Szeptanie jest w cenie. Raport Interaktywnie.com

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Raport: Marketing szeptany
Raport: Marketing szeptany

Składa się na to zapewne wiele czynników. Wydaje mi się jednak, że nie do przecenienia jest aspekt psychologiczny - ocenia Paweł Suchocki, dyrektor zarządzający firmy Buzz Media. - Przez dziesiątki lat oficjalny ustrój, panujący w PRL i Czechosłowacji uczył obywateli, iż mediom nie można wierzyć. Przekaz płynący z radia, telewizji i prasy ukazywał zafałszowany obraz rzeczywistości, a prawdziwie wiarygodne informacje zdobywało się „pocztą pantoflową”.

Zdaniem Pawła Suchockiego nieufność wobec mediów jest w dalszym ciągu głęboko zakorzeniona w naszych umysłach, toteż rekomendacje w internecie są bardziej wiarygodne, gdyż pochodzą od konsumenta.

W podobny sposób wysoki poziom zaufania Polaków do sieci tłumaczy Zuzanna Rutkowska z zajmującej się działaniami w społecznościach agencji Brand Karma. Dużą rolę – jej zdaniem - odrgywa również nasz apetyt na nowoczesność.


Pobierz raport
MARKETING SZEPTANY [PDF]

Jesteśmy zmuszeni, aby coraz szybciej odnajdywać i przetwarzać coraz większą ilość informacji. To z kolei wpływa na sposób w jaki konsumujemy internet – wyjaśnia Rutkowska. - Innym czynnikiem, wynikającym z naszej mentalności jest brak zaufania do polityków oraz instytucji publicznych. Zaufanie to lokujemy w mediach nadając im rolę demaskatorską.

Czy to za sprawą marketingowych tricków, czy zaszłości historycznych - wyniki, jakie uzyskane zostały w badaniu European Trusted Brands nie są jednak przypadkowe. Rok wcześniej, w globalnej skali firma badawcza Nielsen przepytała przeszło 25 tysięcy osób w 50 krajach świata – w tym również w Polsce Opinie w sieci są wiarygodne – czyim rekomendacjom wierzymy przed podjęciem decyzji o zakupach. Wynik okazał się dla internetu niezwykle korzystny. Bardziej niż opiniom, wyrażanych przez z reguły nieznanych nam bliżej internatów, wierzymy tylko bliskim znajomym. Co więcej, w ciągu dwóch lat – analogiczne badanie Nielsen przeprowadził w 2007 roku – stopień wiarygodności internetowych opinii podniósł się o 9 punktów procentowych.

dane:

Obraz dopełniają publikowane na początku roku wyniki badania TNS OBOP, który przy współpracy z Google i Media Saturn Holding mierzył tzw. efekt ROPO (Research Online, Purchase Offline), czyli zachowania konsumenckich w internecie przed dokonaniem zakupu w tradycyjnych kanałach sprzedaży. Z badania wynika, że w przypadku podejmowania decyzji o zakupie sprzętu AGD/RTV aż 74 procent badanych przyznało się, do poszukiwania informacji i opinii w różnych miejscach sieci.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (5)
helpers
1. helpers, 83.28.238.*, 02.09.2010 / 01:52
marketing szeptany sprawdza się ale nie we wszystkich rodzajach stron internetowych ale w większości tak, sam miałem do czynienia przy marketingu pewnego sklepu komputerowego - niestety ciężko było ze względu na bardzo dużą konkurencje
Mateusz
2. Mateusz, 87.205.201.*, 02.09.2010 / 12:15
Marketing szeptany to jedno z najstarszych i najskuteczniejszych narzędzi marketingowych. Wszak dawno temu, gdy kupiec przybywał do wioski z towarem, zaraz wszyscy się zbierali, komunikując ten fakt innym, dzięki czemu każdy mógł skorzystać z oferty. Obecnie działa to podobnie, jednak różnie w różnych branżach. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się, gdy w grę wchodzi bezpośredni kontakt z klientem, czyli w doradztwie, sprzedaży bezpośredniej, mlm... A o ile przyjemniej jest robić biznes przy filiżance ciepłej i aromatycznej kawy ;)
Moda
3. Moda, 91.197.90.*, 04.09.2010 / 10:53
Szeptać każdy może, lecz jeden lepiej drugi gorzej,... Ciekawa publikacja!
Adam Stercz
4. Adam Stercz 04.09.2010 / 22:33
dobry artykuł, zgadzam się w 100% marketing szeptany ma ogromny potencjał, trzeba tylko umieć z niego korzystać.
Michał Hoszowski
5. Michał Hoszowski 07.12.2010 / 14:49
Publikacja jak publikacja. Niektórych bzdur czytać się nie da :)
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.