21.03.2017 / Felieton - Moje WWW / Inne
 

9 narzędzi i 3 źródła fraz do analizy "keywords research"

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

-  Analiza fraz kluczowych to podstawa. Zarówno przy optymalizacji strony, jak i przy budowie strategii działań AdWords lub link building plany opierają się właśnie na frazach kluczowych. Od nich zależy w znacznej części budżet poszczególnych działań - pisze specjalnie dla Interaktywnie.com Katarzyna Jakubów z agencji Artefakt.

Frazy kluczowe mogą się z czasem zmieniać, może ich przybywać szczególnie w szerszych tematycznie branżach jak moda (np. zalando.pl) albo wyposażenie wnętrz (np. homebook.pl). Coraz większe znaczenie ma też „wyczerpanie tematu”, czyli zawarcie na stronie wszystkich informacji, jakich użytkownik mógłby potrzebować, co potwierdzają testy Backlinko [źródło].

 62175_backlinko---content-topic-authority-pl.png

W związku z tym systematyczna analiza fraz kluczowych jest ważna, a efektywne narzędzia pomocne w jej realizacji są niezbędne.

Senuto

Senuto to narzędzie polskie, które w ostatnich miesiącach dynamicznie się zmienia i rozszerza oferowany zakres danych i narzędzi. W Senuto znajdziemy bazę słów kluczowych pozwalającą wyszukiwać nowe słowa kluczowe z zaawansowaną możliwością filtrowania ich parametrów (jak prognoza wyszukań, pozycja dla domeny lub liczba wyrazów). Dodatkowo mamy zestawienie rozszerzonych wyników dla fraz, na które domena pojawia się na pozycjach 1-50.

Analizę keywords ułatwiają też dostępne narzędzia:

 • Zależne Słowa - pozwalające znaleźć słowa powiązane ze słowami wprowadzonymi do narzędzia dla zbudowania bazy fraz, które powinny znaleźć się w treściach, jeśli teksty mają być wyczerpujące

62178_senuto---slowa-zalezne.png

 • Generator Pytań - ułatwiający analizę fraz związanych z pytaniami użytkowników. Jest szczególnie przydatny w przypadku blogów, portali tematycznych oraz przy wzbogacaniu opisów kategorii lub produktów pod kątem użytkowników,
 • Statystyki Słów  pozwalają analizować parametry dla wybranych list fraz.

Semstorm

Semstorm to również polskie narzędzie cały czas rozbudowywane o nowe rozwiązania do analizy fraz. Znajdziemy w nim obszerną bazę fraz monitorowanych i możliwości ich wygodnej analizy, między innymi:

 

 • zawężenie danych w odniesieniu do strategii SEO, jak: frazy konkurencyjne, z długiego ogona, poza top10 itp.
 • sortowanie poszczególnych parametrów jak pozycja czy prognoza wyszukań,
 • filtrowanie zbioru fraz wspólnych lub z wykluczeniem serwisów konkurencji,
 • generowanie fraz podobnych lub nawiązujących do określonego tematu,
 • wyszukiwanie synonimów, słów powiązanych lub fraz dla określonych tematów.

 

Semrush

Zagraniczna alternatywa dla Senuto i Semstorm z nieco ograniczoną bazę danych w kwestii analizy fraz polskojęzycznych. Daje możliwość sprawdzenia trendów wyszukań fraz, generowania list fraz zawierających wpisaną frazę oraz fraz z nią powiązanych. Pozwala też przeanalizować wyniki wyszukiwania dla frazy (organiczne i kampanii AdWords) i poznać konkurencję.

Ubersuggest

Darmowe narzędzie prezentujące dla zadanej frazy alfabetyczną listę fraz pochodzących nie tylko z tekstowej wyszukiwarki Google, ale także z wyszukiwarki grafiki oraz YouTube. Rozszerza to możliwości analizy fraz dla optymalizacji nie tylko treści serwisu, ale też atrybutów alt i nazw grafik lub tytułów i opisów filmów na kanale YouTube.

Answerthepublic.com

Narzędzie jest bardzo proste i ma jedną kluczową funkcję - pozwala tworzyć obszerne listy fraz i pytań na zadaną frazę na podstawie zapytań z Google i Bing.

 62177_przyklad-propozycji-fraz-w-answerthepublic.png

Google Search Console 

Narzędzie udostępnione przez Google do analizy stanu domeny zawiera sekcję „Analityka wyszukiwania”, którą w powodzeniem można wykorzystać do analizy fraz. Dane liczbowe nie są zbyt dokładne, ale na potrzeby wyszukiwania nowych fraz są wystarczające. Frazy można filtrować uwzględniając lub wykluczając określony ciąg znaków lub ograniczając do typu wyszukiwania (sieci, wideo lub grafiki) oraz sortować po dostępnych parametrach (kliknięcia, wyświetlenia, CTR i pozycja) w różnych (maksymalnie 90 dni) zakresach dat.

AdWords Keywords Planner

Narzędzie udostępnione przez Google dla ułatwienia wyboru fraz do kampanii AdWords. Ograniczenie w analizie stanowi zależność możliwości dostępu do danych od tego, czy na koncie jest aktywna kampania AdWords oraz uzależnienie dokładności danych od przekroczenia określonej kwoty kampanii. Mimo tego Planner Słów Kluczowych stanowi dobre źródło przygotowania wstępnej listy fraz.

Podpowiedzi, które narzędzie proponuje dla wprowadzonej puli fraz, pomagają w jej rozszerzaniu o kolejne słowa kluczowe. Możliwość wykluczeń ułatwia proces wyboru fraz wyłącznie dopasowanych do tematu.

Podpowiedzi Google

Wyszukiwarka Google oferuje wsparcie podczas wyszukiwania w postaci Google Auto Suggest w oknie wyszukiwania oraz w postaci boksu „Wyszukiwania podobne do” pod listą wyników wyszukiwania.

 62176_podpowiedzi-google.png

Podpowiedzi Google sprawdzają się najlepiej przy analizie fraz dobieranych na potrzeby rozbudowy treści w serwisie pod kątem pozyskiwania ruchu z fraz z długiego ogona.

Trendy Google

Google Trends pozwala analizować trendy ilości wyszukań zadanych fraz od 2004 roku lub dla wybranych zakresów dat. Dane można zawęzić do:

 • lokalizacji (kraju i regionu oraz prezentując wolumen wyszukań dla miast), z których jest najwięcej zapytań, 
 • tematu, z jakim zapytanie ma być powiązane.

Narzędzie prezentuje także listę podobnych fraz, które są najpopularniejsze lub zyskują popularność w wybranych zawężeniach. Takie parametry pozwalają nie tylko na podstawowe rozszerzanie listy fraz, ale umożliwiają również analizowanie fraz regionalnych i charakterystycznych grup fraz dla wskazanych regionów oraz szybkie reagowanie na nowe frazy pojawiające się w wybranej branży.

Minusem narzędzia jest często pojawiający się problem za małej próbki danych do prezentacji wyników.

 62179_frazy-zyskujace-na-popularnosci-w-google-trends.png

Dodatkowe źródła:

 

 • analiza oferty - szczegółowa analiza oferowanych produktów, usług lub treści powinna stanowić punkt wyjściowy analizy fraz. Dobra praktyką jest zestawienie fraz, którymi można opisać zawartość strony dla każdej kategorii tematycznej w serwisie i weryfikacja, czy nie wymagają dodatkowego podziału na szerzej opracowane podkategorie,
 • analiza stron konkurencji - posiadając opracowaną listę fraz dla aktualnej oferty serwisu warto przeanalizować propozycję największych konkurentów pod kątem rozszerzenia własnej oferty oraz w celu zestawienia fraz, którymi konkurencja opisuje swoje produkty i usługi, bazując na zawartości title, desription, nagłówków oraz treści podstron,
 •  analiza profilu linków konkurencji - aktualne strategie budowy profilu linków opierają się na frazach niesprzedażowych, jednak nie wyłącznie na nich. Analizując aktualne oraz dla pełnego obrazu historyczne zestawienia kotwic linków kierujących do serwisów konkurencji możemy określić najważniejsze frazy, które konkurencja wzmacnia w ramach pozycjonowania stron i ująć je w dalszej analizie fraz.

 

62180_moz---search-demand-curve-pl.png

Oparcie strategii marketingu w Internecie na frazach z długiego ogona zyskuje coraz bardziej na popularności ze względu na efektywność takiego podejścia. Frazy składające się z 3 i więcej słów są mniej konkurencyjne i stanowią od dawna ponad 70% wszystkich zapytań [źródło], co pomimo ich niskiej liczby wyszukań daje bardzo duży potencjał generowania ruchu bez potrzeby czekania na efekty tak długo jak w przypadku fraz generycznych. Dodatkowo frazy te ze względu na swoją szczegółowość mają znacznie lepszy współczynnik konwersji niż frazy 1-2 wyrazowe.

 

62186_katarzyna-jakubow.jpgKatarzyna Jakubów, lider zespołu SEO w firmie Artefakt

Specjalizuje się w tworzeniu i realizacji strategii marketingowych w internecie dla kluczowych klientów, w szczególności strategii budowania popularności serwisów w wyszukiwarkach internetowych w Polsce i na rynkach zagranicznych, audytach i optymalizacji serwisów i sklepów internetowych, wsparciu merytorycznym i analitycznym dla projektów internetowych, pozycjonowaniu w YouTube.Odpowiada również za pracę i rozwój zespołu specjalistów i asystentów. Kwalifikowana specjalistka Google Analytics.

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.