W 2011 roku wartość skradzionego oprogramowania komputerowego osiągnęła rekordową sumę 63,4 miliarda dolarów. Tylko 20 procent użytkowników z krajów wysoko rozwiniętych gospodarczo boi się skutków, jakie niesie ze sobą kradzież oprogramowania.
Mimo że światowa skala piractwa komputerowego stale utrzymuje się na poziomie 42 procent, to łączna wartość handlowa kradzionego oprogramowania wzrosła z 58,8 miliardów dolarów w 2010 roku do 63,4 miliarda dolarów w roku 2011. Jak dowiadujemy się z raportu Business Software Alliance, wysoki wzrost kosztów spowodowany jest ciągłym rozwojem gospodarek na świecie.
Skala piractwa komputerowego w krajach rozwijających się jest wyższa niż w krajach rozwiniętych. Wyniki raportu BSA dowiodły, że w krajach rozwiniętych jest to średnio 68 procent, zaś w państwach rozwijających się, piractwo sięga poziomu 24 procent.
W Unii Europejskiej, poziom piractwa komputerowego osiągnął wynik 33 procent. Z raportu Business Software Alliance wynika, że osobami, które najczęściej kradną oprogramowanie, są młodzi mężczyźni pochodzący w 38 procentach z krajów rozwijających się gospodarczo.
Dwukrotnie częściej, niż przeciętni użytkownicy, do kradzieży oprogramowania komputerowego przyznają się osoby zarządzające firmami. W raporcie opublikowanym przez BSA właściciele firm deklarują, że najczęściej kupują legalne oprogramowanie tylko dla jednego komputera, a następnie instalują pirackie wersje na pozostałych stanowiskach.
W Polsce aż 53 procent używanego w 2011 roku oprogramowania komputerowego pochodziło z nielegalnych źródeł. Wartość skradzionego oprogramowania wynosi 618 milionów dolarów - wynika z raportu BSA. Równie często, piractwa komputerowego dopuszczają się kobiety, jak i mężczyźni. Mimo że skala piractwa od 2003 roku sukcesywnie maleje, to poziom kradzieży oprogramowania wciąż jest wyższy od średniej unijnej o 20 punktów procentowych.
- Jeśli 57 procent konsumentów przyzna się, że okrada sklepy, władze zareagują poprzez zwiększenie patroli policji i kar. Piractwo komputerowe wymaga podobnej reakcji i egzekwowania prawa- wyjaśnił Robert Holleyman, prezes BSA.
Na liście 27 państw Unii Europejskiej, Polska zajmuje 5. pozycję od końca. Wyższy poziom piractwa jest jedynie na Łotwie i Litwie, w Grecji oraz Rumunii. Najwyższy poziom piractwa osiągnęła Bułgaria z wynikiem 64 procent.
Wnioski i pełne wyniki badań opublikowane w raporcie BSA dostępne są pod adresem internetowym: www.bsa.org/globalstudy.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»