21.12.2013 / E-commerce
 

Świąteczny szał zakupów. Bożonarodzeniowy Black Friday w sieci?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Źródło: KodyRabatowe.pl
 
fot. SXC.hu/henkster/CC
fot. SXC.hu/henkster/CC

W tym okresie świąt Polacy wydają na potęgę. Portal KodyRabatowe.pl zna profil świątecznego klienta. Kim jest, czego oczekuje, co kupi w pierwszej kolejności i ile zamierza w tym roku wydać?

 


Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez KodyRabatowe.pl, 72% respondentów przyznało, że zamierza w tym roku kupić prezenty świąteczne w internecie.


Dlaczego internet?

Aż 65% ankietowanych deklaruje, że determinującym powodem, dla którego decydują się na świąteczne zakupy w internecie jest oszczędność czasu (65%). Konsumenci cenią sobie także lepiej dostosowane oferty sklepów internetowych oraz komfort zakupów (34%). Dla marketerów istotna jest zwłaszcza druga liczba. Warto, aby oferta świąteczna obfitowała w specjalne produkty - czyli takie, które będą przede wszystkim kontrofertą na asortyment tradycyjnych sklepów.

Fani świątecznych zakupów w sieci to przede wszystkim mieszkańcy dużych miast. - Największą grupę konsumencką stanowią w tym wypadku mieszkańcy metropolii liczących więcej niż 500 tys. Druga, pod względem wielkości, grupa świątecznych e-konsumentów to osoby pochodzące z miast liczących więcej niż 100 tys. a mniej niż 500 tys. mieszkańców. Warto również zaznaczyć, że osoby z małych miejscowości coraz częściej decydują się na dokonanie zakupów świątecznych przez internet. Ta grupa osób stanowi 20% wszystkich ankietowanych - komentuje Kamil Brożek, Polish Market Manager w KodyRabatowe.pl.

Mężczyźni górą

Z ankiety wynika, że to mężczyźni częściej decydują się na zakupy prezentów świątecznych przez internet. Robienie takich zakupów deklaruje 55% mężczyzn i 45% kobiet. Najaktywniejszą grupą konsumencką w okresie przedświątecznym są ludzie młodzi, w wieku od 18 do 24 lat. W internecie robią zakupy online także osoby w wieku od 25 do 34 lat (26%) oraz nastolatkowie (23%). Seniorzy raczej niechętnie decydują się na sprawunki w internecie, co widać na poniższym wykresie.

Mężczyźni zdecydowanie najchętniej kupują produkty z kategorii Elektronika, RTV i AGD (69%). Mniejszą popularnością cieszą się artykuły z kategorii: książki i muzyka (13%), odzież (6%), kosmetyki (6%) oraz gry komputerowe (6%) i inne produkty (6%). Kobiety najczęściej sięgają po książki i muzykę (42%), elektronikę, RTV i AGD (32%) a także odzież i kosmetyki (19%). Na dalszym miejscu plasują się gry (3%) i inne produkty (5%). Warto przypomnieć, że wyniki ankiety dotyczą stricte zakupów świątecznych. Konsumenci w okresie przedświątecznym z reguły kupują produkty przeznaczone dla osób najbliższych, a nie dla siebie. Dlatego wielce prawdopodobne wydaje się, że procent kobiet, które kupują produkty elektroniczne, byłby znacznie niższy niż ten, który pokazują wyniki badania. Oferta konsumencka powinna zatem opierać się o dane analityczne uwzględniające preferencje zakupowe w czasie świątecznym.

Jak można łatwo zaobserwować, Polacy wolą kupować artykuły spożywcze w tradycyjny sposób. Kategoria ta nie została uwzględniona w podsumowaniu zestawienia, tylko zaliczona do zbioru „inne”, w skład którego wchodzą m.in różnego rodzaju gadżety i wspomniane artykuły spożywcze. Możliwość zagospodarowania tej e-commercowej niszy jest duża. Tym bardziej, że w 2012 roku Polacy wydali na żywność i napoje bezalkoholowe ponad 5 mln zł (Raport KPMG „Wydatki Polaków na Święta Bożego Narodzenia”), więc gra wydaje się być warta świeczki.

Kiedy i za ile kupujemy

Portal KodyRabatowe.pl przeanalizował także czas, kiedy konsumenci dokonują zakupów. Świąteczni e-klienci najczęściej robią zakupy na początku grudnia (73%). Na ostatnią chwilę zakupy zostawia tylko 14%, a zaledwie 13% badanych przyznało się do robienia zakupów jeszcze w listopadzie.

Planowane wydatki ankietowanych oscylują w granicach od 101 zł, do kwot, które przekraczają tysiąc złotych. Najwięcej ankietowanych (30%) wskazało, że zamierza wydać do 250 zł, 22% deklaruje wydatki od 251 do 400 zł, a najhojniejsza grupa konsumentów (wydatki świąteczne powyżej 1000 zł) wynosi 10%.

 


W 2012 roku Polacy na same prezenty i opakowania wydali prawie 6 mln zł (Raport KPMG „Wydatki Polaków na Święta Bożego Narodzenia”). Prognozy raportu zakładały, że całkowite wydatki świąteczne sięgną pułapu 14 mln zł. Analitycy wątpią, aby sumaryczna kwota wydatków świątecznych w tym roku była wyższa. Wiele wskazuje na to, że z roku na rok dysproporcja, jaka nadal występuje pomiędzy obrotami tradycyjnych sklepów, a tymi w internecie będzie się konsekwentnie zmniejszała. Czas to pieniądze, a te wydaje się o wiele łatwiej nie wyjmując nawet portfela z kieszeni.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: e-commerce


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.