
W czołówce znalazła się Wielka Brytania oraz Niemcy, czyli dojrzałe, kluczowe rynki e-commerce. Ale to nie wszystkie kraje z potencjałem.
Coraz więcej polskich sklepów internetowych, które odnoszą sukcesy w kraju, próbuje swoich sił na rynkach zagranicznych. Sprzedaż transgraniczna wiąże się jednak z szeregiem wyzwań.
Kierunki rozwoju
Warto zacząć od wskazania krajów, w których polski sklep internetowy ma potencjalnie najlepsze perspektywy rozwoju. Za pomocą analizy transakcji firma PayPal określiła najbardziej perspektywiczne obszary dla polskich handlowców. W czołówce znalazła się Wielka Brytania oraz Niemcy, czyli dojrzałe, kluczowe rynki e-commerce w Europie. Duże szanse powodzenia polskie e-sklepy mają także we Włoszech, Francji i Czechach. Mając taką wiedzę właściciele sklepów internetowych mają większe szanse odpowiedniego dostosowania asortymentu do najlepiej rokujących rynków sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie działalności w innym państwie to dla polskiego sklepu nie lada przedsięwzięcie.
Różnice w przepisach prawa
Zanim oferta zostanie przygotowana i udostępniona, należy ze szczególną starannością zapoznać się z obowiązującymi w danych krajach przepisami prawnymi. Unia Europejska dąży do unifikacji prawa określającego zawieranie umów handlowych na odległość, jednakże poszczególne państwa mają również swoje przepisy, które nieznacznie różnią się między sobą. Jeżeli sprzedawca kieruje swoją ofertę do danego kraju, konsument chroniony jest prawem w nim obowiązującym. W związku z tym na etapie projektowania oferty oraz tworzenia regulaminu należy dostosować je do prawa obowiązującego w wybranym kraju.
Kryteria jakie należy spełnić
Sprzedawca internetowy planując sprzedaż w wybranym kraju powinien spełnić kilka kryteriów przesądzających o skierowaniu oferty do konsumentów z konkretnego państwa. Po pierwsze koszty dostawy muszą być jasno określone. Ponadto, sklep ma obowiązek podania strefy dostawy, umieszczenia flag danych państw, dostosowania dokumentów oraz języka strony, a także posiadania odpowiedniej domeny. Służy to jasnemu określeniu jakie prawo będzie obowiązywało konsumentów dokonujących zakupów w danym sklepie.Różnice w podawaniu informacji i zawieraniu umów
Kwestią o której należy pamiętać rozszerzając zasięg działania sklepu poza granice Polski są obowiązek podawania informacji oraz zagadnienie zawarcia i odstąpienia od umowy. W różnych krajach obowiązują różne przepisy regulujące te kwestie – istotne jest więc dokładne zaznajomienie się z przepisami określającymi je w poszczególnych krajach. Dla przykładu przyjrzyjmy się informacji dotyczącej dostawy. W Polsce, o terminie i sposobie dostawy należy poinformować konsumenta w momencie złożenia propozycji zawarcia umowy. W Niemczech, jeśli taki termin nie został podany, przyjmuje się, że towar zostanie dostarczony natychmiast.
Formy płatności
W momencie podjęcia decyzji o wkroczeniu na zagraniczny rynek e-sprzedawcy powinni się zastanowić nad możliwymi sposobami płatności. Na naszym rynku najpopularniejszymi sposobami zapłaty są przelewy bankowe oraz gotówką za pobraniem. W Wielkiej Brytanii natomiast karty debetowe znajdują się na czele klasyfikacji, przed kartami kredytowymi. Klienci chętniej robią zakupy w sklepach, które umożliwiają im wybór sposobu płatności, warto więc zapoznać się ze zwyczajami płatniczymi panującymi w danym kraju i dostosować do nich swoją ofertę.
Komunikacja z klientem
Poza aspektami prawnymi i ekonomicznymi sprzedawcy internetowi powinni pamiętać o jeszcze jednej, ważnej kwestii – komunikacji, która jest podstawą relacji handlowej z klientem. Konsumenci nadal nieufnie podchodzą do internetowych zakupów w zagranicznych sklepach w obawie przed utrudnionym kontaktem, ryzykiem związanym z dostawą i jej kosztami, czy też ewentualnymi problemami związanymi z reklamacją. Aby zapobiec tym obawom właściciele sklepów internetowych powinni budować zaufanie do marki swojego sklepu oraz wdrażać rozwiązania gwarantujące klientom bezpieczeństwo zakupów.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja otwierałem niedawno swój sklep właśnie we Włoszech. Ciężko mi stwierdzić jak to będzie wyglądać za parę lat choć widzę już teraz zainteresowanie. Sam sobie bym jednak z tym nie poradził gdyż nie znam na tyle włoskiego aby latać po urzędach i załatwiać formalności. Po prostu wiem, że tam jest popyt na dane towary i warto. Szukałem kogoś kto mi pomoże zająć się formalnościami i w ogóle pomoże zacząć takie poszerzenie mej działalności. Pomogli mi z Nowe Kolory. Fajny kontakt z nimi, można im spokojnie zaufać. Biznes się toczy a ja patrzę na powolne zyski :)
Niezły artykuł. Sama właśnie z moim e-biznesem wchodzę na rynek brytyjski, tam PayPal też jest popularny odnośnie metod płatności. A jak komuś brakuje wiary we własne siły to mega polecam 1 genialną książkę \"Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę\". Gdyby nie ta książka to nadal pewnie męczyłabym się na etacie z rachunkowością, a tak dziś aż chce się wstawać do pracy :)
Ekspansja na rynek zagraniczny niesie za sobą wiele korzyści i szans rozwoju dla każdej firmy działającej w Internecie. Od początku tworząc swoją firmę chciałam jak najszybciej wprowadzić ją również w innych krajach i po dokładnej analizie firm zajmujących się obsługą firm na zagranicznych rynkach zdecydowałam się na Nowe Kolory. Prawdziwi profesjonaliści, zajęli się wszystkim w najmniejszym detalu.