Wydawcy prasowi z każdym rokiem rzadziej sięgają po QR kody. Dlaczego?
Z blisko 7 procent w I kwartale do 2,5 proc. w ostatnim kwartale 2013 roku spadł odsetek reklam prasowych zawierających QR kody, wynika z analizy domu mediowego MEC. Średnio w całym roku po QR kody w kampaniach sięgnęło 4 procent reklamodawców, czyli o 10 procent więcej niż w 2012, jednak z każdym kwartałem odsetek wykorzystujących je kampanii spadał.
Odsetek QR kodów w reklamach prasowych w 2012 i 2013 r. w podziale na kwartały
Poza odsetkiem takich reklam, zmniejszyła się też liczba kampanii, w których QR kody zawierały zachętę do skanowania (tzw. „call to action”). Spośród przebadanych layoutów prasowych tylko 30 procent uwzględniało takie odwołanie. A tylko w niespełna 1 procent reklam zamieszczono także instrukcję lub ikonę z instrukcją skanowania - to wskaźnik dwukrotnie niższy niż przed rokiem.
Zaledwie co piąta reklama informowała też o miejscu, do którego kieruje QR kod (spadek z 26 proc. rok wcześniej), w pozostałych przypadkach czytelnik nie wiedział zaś co może nastąpić po zeskanowaniu.
- Najbardziej uderza jednak fakt, że tylko 42 proc. kodów odsyłało na strony dostosowane do urządzeń mobilnych. To wprawdzie i tak wyższy odsetek niż przed rokiem, ale wciąż niewysoki, większość czytelników skanuje przecież kody smartfonem - komentuje Piotr Adamczyk, Mobile & Emerging Platforms Manager w MEC. - Analiza wykorzystania QR kodów w prasie sugeruje, że spadające zainteresowanie może wynikać ze złego ich zastosowania we wcześniejszych kampaniach.
Aż 46 proc. QR kodów w reklamach prasowych było mniejsze niż rekomendowany rozmiar (2 na 2,5 cm), powodami problemów z ich odczytaniem często okazywały się także zbyt mały odstęp między kodem a otaczającymi go treściami lub słaba jakość wydruku.
Czy to znaczy, że QR kody to narzędzie bez przyszłości?
- Co najmniej kilka przeprowadzonych przez nas kampanii wykorzystujących QR kody - m.in. dla marki Mercedes, pokazuje, że prawidłowo wykorzystane - przynoszą efekty. Potrafią skutecznie przekierować z przestrzeni offline do online. W porównaniu z długim, koniecznym do przepisania linkiem, wydają się też o wiele bardziej praktycznym narzędziem.
Badanie objęło 9 195 reklam zamieszczonych w tytułach z segmentu people, tygodnikach opinii i magazynach kobiecych, które ukazały się w 2013 roku.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»