Jarosław Grzesica, CEO w studiu designu THIS pisze o dobrych i złych przykładach dobrego designu.
Dobry design może być niezauważalny. Wystarczy, że odpowiada na potrzeby konsumenta. Na przykład? Przedmiot tak powszechny, że niemal niezauważalny – spinacz do papieru. Tak oszczędny w formie, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten przedmiot został kiedyś intencjonalnie zaprojektowany. Znajdziemy go w każdym biurze i domu. Optymalne wykorzystanie właściwości materiału, jakim jest drut metalowy, stworzenie technologii masowej i możliwości szybkiej produkcji sprawiło, że spinacz do papieru jest dostępny wszędzie, a jego cena nie tworzy żadnych barier.
Nawet proste przedmioty mogą zostać zaprojektowane w jeszcze bardziej przejrzysty i czytelny sposób. Udowodnił to projektant kawiarki Alessi 9090 Richard Sapper.
Jej konstrukcja jest logiczna i czytelna na pierwszy rzut oka, a jej ikoniczność tworzą proste formy, które wynikają z idealnego zrozumienia funkcji przedmiotu i technologii jego wytworzenia. Kawiarka została wykonana ze stali nierdzewnej, która nie reaguje z substancjami spożywczymi. Poza cechami użytkowymi zapewnia też piękny wygląd i łatwe czyszczenie.
Projektant zrezygnował z zamykania kawiarki za pomocą gwintu na rzecz ruchomej rączki, która zatrzaskując się łączy górną i dolną część kawiarki. Takie rozwiązanie jest dużo bardziej trwałe, szybsze w użyciu i w inteligentny sposób dodaje kolejną funkcję już istniejącemu elementowi – uchwytowi kawiarki.
Sprawdzone rozwiązania zawsze się sprzedadzą i dlatego często są powielane. Krzesło Chair One Konstantin Grcic to jeden z najczęściej podrabianych mebli na świecie.
Siedzisko zaprojektowane jako monolityczny odlew aluminowy jest optymalną strukturą składającą się z trójkątów. Jego geometryczna forma miała w założeniu pasować do krajobrazu architektonicznego współczesnych miast. Większość krzeseł projektuje się tak, aby wyglądały dobrze we wnętrzach, Konstantin Grcic postanowił zaś zrobić krzesło, które wygląda równie dobrze, kiedy jego bryła zderzona zostanie z bryłą i skalą budynku. Ażurowość konstrukcji sprawia, że nigdzie nie gromadzi się woda i metalowy mebel świetnie nadaje się do zastosowań na zewnątrz. Wielościenna struktura siatki trójkątów daje też zaskakującą wygodę siedzenia.
Tajemnica dobrego designu tkwi w tym, że umie połączyć funkcjonalność z wyglądem. Firma Apple przejdzie do historii m.in. jako pierwsza która wyprodukowała myszkę komputerową. Poza ogromną ilością świetnych, intuicyjnie zaprojektowanych produktów Apple ma na swoim koncie również kilka wpadek, które często wynikają z przekroczenia granicy w dążeniu do osiągnięcia minimalistycznego, czysto estetycznego produktu. Tak stało się w 2005 roku, kiedy firma z Californi zaprezentowała Mighty Mouse – myszkę o jednym przycisku, małej kulce zamiast kółka scroll i dwóch przyciskach na bocznych krawędziach.
Prawie każdy element myszki był problematyczny: słabo działający jeden przycisk, wiecznie zapychająca się od brudu na dłoniach kulka oraz nieintuicyjne i topornie działające przyciski boczne. Tworząc piękną, czystą formę wzorniczą zignorowano wymogi funkcjonalne, przyzwyczajenia użytkowników i realia użytkowe.
Do wymagań dzisiejszego konsumenta dochodzą także takie wartości, jak wpływ produktu na środowisko. Powszechnie używane opakowania produktów spożywczych Tetrapack, w które pakowane są zazwyczaj napoje, np. mleko, składają się z wielu warstw sprasowanych ze sobą materiałów. Są wśród nich plastik Polietylen, aluminium i papier. Po zużyciu każdy „karton” tetrapack staje się wiecznym odpadem. Mimo że każdy z materiałów użytych do produkcji kartonu tetrapack mógłby być z osobna poddany recyklingowi, to problemem jest ich połączenie w jeden materiał praktycznie niemożliwy do rozłożenia na czynniki pierwsze. Mimo zaangażowania firmy Tetrapack w przetwórstwo swoich produktów, większość z nich nigdy nie zostanie przetworzona.
Dobre wzornictwo rzadko bywa wyłącznie intuicyjne. W przypadku produktów i opakowań wartość stanowią te rozwiązania, które są gruntownie przemyślane. Aby było to możliwe, ważny jest proces analityczny, prototypowanie i często także badania oparte na współpracy z konsumentami, którzy mogą wnieść do procesu własne spostrzeżenia. Wiemy z doświadczenia, że wielokrotne iteracje i dialog z użytkownikiem mogą być równie ważne, co przebłysk geniuszu projektantów.
Jarosław Grzesica, CEO w studiu designu THIS
Wyjaśnienia od firmy Tetra Pak:
Opakowania kartonowe Tetra Pak zawierają cenne surowce, które nie tylko można, ale należy odzyskać i wykorzystać ponownie. Kartony do płynnej żywności w wersji aseptycznej zbudowane są z trzech różnych materiałów. Są to:
Papier. Celuloza do jego produkcji pochodzi z drewna, jest więc surowcem odnawialnym. Zawartość celulozy w opakowaniach kartonowych zależy od typu i przeznaczenia opakowania, ale średnio stanowi około 75% masy opakowania i jest dla niego swoistym rusztowaniem.
Polietylen. Cienka warstwa folii polietylenowej, która stanowi ok. 20% masy opakowania jest barierą chroniącą warstwę papieru przed wilgocią i pomaga w utrzymaniu świeżości produktów. W produkcji kartonów, tworzywa sztuczne wykorzystuje się także jako materiał na zakrętki, zamknięcia i słomki.
Aluminium. Tylko w przypadku opakowań aseptycznych stosowana jest niezwykle cieniutka aluminiowa warstwa barierowa (osiem razy cieńsza od ludzkiego włosa), stanowiąca ok. 5% masy opakowania. Chroni ona produkty przed szkodliwym działaniem światła i tlenu. To dzięki aluminium, w opakowaniu tym możliwe jest przechowywanie żywności poza lodówką.
Papier wykorzystany do produkcji kartony jest z celulozy pochodzącej z surowca drzewnego. Włókno celulozowe stosowane w procesie produkcji kartonów Tetra Pak dostarczane jest przez producentów sprawdzonych i działających zgodnie z prawem. Nasi dostawcy są weryfikowani i rzetelnie oceniani przez niezależnych audytorów. W Tetra Pak preferujemy certyfikację zgodną z zasadami Forest Stewardship Council®, która promuje przyjazne dla środowiska, korzystne dla społeczeństwa i opłacalne gospodarowanie zasobami lasami na świecie. Wszystkie surowce, z których zbudowany jest karton do płynnej żywności nadają się do przetworzenia. Tetra Pak wspiera proces wzrostu poziomu recyklingu opakowań wielomateriałowych na świecie i w Polsce poprzez działania inwestycyjne, edukacyjne, informacyjne. Firma dąży do tego, aby znacząca ilość zużytych kartonów była wykorzystana jako surowce wtórne – w szczególności do produkcji papieru. PolyAl natomiast jest recyklinowany lub służy jako dobre źródło do produkcji paliwa alternatywnego wykorzystywanego w procesie spalania z odzyskiem energii.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»