
... ale najgorętszy dzień w e-commerce jest dopiero przed nami.
Grudzień to czas żniw w handlu internetowym. Szaleństwo zakupów zaczęło się w tzw. cyfrowy poniedziałek (Cyber Monday), czyli pierwszy poniedziałek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Sklepy internetowe kuszące promocjami i rabatami przeżyły wtedy oblężenie, ale jak wynika z analiz PayU najgorętszy dzień w e-commerce jest dopiero przed nami.
Cyfrowy poniedziałek z roku na rok zyskuje na popularności nie tylko w Stanach Zjednoczonych, gdzie 11 lat temu narodziła się ta idea, ale i w krajach Ameryki Południowej, w Europie czy w Japonii. E-Konsumenci na całym świecie wydają w tym dniu miliardy dolarów na zakupy internetowe. Jest to jeden z tych dni w roku, w których odbywa się najwięcej transakcji zakupowych online.
PayU zbadało jak wyglądały zakupy polskich internautów na przestrzeni ostatnich 4 lat. Z danych lidera rynku płatności wynika, że w każdorazowo w grudniu finalizowanych jest średnio o 30% więcej transakcji niż w pozostałych miesiącach roku. Z kolei jeszcze ciekawsze wnioski dotyczą cyfrowego poniedziałku:
W 2012 r. Cyber Monady odbył się 26 listopada i znalazł się dopiero na 13 miejscu w naszym rankingu dni z największą liczbą transakcji zakupowych dokonanych w sklepach internetowych. Numerem jeden był wtedy 17 grudnia, czyli poniedziałek dokładnie na tydzień przed wigilią Bożego Narodzenia.
W 2013 r. „świętowaliśmy” cyfrowy poniedziałek 2 grudnia i znalazł się on wtedy już na znacznie wyższym, bo 4 miejscu w rankingu. Pozycję pierwszą zajął także poniedziałek, ale 16 grudnia.
W ubiegłym roku Cyber Monday odbył się 1 grudnia i był to 3 dzień w roku, w którym e-konsumenci dokonali największej liczny transakcji. Numerem jeden był 15 grudnia, czyli poniedziałek na 9 dni przed wigilią Bożego Narodzenia.
W tym roku Cyber Monday przypadł 30 listopada. Jeśli historia miałaby się jednak powtórzyć wszystko wskazuje na to, że najgorętszy dzień w polskim e-commerce mamy dopiero przed sobą i będzie to 14 grudnia.
– Grudzień jest wyjątkowym okresem w całej branży e-commerce. To wyzwanie nie tylko dla sklepów i firm logistycznych, ale i dla nas – dostawców płatności. W tym miesiącu obsługujemy nawet kilkadziesiąt transakcji w każdej sekundzie – mówi Sylwia Bilska, Commercial Director PayU Central Europe. – Sklepy, zwłaszcza te największe, które mogą spodziewać się największego zainteresowania ze strony kupujących, powinny stawiać w związku z tym przede wszystkim na partnerów, którzy będą w stanie przeprocesować dla nich ogromne ilości transakcji dziennie i zapewnić stałą dostępność usługi płatniczej. PayU jest przygotowane technologicznie aby od strony płatności obsłużyć każdego gracza na rynku e-commerce nawet w czasie najbardziej wzmożonego ruchu zakupowego – dodaje Sylwia Bilska.
Od szybkości zrealizowania płatności i przekazania odpowiedniej informacji do sklepu zależy czas wysłania przesyłki. Dlatego, aby mieć pewność, że zamawiane produkty – często prezenty - dotrą jeszcze przed Świętami, najlepiej opłacić zamówienie korzystając właśnie z płatności internetowych. Po dokonaniu wpłaty przez kupującego sklep od razu otrzymuje informację z systemu PayU i może niezwłocznie rozpocząć wysyłkę towaru.
Kiedy najwięcej kupujemy i jak płacimy?
Z analizy PayU wynika, że kupujacy , którzy opłacają zakupy przez Internet najczęściej wybierają płatność e-przelewem tzw. pay by linkiem (aż 83% transakcji jest finalizowanych w ten sposób). System PayU automatycznie przekierowuje kupującego ze sklepu bezpośrednio na stronę banku. Tam, po zalogowaniu, wszystkie dane potrzebne do wykonania płatności są już uzupełnione i wystarczy tylko zatwierdzić przelew. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i bardzo bezpieczne, bo mamy gwarancję, że nie popełnimy żadnego błędu i wpłata sprawnie zostanie przekazana na właściwy rachunek bankowy.
Na przestrzeni czterech analizowanych lat można też zauważyć, że rośnie zaufanie do płatności kartowych. Jest to wzrost o blisko 100% w porównaniu do roku 2012. PayU oferuje obecnie płatność e-przelewem oraz kartą także w trybie jednego kliknięcia. Taka transakcja jest realizowana w czasie krótszym niż pół sekundy.
Z danych operatora płatności wynika także, że dniem tygodnia, w którym odbywa się najwięcej transakcji zakupowych jest poniedziałek. Na kolejnych pozycjach są wtorek oraz środa i niedziela. Kupujący są najbardziej aktywni wieczorem ok. godz. 20:00 do 22:00. Znaczna liczba transakcji jest finalizowana także w pierwszej połowie dnia 11:00-13:00, a następnie w godzinach popołudniowych, tj. od 17:00 do 19:00.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
swieta i prezenty i wszyscy szaleja, ja tez czesc prezentow kupilam w sieci, duzo w tradycyjnych sklepach, ale bez gotowki, bo wygodniej mi karta z getin up placic, no i jeszcze tylko cos dla meza i bedzie komplet