Internauci bojkotują Adidasa. Koncern ugiął się pod naciskiem

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Strona akcji adisucks
Strona akcji adisucks

Mur otaczający tor wyścigów konnych na Służewcu w weekend został zamalowany na czarno. Dodatkowo ogradzają go barierki. Jutro ma pojawić się tu wielka reklama marki Adidas. Działania te wywołały bunt internautów związanych z hip-hopem i street artem. Mur, o długości 1,5 kilometra, pokrywało bowiem kolorowe graffiti, było to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie.

O akcji informowały lokalne media, między innymi TVN Warszawa na swojej stronie internetowej, a także Życie Warszawy i Gazeta Wyborcza. News pojawił się również w serwisach związanych ze street artem i hip-hopem. Serwisy tematyczne, poświęcone Facebookowi, grzmią znacznie poważniej. Piszą o wypowiedzeniu wojny przez Adidas.

Komentarze z fanpage akcji bojkotu

Komentarze z fanpage akcji bojkotu

W ramach bojkotu marki, na Facebooku powstała strona "adisucks", która do niedzielnego południa zgromadziła ponad 13 tysięcy użytkowników. Internauci nie poprzestają jednak na Facebooku – o akcji można przeczytać również na Wykopie, Goldenline, blogach. Bojkot trwa także na oficjalnym, anglojęzycznym profilu marki Adidas, który obecnie notuje 8 milionów fanów. Pojawiły się również filmiki na YouTube, na których widać zamalowywanie muru. Pod piątkowym artykułem na TVN Warszawa jest już ponad 100 komentarzy.

Komentarze pod wpisem na oficjalnym profilu Adidas Originals


Użytkownicy Facebooka bojkotują także profil agencji PR obsługującej Adidas – Tailor Made PR. I chociaż agencja zapewniła w jednym z wpisów, że nie ma z akcją nic wspólnego i chce wyjaśnić sprawę, internauci nie odpuszczają. Już teraz zapowiadają, że reklama Adidasa zniknie szybciej, niż się pojawi. Z kolei media, w tym Gazeta Wyborcza, przytaczają wciąż wypowiedź jednej z pracownic agencji dla TVN Warszawa.

- Mogę tylko powiedzieć, że nad muralem (reklamą) będzie pracowała grupa 15 osób. Pomalowany ma być cały mur i będzie to trwać kilka dni - powiedziała stacji Magdalena Gąsiewicz z firmy Tailor Made PR, reprezentującej Adidasa.

Komentarze pod wpisem agencji PR

Komentarze pod wpisem agencji PR

Po nagłośnieniu akcji w piątek, do dziś nie pojawiło się żadne oficjalne wyjaśnienie, ani na stronie agencji PR, ani na stronie domu mediowego Carat Polska, obsługującego markę, ani na profilu Adidasa.

Sprawę niespójnych oświadczeń i argumentów skomentowała między innymi autorka bloga Mediożerca, Agata Szczotka-Sarna: "Czemu takie argumenty szkodzą? Po pierwsze pokazują sprzeczności - po co agencja wypowiada się dla mediów w sprawie projektu, z którym nie ma nic wspólnego i o którym, jak twierdzą komentatorzy, nic nie wie? Po drugie, pisać w sytuacji kryzysu, że nie każdy działa 24/24 to jak powiedzieć - sąsiad zalewa mi mieszkanie, ale poczekam jeszcze, aż wody uzbiera się pod sufit, albo jak utonę..."

Na początku marca marka Adidas uruchomiła największą w swojej historii globalną kampanię marketingową pod hasłem "All Adidas". Działania objęły na raz wszystkie marki: Adidas Sport Performance, Adidas Originals i Adidas Sport Style. Kampania, w założeniach, ma połączyć środowiska związane z modą, sportem i muzyką. W spotach biorą udział ambasadorzy marki David Beckham, Lionel Messi (piłkarze) oraz gwiazda NBA - Derrick Rose. Kampania opiera się o 30 i 60-sekundowe reklamy telewizyjne i kinowe oraz o rozszerzoną, 2-minutową wersję on-line, wyreżyserowane przez Romaina Gavrasa. Kampania będzie trwać cały rok.

Aktualizacja

Marka Adidas ugięła się pod naciskiem internautów. Prace na murze na Służewcu zostały wstrzymane, choć jak dotąd zamalowane zostało część graffiti. Firma wydała również krótkie oświadczenie:

Dom mediowy otrzymał ofertę wykorzystania Muru Służewieckiego jako powierzchnii reklamowej. Otrzymaliśmy informację, że propozycja została oficjalnie złożona przez właściciela obiektu. Projekt działań został przedstawiony marce adidas. Potraktowaliśmy to jako szansę dla uczczenia sztuki ulicy w formie graffiti i street art. Mieliśmy najlepsze intencje, aby zwrócić uwagę na jej wyjątkowość, bez niszczenia dorobku.

Jesteśmy firmą, która na bieżąco śledzi opinie i działa w sposób odpowiedzialny, więc podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu prac nad projektem, aby z rozwagą zweryfikować podjęte działania oraz dalsze kroki.

adidas będzie powiadamiał o dalszych decyzjach. Jednocześnie informujemy, że agencja Tailor Made PR nie była zaangażowana w projekt. Aktywności są prowadzone przez dom mediowy.

adidas

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (6)
Jacek Gadzinowski
1. Jacek Gadzinowski 27.03.2011 / 14:23
Gdyby odrobiono podstawy, czyli rozpoznano grupę celową do której skierowana miała być ta kampania, nie byłoby tego wszystkiego.
http://gadzinowski.pl/sucks-marketing-w-wykonaniu-marki-adidas/

ale nawet później:
Gdyby, istniała jakakolwiek komunikacja kryzysowa...
Gdyby zaproponowano szybko skuteczne rozwiązanie...
2 dzień, i nic.
Imaginer
2. Imaginer, 89.231.97.*, 27.03.2011 / 15:41
Człowiek dla miasta, dla państwa, dla kapitału. Taka epoka.
max
3. max, 217.153.67.*, 27.03.2011 / 17:18
pewnie osoby odpowiedzialne za akcję nic nie wiedzą o problemie, albo przekładają decyzję do poniedziałku (przecież w weekendy nikt nie pracuje...)
Krystian W.
4. Krystian W. 28.03.2011 / 09:13
Nigdy przeciwko klientom. Dziwnie wygląda ta cała sytuacja. Dziwne jest też to, że agencja PR nie wiedziała o projekcie. To wszystko raczej nie trzyma się kupy - gdzie tu jest komunikacja?
Hypester
5. Hypester, 77.253.27.*, 31.03.2011 / 20:59
Dla mnie to sytuacja rodem z 'udajemy ze sie nic nie stalo, lduzie pogadaja, pogadaj i sprawa ucichnie'. Albo ktos pierwszy raz prowadzila fan page'a na FB albo nie wiem o co chodzi. Jakby marketerzy korzystali z aplikacji do monitoringu, to tez na pewno inaczej by reagowali... a tych jest coraz wiecej w koncu, nawet w jezyku polskim! Digital one ostatnio cos zaanonsowal, http://erudito.pl oferuje ciekawa opcje i nawet zwykle alertsy by wystarczyly - a nie czekanie na rekomendacje agencji PR...
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.