Zdecydowana większość e-sklepów korzysta z gotowych systemów. Jakich?
Zdecydowana większość – 84% - polskich e-sklepów korzysta z gotowych systemów, a tylko 16% z nich decyduje się na wdrożenie własnego oprogramowania. Jakie dostępne na rynku rozwiązania wybierają, czy często zmieniają dostawców, czego oczekują od platformy idealnej? Na te pytania odpowiada raport Ceneo.pl przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród sklepów internetowych oraz danych własnych serwisu.
Wśród wielu aspektów, o które musi zadbać przedsiębiorca rozpoczynający działalność handlową w sieci, jednym z najważniejszych – obok kwestii logistyki, płatności czy kanałów sprzedaży, jest system informatyczny łączący „witrynę” sklepu widoczną dla klienta z całym biznesowym zapleczem gwarantującym szybką realizację spływających zamówień.
Tylko jedna szósta działających w Polsce e-sklepów decyduje się na implementacje własnego, szytego na miarę rozwiązania.
Sklepy o dużej skali działalności, obsługujące tysiące zamówień dziennie, muszą korzystać z rozwiązań skrojonych pod ich indywidualne potrzeby. Takie platformy projektowane są pod konkretne wymagania i dopasowywane do stosowanych systemów informatycznych, dzięki czemu odpowiadają specyfice danego biznesu. Pozwala to efektywnie zarządzać obsługą klienta – od najlepszej ekspozycji oferty po szybkie i skuteczne dostarczenie zakupów do domu. Trzeba jednak pamiętać, że własne rozwiązania wiążą się z utrzymaniem własnych zasobów IT – mówi Paulina Pilecka-Domin, dyrektor marketingu i e-commerce z Electro.pl.
Wtóruje jej Jakub Gierasimiuk ze sklepu tagomago.pl: - Słowem kluczem w przypadku własnej platformy e-commerce jest elastyczność. Rozwiązania są uszyte na miarę, z możliwością szybkiej reakcji na nowe potrzeby – mówi Jakub Gierasimiuk ze sklepu tagomago.pl.
A Piotr Koryciński odpowiadający za obszar IT w sklepie wapteka.pl dodaje: - Autorskie rozwiązanie pozwala na integrację wszystkich kluczowych funkcji związanych z prowadzeniem sklepu: sprzedaży, realizacji zamówień, zakupów, zarządzania magazynem, tworzenia analiz oraz prowadzenie rozliczeń.
Reasumując rozwiązanie własne to spory koszt, który trzeba uwzględnić zarówno w wyjściowym budżecie internetowego przedsięwzięcia, jak i w stałych kosztach późniejszej działalności. Najczęściej na taki krok decydują się duże sklepy, które są częścią międzynarodowych sieci, lub takie, które od lat działają stacjonarnie, a teraz rozszerzają działalność online. Zdecydowana większość małych i średniej wielkości sklepów wybiera gotowe rozwiązania.
Tłumaczy to Anna Dobrzycka z 9design.pl: - Gotowa platforma jest idealnym rozwiązaniem dla nowych biznesów. Korzystamy z doświadczenia innych i możemy w bardzo szybki sposób uruchomić sprzedaż w sieci. Jednak wraz z rozwojem firmy, rozbudową księgowości i gospodarki magazynowej, wzrastającą bazą klientów i liczbą zamówień - gotowe szablony przestają odpowiadać na indywidualne potrzeby konkretnego biznesu. Często właśnie wtedy firmy decydują się na platformę skrojoną na miarę, która co prawda wymaga wysokich nakładów finansowych, ale będzie odpowiadała konkretnym potrzebom przedsiębiorstwa.
Sklepy, które przed wdrożeniem dedykowanego dla siebie rozwiązania korzystały z gotowego systemu, potwierdziły w sondażu, że decyzję tę podjęły ze względu na zbyt mały zakres dostępnych funkcjonalności (78%). Wybierały własne rozwiązanie nawet wtedy, gdy wiedziały, że de facto będzie to w ogólnym rozliczeniu stanowiło droższą pozycję w bieżącym budżecie.
Większość sklepów decyduje się jednak na gotowe rozwiązania – taką odpowiedź wskazało w badaniu Ceneo.pl aż 86% sklepów.
- Przyczyną są najczęściej względy organizacyjne. Prowadzenie platformy sklepowej pozostawiamy w rękach specjalistów, a sami dzięki temu możemy w pełni skoncentrować się na sprzedaży i działalności operacyjnej sklepu – mówi Marcin Warzecha z nakrywamy.pl
Działające na polskim rynku sklepy mogą wybierać spośród ok. 40 gotowych platform.
Ankietowane sklepy zostały poproszone o ocenę rozwiązań, z których korzystają, w skali od 0 do 10. Brak punktów oznaczał „Zdecydowanie odradzam”, zaś 10 – „W pełni polecam”. Tylko jedna trzecia ankietowanych sklepów przyznała swoim platformom niskie noty – max. do 6. Zdecydowana większość sklepów (70%) jest zadowolona z wykorzystywanych rozwiązań – w tym jedna piąta (22%) w pełni poleciłaby swojego dostawcę innym sklepom.
TOP 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH PLATFORM E-COMMERCE |
|
Platforma | Średnia z uzyskanych ocen w skali 0-10 |
Shoper | 8 |
Shopgold | 7,74 |
Sky_Shop | 7,6 |
Clickshop / Home.pl | 7,56 |
IAI | 7,39 |
Prestashop | 7,34 |
Redcart | 7 |
Sote | 6,69 |
Shoplo | 6,75 |
Cstore | 5,5 |
Przy tak wysokim poziomie zadowolenia z wykorzystywanych rozwiązań nie dziwią zatem wyniki w odpowiedzi na pytania dotyczące zmiany dostawcy oprogramowania. 75% sklepów od początku swojej działalności korzysta z tej samej platformy. Co czwarty sprzedawca dokonał zmiany platformy minimum raz w ostatnich latach.
Sklepy zmieniają platformę ze względu na zbyt mały zakres funkcjonalności dotychczasowego systemu (51%), problemy ze współpracą z dostawcą (21%) i zbyt wysokie koszty (11%). Proces zmiany platformy oceniany jest jako ważny, ale nie wyjątkowo wymagający (63%). Najtrudniejsze podczas całej operacji okazują się: implementacja archiwalnych zasobów, ofert i zamówień (47%), dostosowanie gotowych szablonów do wymogów sklepu (38%) oraz zapewnienie ciągłości działania sklepu (27%)>>>
PEŁNY TEKST DOSTĘPNY W RAPORCIE E-COMMERCE. POBIERZ BEZPŁATNIE.
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Do błędów przyznałem się w swoim komentarzu (można to wyczytać między wierszami), uczciwa firma nie wykorzystałaby jednak tego faktu do tego żeby po prostu ograbić użytkownika. Reasumując wpis powyżej \"Jeśli ktoś nie radzi sobie z podstawową konfiguracją e-biznesu\" to można go bezczelnie okraść. Brawo! Jakbym słyszał doradców na infolinii Shopera z którymi na ten temat rozmawiałem :)<br /><br /> A swoją drogą radzę sobie. Błąd polegał li tylko na przelewie wykonanym z dwóch różnych kont, co w żaden sposób nie uniemożliwiało weryfikacji moich danych (ba, firma dostała nawet bardziej wyczerpujące dane na mój temat). I to stało się powodem do tego, aby zgarnąć moją kasę i pokazać cztery litery.<br /><br /> Napisałem już kilka takich MERYTORYCZNYCH komentarzy (zawierających opis problemu i ocenę poczynań firmy, jeden z nich jest DUŻO obszerniejszy i opisuje tę historię bardziej szczegółowo) i Shoper został o tym powiadomiony. Nie poczuli się jednak do tego, aby w jakikolwiek sposób ustosunkować się do tego, nie mówiąc już o naprawieniu problemu, zwrocie pieniędzy czy choćby o przeprosinach. Za to pojawia się taka odpowiedź... dokładnie w stylu Shopera.<br /><br /> Widzicie więc czego można się po tej firmie spodziewać. Oni mają Klienta głęboko gdzieś.
Bardzo fajny materiał, szkoda że równie merytoryczne nie są niektóre komentarze. Sam korzystam z Shopera i jego różnych usług, w tym wewnętrznych płatności i całość spełnia moje oczekiwania względem systemu SaaS oraz sklepu. Wszystko zależy od biznesu i oczekiwań klienta, jeśli ktoś nie radzi sobie z podstawową konfiguracją e-biznesu, powinien to zlecić specjalistom, a nie potem, widzieć błędy u wszystkich, tylko nie u siebie.
Dziwny ten ranking gdzie na pierwszym miejscu jest Shoper - rozwiązanie w modelu SaaS, wyróżniające się wręcz FATALNYM poziomem obsługi i bezczelnym wręcz stosunkiem do Klienta (to przecież dzierżawa, więc obsługa Klienta powinna być NAJWAŻNIEJSZYM kryterium !), o czym świadczą na przykład opinie, które można znaleźć w necie. Niestety zlekceważyłem te opinie, no i sparzyłem się osobiście. Nie dość, że rozwiązania złe i bezsensownie narażające Wasze (tak, nie Kupujących tylko Wasze) dane osobowe, to jeszcze nastawione na maksymalne złupienie Klienta. Od \"haraczu\" za używanie innych niż Blue Media bramek płatności, po system weryfikacji, który zagrabi Wasze pieniądze w przypadku najmniejszej pomyłki. Nie spotkałem się z tym nigdzie indziej - płacicie, a kasa znika i firma się nie poczuwa do zwrotu \"bo opłata jest bezzwrotna\". A firma bezczelnie radzi Wam... wykonać kolejny przelew (!!!). Radzę nie sugerować się tym rankingiem tylko poszukać opinii użytkowników którzy nacięli się na Shopera zanim popełnicie ten sam błąd...<br />
Zestawienie jest spoko. Do tych wszystkich mądrali co już napisali własne „platformy” e-commerce - czy nie dręczą Was wyrzuty sumienia, że sprzedaliście Klientom system, który nigdy nie dorówna żadnej z ww platform? Płytkie myślenie o e-commerce pogrąża Waszych Klientów i Was.
Tylko pamiętajcie że GOTOWY nie zawsze znaczy SZYTY NA MIARĘ i za poprawki/modyfikacje często trzeba dopłacić.
No dobra. A teraz podzielcie się wiedzą, która z platform e-commece jest waszym zdaniem faktycznie najlepsza. Kto korzysta na codzień? Ile to kosztuje? Ile można zarobić więc ej. Czy to się opłaca?
Nie rozumiem tego zestawienia. Wymieszali Państwo platformy dla rynku B2B z B2C. To celowe?
Gotowe sklepy on-line są fajne na start biznesu.<br /> Prawdziwe schody zaczynają się jednak w chwili, gdy chcemy opuścić dotychczasowego dostawcę, bo np. przestał spełniać nasze wymagania. Rozwiązanie umowy może pozbawić nas dostępu do dotychczas zgromadzonych danych! Przed wyborem dostawcy warto upewnić się, czy będzie on przechowywał i udostępniał potem te dane (np. do celów podatkowych) przez wymagane 5 lat...
Gotowe rozwiązania są dobre na początek. W miarę rozwoju, warto rozważyć rozwiązania open-sourcowe dostosowywane pod konkretne potrzeby klienta. Takim systemem dla średnich i wielkich sklepów internetowych jest np. platforma Shopsys - <a href=\"http://https://www.shopsys.com/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://https://www.shopsys.com/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://https://www.shopsys.com/</a></a>
Od kiedy to sklepy internetowe odpowiadają na pytania ? :<br /> Czy Polska cała jest pokryta analfabetami ? <br /><br /><blockquote>Na te pytania odpowiada raport <a href=\"http://Ceneo.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://Ceneo.pl</a> przygotowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród sklepów internetowych oraz danych własnych serwisu.</blockquote>
Gotowe platformy sprzedażowe są naprawdę dużym ułatwieniem dla osób, które dopiero chcą rozpocząć sprzedaż przez internet. W przypadku zaawansowanej sprzedaży internetowej firmy raczej musza rozważyć zakup dedykowanego rozwiązania, które będą w 100% dostosowane do ich potrzeb. Tak może być w przypadku allegro, czy <a href=\"http://https://shopon.pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://https://shopon.pl/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://https://shopon.pl/</a></a> - platformy są tak zaawansowane, że wykorzystanie szablonowych rozwiązań nie będzie wystarczające do uzyskania pełnej funkcjonalności portalu.