3.12.2015 / Okiem eksperta / Mobile
 

66% Polaków korzysta z internetu na smartfonach, głównie przez aplikacje. Jak to wykorzystać?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Piotr Kowalski, Google Polska
 
Piotr Kowalski, Google Polska
Piotr Kowalski, Google Polska

Statystyki wskazują , że w ciągu całego roku dniem, w którym odnotowuje się najwięcej aktywacji smartfonów jest pierwszy dzień Świąt. Wiadomo, co taka informacja może znaczyć dla marketerów branży IT... lecz jak mogą ją wykorzystać marketerzy FMCG? - pisze specjalnie dla Interaktywnie.com Piotr Kowalski z Google Polsa.

Święta Bożego Narodzenia to, jak wiadomo, złoty okres dla sprzedawców elektroniki użytkowej. W sklepach - tych realnych, jak i tych wirtualnych - aż roi się od świątecznych promocji. Co ciekawe, oferta sprzedawców idealnie trafia w zapotrzebowanie rynku. Okazuje się, że według badań ankietowych firmy Microsoft aż 91% Polaków chciałoby znaleźć pod choinką smartfon lub tablet, przy czym zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn urządzenia te plasują się na samym szczycie “listy prezentowej”. To ogromna liczba, która zainspirowała nas do bliższego przyjrzenia się trendom dotyczącym mobilnych urządzeń i aplikacji w kontekście świąt.

66% Polaków korzysta z internetu na smartfonach

Na urządzeniach mobilnych sprawdzamy pocztę, wyszukujemy informacje, przeglądamy strony internetowe i robimy wiele, wiele innych rzeczy. Według raportu opublikowanego przez Google w 2014 roku aż 66% Polaków korzysta z internetu na smartfonach.  Co ciekawe, coraz więcej czynności na urządzeniach mobilnych wykonujemy za pomocą dedykowanych aplikacji. Wiele dużych sklepów internetowych, banków, serwisów informacyjnych czy też sieci społecznościowych ma swoje własne aplikacje, które oferują znacznie większe możliwości użytkowe niż mobilna strona internetowa.

Także duże marki FMCG inwestują w rozwój aplikacji mobilnych, dzięki którym są w stanie nawiązać bardziej spersonalizowaną i dopasowaną do indywidualnych gustów klientów komunikację marketingową. Doskonałym przykładem jest chociażby rodzima aplikacja Przepisy.pl, należąca do koncernu Unilever. To interaktywna, mobilna książka kucharska, która oprócz spełniania swoich podstawowych funkcji skutecznie promuje markę Knorr. Przykłady udanych aplikacji tego typu można mnożyć, wystarczy zajrzeć do Google Play czy Apple App Store i przeszukać je pod kątem najpopularniejszych marek FMCG.

90% czasu korzystania z urządzenia mobilnego przeznaczamy na obsługę aplikacji… 10% - na przeglądarkę internetową

(wg. Flurry)

Według specjalizującej się w rynku mobilnym firmy analitycznej Flurry aż 90% czasu korzystania z urządzenia mobilnego przeznaczamy na obsługę aplikacji… a tylko 10% pozostawiamy na przeglądarkę internetową, która do niedawna była głównym narzędziem służącym do łączenia się z siecią. Czy to aplikacyjna rewolucja? Zdecydowanie nie. To raczej ewolucja, albowiem trend “przechodzenia” użytkowników od przeglądarki do aplikacji można było zaobserwować praktycznie od debiutu pierwszych smartfonów. Umożliwienie deweloperom tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne zaowocowało powstaniem zupełnie nowego rynku, którego wartość może przyprawić o zawrót głowy niejednego analityka. Jak szacuje firma Flurry, łączne globalne przychody z zakupów dokonywanych w aplikacjach oraz z reklam prezentowanych użytkownikom w tychże aplikacjach w 2015 ma przekroczyć 64 miliardy dolarów. To wzrost o 45% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wypada także dodać, że w obu głównych sklepach z aplikacjami (Google Play oraz Apple App Store) znajduje się ponad półtora miliona różnych aplikacji. Jest w czym wybierać!

W pierwszy dzień Świąt gwałtownie wzrasta liczba aktywacji urządzeń mobilnych...

Wróćmy jednak do świątecznych prognoz zakupowych. Duże zainteresowanie smartfonami i tabletami ze strony potencjalnych obdarowywanych znajduje potwierdzenie w statystykach dotyczących ruchu internetowego generowanego przez urządzenia mobilne. Wewnętrzne badania firmy Google wskazują, że w pierwszy dzień Świąt gwałtownie wzrasta liczba aktywacji urządzeń mobilnych, a także pobrań samych aplikacji, nawet kilkukrotnie przekraczając średnią dzienną liczbę aktywacji i pobrań w poprzedzających tygodniach!

Powyższa informacja ucieszy na pewno wszystkich tych, którzy chcą promować swoje aplikacje. Sama promocja jednak może być dla deweloperów i producentów aplikacji mobilnych sporym wyzwaniem. Jak bowiem dotrzeć do użytkowników, którzy mają do wyboru ponad milion aplikacji na każdą z wiodących platform? Rozwiązaniem może być skorzystanie z Uniwersalnych Kampanii Aplikacji w Google Adwords, które pozwalają na szybkie i sprawne zareklamowanie naszej aplikacji m.in. w wyszukiwarce Google, Google Play a także w YouTube. Reklamy budowane są automatycznie, kierowane na wybrane słowa kluczowe a rozliczane w modelu CPI (Cost Per Install). Dzięki temu rozwiązaniu niewielkim nakładem sił możemy wypromować naszą aplikację mobilną w dowolnym kraju na świecie, przy pełnej kontroli kosztów.

Okres świąteczny to gorący czas we wszystkich obszarach. Dotyczy to zarówno sprzedaży tradycyjnej, online, ruchu mobilnego i offline. W oczywisty sposób daje to marketerom szansę na pomnożenie zysków, kluczowe jednak staje się wyprzedzanie samego konsumenta. Myślenie poza schematycznymi kanałami dotarcia, nawet jeśli w pierwszym odruchu wydaje się być nienaturalne - bo jak połączyć branżę dóbr szybkozbywalnych z wyspecjalizowanymi aplikacjami? - okazuje się być przepisem na wygraną w świątecznym wyścigu o uwagę klienta. Warto o tym pamiętać, tworząc mediaplan dla swojej marki!

Piotr Kowalski, Google Polska

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.