego aktu prawnego. Nie znaczy to jednakże, branża e-commerce nie odczuje wpływu tej planowanej zmiany w prawie. Wręcz przeciwnie.
Przede wszystkim należałoby się spodziewać, że proces wchodzenia sklepów tradycyjnych, w tym dużych sieci do internetu przyspieszy.
– Byłaby to naturalna reakcja. Zamknięcie sklepów w dniu, w którym robią one bardzo duże obroty spowoduje konieczność szukania rozwiązań, które te straty miałby choć w części zrekompensować. Inwestowanie w sprzedaż poprzez internet to jeden z bardziej oczywistych ruchów, który zresztą byłby związany z panującymi powszechnie trendami i kierunkiem rozwoju handlu w Polsce i na świecie – mówi Dagmara Sobańska, Country Manager SOFORT GmbH w Polsce. – W tym sensie ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę przyspieszyłaby procesy, które w Polsce i tak zachodzą bardzo szybko. Trzeba tylko zdać sobie sprawę, że jest to droga, która nie każdej branży może przynieść korzyść w takim samym stopniu. Mam tu na myśli przede wszystkim produkty spożywcze, których kupowanie w Polsce jest relatywnie mało popularne. Wynika to oczywiście z samej specyfiki tej kategorii, ale również konsumenckich przyzwyczajeń Polaków.
Jeszcze większe pobudzenie rozwijania handlu przez internet spowoduje jeszcze większą konkurencję. Może to rodzić pytanie czy w takim wypadku firmy, które już operują w sieci mają realne powody do obaw w związku z perspektywą jeszcze większej konkurencji, np. w postaci gigantów znanych głównie ze sklepów wielkopowierzchniowych?
– Z perspektywy konsumenta większa konkurencja to oczywiście dobra wiadomość – istnieje duża szansa, że na ograniczeniach w handlu off-line, zyska on-line, pod względem nie tylko cen, ale także dostępności produktów czy jakości obsługi. Z drugiej strony mamy doświadczenia, że polski e-commerce bardzo się profesjonalizuje, a samych chętnych do kupowania przez internet ciągle przybywa. Stąd można spodziewać się pewnych roszad w rodzimym e-commerce, ale nie może być raczej mowy o żadnym wstrząsie – mówi Dagmara Sobańska.
Ograniczenie handlu w niedzielę, może spowodować jeszcze jedną zmianę w krótkim okresie. Aktualnie handel przez internet odbywa się głównie w tygodniu, w weekendy zaś konsumenci preferują osobiste odwiedzanie galerii handlowych . Zamknięcie sklepów w ostatni dzień tygodnia automatycznie spowoduje, że tego dnia znacznie wzrośnie popularność oferty dostępnej przez sieć. Raport Ceneo również taki potencjalny kierunek zmiany zachowań konsumenckich potwierdza. Aż 54% respondentów odpowiedziało, że w efekcie zamknięcia sklepów w niedzielę, będą korzystać z wirtualnego kanału sprzedaży.
A jeśli jednak handel w internecie też będzie zakazany?
Aktualnie projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę jest przepracowywany w sejmowej podkomisji. Stąd istnieje ryzyko omawianego zakazu obejmie także sklepy internetowe. Co to może oznaczać dla branży? Przede wszystkim dwie rzeczy – wzrost popularności sklepów zagranicznych oraz rejestrację polskich przedsiębiorców za granicą.
– Obecnie co dziesiąty internauta kupuje w zagranicznych sklepach internetowych, lecz w przypadku wprowadzenia w polskim e-commerce zakazu sprzedaży w niedzielę, należy spodziewać się, że odsetek ten znacznie wzrośnie. W internecie granice praktycznie nie istnieją, stąd wobec ograniczenie działalności firm polskim było by prezentem dla sklepów zagranicznych – mówi Dagmara Sobańska, Country Manager SOFORT GmbH w Polsce. – Ponadto część rodzimych sklepów mogłaby przenieść swoją działalność np. do Czech, Niemiec czy Wielkiej Brytanii i oferować swoje towary jako „sklepy zagraniczne”. Zresztą fizyczna realizacja zamówień w niedzielę należy do rzadkości – zwykle jest tak, że dane zamówienie przyjmuje system, ale jego przygotowanie, wysyłka etc. faktycznie są realizowane po weekendzie. Stąd w moim przekonaniu ewentualne wprowadzanie tego typu ograniczeń w e-commerce byłoby szkodliwe i przeciwskuteczne, niezależnie od tego czy zgadzamy się czy nie z argumentacją autorów ustawy. Efekty byłby taki, że działalność firm mogłaby być utrudniona, a państwo ponosiłoby straty, a sami klienci również mogliby być dotknięci przez te ograniczenia – dodaje Sobańska.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»