2.12.2015 / E-commerce
 

Top 10 najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Fot. vege - Fotolia.com
Fot. vege - Fotolia.com

Zdecydowana większość – 84% - polskich e-sklepów korzysta z gotowych systemów, a tylko 16% z nich decyduje się na wdrożenie własnego oprogramowania. Jakie dostępne na rynku rozwiązania wybierają, czy często zmieniają dostawców,  czego oczekują od platformy  idealnej? Na te pytania odpowiada raport Ceneo.pl przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród sklepów internetowych oraz danych własnych serwisu.

Wśród wielu aspektów, o które musi zadbać przedsiębiorca rozpoczynający działalność handlową w sieci, jednym z najważniejszych – obok kwestii logistyki, płatności czy kanałów sprzedaży, jest system informatyczny łączący „witrynę” sklepu widoczną dla klienta z całym biznesowym zapleczem gwarantującym szybką realizację spływających zamówień.

Tylko jedna szósta działających w Polsce e-sklepów decyduje się na implementacje własnego, szytego na miarę rozwiązania.

Sklepy o dużej skali działalności, obsługujące tysiące zamówień dziennie, muszą korzystać z rozwiązań skrojonych pod ich indywidualne potrzeby. Takie platformy projektowane są pod konkretne wymagania i dopasowywane do stosowanych systemów informatycznych, dzięki czemu odpowiadają specyfice danego biznesu. Pozwala to efektywnie zarządzać obsługą klienta  – od najlepszej ekspozycji oferty po szybkie i skuteczne dostarczenie zakupów do domu. Trzeba jednak pamiętać, że własne rozwiązania wiążą się z utrzymaniem własnych zasobów IT – mówi Paulina Pilecka-Domin, dyrektor marketingu i e-commerce z Electro.pl.



Wtóruje jej Jakub Gierasimiuk ze sklepu tagomago.pl: - Słowem kluczem w przypadku własnej platformy e-commerce jest elastyczność. Rozwiązania są uszyte na miarę, z możliwością szybkiej reakcji na nowe potrzeby – mówi Jakub Gierasimiuk ze sklepu tagomago.pl.

A Piotr Koryciński odpowiadający za obszar IT w sklepie wapteka.pl dodaje: - Autorskie rozwiązanie pozwala na integrację wszystkich kluczowych funkcji związanych z prowadzeniem sklepu: sprzedaży, realizacji zamówień, zakupów, zarządzania magazynem, tworzenia analiz oraz prowadzenie rozliczeń. 

Reasumując rozwiązanie własne to spory koszt, który trzeba uwzględnić zarówno w wyjściowym budżecie internetowego przedsięwzięcia, jak i w stałych kosztach późniejszej działalności. Najczęściej na taki krok decydują się duże sklepy, które są częścią międzynarodowych sieci, lub takie, które od lat działają stacjonarnie, a teraz rozszerzają działalność online. Zdecydowana większość małych  i średniej wielkości sklepów wybiera gotowe rozwiązania.

Tłumaczy to Anna Dobrzycka z 9design.pl: - Gotowa platforma jest idealnym rozwiązaniem dla nowych biznesów. Korzystamy z doświadczenia innych i możemy w bardzo szybki sposób uruchomić sprzedaż w sieci. Jednak wraz z rozwojem firmy, rozbudową księgowości i gospodarki magazynowej, wzrastającą bazą klientów i liczbą zamówień - gotowe szablony przestają odpowiadać na indywidualne potrzeby konkretnego biznesu. Często właśnie wtedy firmy decydują się na platformę skrojoną na miarę, która co prawda wymaga wysokich nakładów finansowych, ale będzie odpowiadała konkretnym potrzebom przedsiębiorstwa.

Sklepy, które przed wdrożeniem dedykowanego dla siebie rozwiązania korzystały z gotowego systemu, potwierdziły w sondażu, że decyzję tę podjęły ze względu na zbyt mały zakres dostępnych funkcjonalności (78%). Wybierały własne rozwiązanie nawet wtedy, gdy wiedziały, że de facto będzie to w ogólnym rozliczeniu stanowiło droższą pozycję w bieżącym budżecie.

Większość sklepów decyduje się jednak na gotowe rozwiązania – taką odpowiedź wskazało w badaniu Ceneo.pl aż 86% sklepów.

- Przyczyną są najczęściej względy organizacyjne. Prowadzenie platformy sklepowej pozostawiamy w rękach specjalistów, a sami dzięki temu możemy w pełni skoncentrować się na sprzedaży i działalności operacyjnej sklepu – mówi Marcin Warzecha z nakrywamy.pl

Działające na polskim rynku sklepy mogą wybierać spośród ok. 40 gotowych platform.

Ankietowane sklepy zostały poproszone o ocenę rozwiązań, z których korzystają, w skali od 0 do 10. Brak punktów oznaczał „Zdecydowanie odradzam”, zaś 10 – „W pełni polecam”. Tylko jedna trzecia ankietowanych sklepów przyznała swoim platformom niskie noty – max. do 6. Zdecydowana większość sklepów (70%) jest zadowolona z wykorzystywanych rozwiązań – w tym jedna piąta (22%) w pełni poleciłaby swojego dostawcę innym sklepom.

TOP 10
NAJPOPULARNIEJSZYCH PLATFORM E-COMMERCE
Platforma Średnia z uzyskanych ocen w skali 0-10
Shoper 8
Shopgold 7,74
Sky_Shop 7,6
Clickshop / Home.pl 7,56
IAI 7,39
Prestashop 7,34
Redcart 7
Sote 6,69
Shoplo 6,75
Cstore 5,5


Przy tak wysokim poziomie zadowolenia z wykorzystywanych rozwiązań nie dziwią zatem wyniki w odpowiedzi na pytania dotyczące zmiany dostawcy oprogramowania. 75% sklepów od początku swojej działalności korzysta z tej samej platformy. Co czwarty sprzedawca dokonał zmiany platformy minimum raz w ostatnich latach. 

Sklepy zmieniają platformę ze względu na zbyt mały zakres funkcjonalności dotychczasowego systemu (51%), problemy ze współpracą z dostawcą (21%) i zbyt wysokie koszty (11%). Proces zmiany platformy oceniany jest  jako ważny, ale nie wyjątkowo wymagający (63%). Najtrudniejsze podczas całej operacji okazują się: implementacja archiwalnych zasobów, ofert i zamówień (47%), dostosowanie gotowych szablonów do wymogów sklepu (38%) oraz zapewnienie ciągłości działania sklepu (27%)>>>

PEŁNY TEKST DOSTĘPNY W RAPORCIE E-COMMERCE. POBIERZ BEZPŁATNIE.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (4)
Marcin
1. Marcin, 95.160.244.*, 03.11.2017 / 15:43
Gotowe platformy sprzedażowe są naprawdę dużym ułatwieniem dla osób, które dopiero chcą rozpocząć sprzedaż przez internet. W przypadku zaawansowanej sprzedaży internetowej firmy raczej musza rozważyć zakup dedykowanego rozwiązania, które będą w 100% dostosowane do ich potrzeb. Tak może być w przypadku allegro, czy http://https://shopon.pl/ - platformy są tak zaawansowane, że wykorzystanie szablonowych rozwiązań nie będzie wystarczające do uzyskania pełnej funkcjonalności portalu.
enea1
2. enea1, 77.112.34.*, 19.07.2018 / 11:10
Od kiedy to sklepy internetowe odpowiadają na pytania ? :
Czy Polska cała jest pokryta analfabetami ?

Na te pytania odpowiada raport http://Ceneo.pl przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród sklepów internetowych oraz danych własnych serwisu.
Kamil
3. Kamil, 178.37.54.*, 02.10.2018 / 22:13
Gotowe rozwiązania są dobre na początek. W miarę rozwoju, warto rozważyć rozwiązania open-sourcowe dostosowywane pod konkretne potrzeby klienta. Takim systemem dla średnich i wielkich sklepów internetowych jest np. platforma Shopsys - http://https://www.shopsys.com/
Tadeusz
4. Tadeusz, 195.167.158.*, 15.11.2018 / 10:24
Gotowe sklepy on-line są fajne na start biznesu.
Prawdziwe schody zaczynają się jednak w chwili, gdy chcemy opuścić dotychczasowego dostawcę, bo np. przestał spełniać nasze wymagania. Rozwiązanie umowy może pozbawić nas dostępu do dotychczas zgromadzonych danych! Przed wyborem dostawcy warto upewnić się, czy będzie on przechowywał i udostępniał potem te dane (np. do celów podatkowych) przez wymagane 5 lat...
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.