Internauci dostają coraz mniej spamu - tylko co piąty użytkownik sieci dostaje więcej, niż 11 niechcianych wiadomości dziennie. Ponadto internauci chętnie subskrybują branżowe newslettery.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Sare, najwięcej internautów korzysta z konta Gmail. Konto w poczcie Google posiada co trzeci użytkownik sieci. Zaraz po Gmailu plasuje się Wirtualna Polska, nieco mniej użytkowników notuje Onet. Na samym końcu zestawienia znajduje się Gazeta.pl, oparta na silniku Gmail, a także poczty w serwisach Yahoo, Hotmail i Gadu Gadu.
Większość ankietowanych, bo aż 61 procent, posługuje się więcej niż dwoma skrzynkami pocztowymi. Tylko 9 procent zadeklarowało posiadanie jednego konta e-mail.
Wśród programów do odbierania poczty elektronicznej króluje soft Microsoftu. Internauci najczęściej korzystają z Outlooka - w wersji 2007 i Outlook Express. Co piąty użytkownik sieci korzysta z Mozilla Thunderbird.
Liczba wiadomości e-mail otrzymywanych w ciągu dnia z roku na rok wzrasta. 51 procent respondentów otrzymuje ponad dwadzieścia maili dziennie. Tylko 3 procent ankietowanych odbiera co dzień od jednego do trzech maili. Najwięcej wiadomości odbierają dyrektorzy, pracownicy PR i marketingu.
Zaledwie 4 procent badanych internautów nie otrzymuje łańcuszków ani maili przekazywanych dalej. Jak szacuje Sare, wciąż pozostawia to spore pole do popisu dla marketingu wirusowego. Jedynie co piąta osoba deklaruje, że nie przesyła dalej tego typu maili. Ponad połowa osób nie chce irytować znajomych, a 36 procent wskazuje na brak czasu. Wśród innych powodów podano używanie do tego celu portali społecznościowych.
Ilość otrzymywanego spamu znacznie spadła. Jedna piąta badanych internautów otrzymuje około 11 niezamówionych wiadomości dziennie.
Pięciu na dziesięciu ankietowanych (51 procent) blokuje wyświetlanie grafik w mailach. To o 19 procent mniej, niż w 2009 roku. W celu ochrony przed niechcianą korespondencją aż 78 procent respondentów stosuje różnego rodzaju filtry antyspamowe.
Ponad dziewięciu na dziesięciu internautów subskrybuje przynajmniej jeden newsletter. Najchętniej zamawiane są one przez pracowników marketingu, PR, działów sprzedaży oraz kadrę menedżerską i właścicieli firm. 32 procent badanych odbiera od trzech do pięciu lub ponad 10 newsletterów tygodniowo. Tylko 8 procent ankietowanych wskazało, że subskrybuje tylko jeden lub dwa biuletyny elektroniczne. Wynika więc z tego, że ponad 90 procent internautów subskrybuje więcej niż jeden newsletter w tygodniu.
39 procent firm wykorzystuje w swoich działaniach e-mail marketing. Ponad połowa z tych firm używa profesjonalnych systemów do masowej wysyłki e-maili. 56 procent firm korzystających z profesjonalnego oprogramowania, korzysta z własnych rozwiązań.
Targetowanie behawioralne wykorzystuje 36 procent ankietowanych. 87 procent osób stosujących targetowanie behawioralne jest przekonane o jego korzystnym wpływie na wyniki kampanii. Ponad połowa marketerów nie stosuje personalizacji treści wiadomości.
Jedna piąta badanych zleca wysyłkę do baz zewnętrznych, w tym 67 procent wysyłek następuje do baz portali i serwisów, a aż 33 procent do zakupionych baz.
Pobierz raport SARE [pdf]
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1 839 respondentów przy wykorzystaniu ankiety internetowej, która dostępna była w sieci od 5 lipca do 31 sierpnia 2010 roku. Grupą docelową były osoby aktywne zawodowo, zajmujące różne stanowiska w marketingu, PR, IT oraz menedżerowie wyższego szczebla i właściciele firm.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Newsletter to całkiem przyjazne narzędzie.Wysyłam i subskrybuje. Ważne, żeby nie przesadzać z częstotliowością, Jak mi jakaś lista zasypuje skrznkę to się z niej szybko wypisuje.
Akurat ten raport wydaje mi się średnio wiarygodny.<br /> Służbowo zajmuję się planowaniem kampanii reklamowych (też w internecie) i np. taka poczta Wirtualnej Polski ma więcej użytkowników niż Gmail.<br /> <a href=\"http://reklama.wp.pl/get,5,Statystyki-Wirtualnej-Polski-Wrzesien-2009,badania.html\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://reklama.wp.pl/get,5,Statystyki-Wirtualnej-Polski-Wrzesien-2009,badania.html\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://reklama.wp.pl/get,5,Statystyki-Wirtualnej-Polski-Wrzesien-2009,badania.html</a></a><br /> Ba - z tego co widzę nawet Onet ma więcej użytkowników.<br /> A więc coś nie do końca z tymi wyniukami
jakie dziewięćdziesiąt procent? ja nic nie subskrybuje bo to strata czasu. Dzisiaj wolimy szukać informacji po prostu w sieci i w serwisach internetowych. Może kiedyś będziemy musieli subskrybować newslettery, ale chyba jeszcze nie dzisiaj.
No cóż tu pisze, że jest ich więcej niż jedenaście. Z tego wynika, że możemy się spodziewać dużo większej ilości spamów. Żadna poczta nie daje nam stuprocentowej pewności, że będziemy mogli bez problemów z niej korzystać. Nawet konta firmowe mają jakieś tam spamy.
Dlaczego nie ma wzmianki o \"o2\" i tlenie skoro jest zaraz za wymienionym O*etem?<br /> Outlook ma takie wyniki bo to zaszłość lat 90, monopolu MS w Polsce i tego, że wszelakie urzędy z tego korzystały/ją.<br /> A co do g*aila to jeśli kiedyś internauta założył tam konto z ciekawości i przestał go już dawno używać też się liczy? Należy tutaj podać jaką politykę względem kont prowadzi dana firma ;)
Subskrypcje wcale nie są aż tak ważne. Najczęściej decydują się na nie przede wszystkim te osoby, które to potrzebują mieć szybko wszelkie informacje i wiadomości z danej branży. W innym wypadku takie subskrypcje zaśmiecają nam tylko pocztę i nic więcej. A te 11 spamów to chyba jakaś średnia:)
Ja też ma n a gmail i ta działa świetnie. Drugą mam na gazecie i porażka. Ja dostaje nawet po 30 spamów dziennie. Nie wiem skąd oni wzięli te właśnie 11 spamów. Może tyle przychodzi, jeśli ktoś wchodzi na swoją pocztę raz w tygodniu, ale im więcej na nią wchodzę tym jest ich więcej.
Nie mam żadnej subskrypcji, jak coś mnie interesuję to sam to sprawdzam, a nie lubię zbędnych maili. A pocztę mam na Gmailu i na WP. Pierwsza działa lepiej ale do drugiej mam jakiś sentyment.