Obecnie na świecie funkcjonuje ponad 6,7 miliarda subskrypcji mobilnych sieci telefonicznych, a prognozy wskazują, że liczba ta wzrośnie do 7,7 miliarda do roku 2028, dorównując tym samym prawie globalnej populacji.
Firma Efigence przedstawia kilka najważniejszych trendów, które będą miały decydujący wpływ na kształtowanie technologii mobilnych w 2024 roku oraz w najbliższych latach.
Internet Rzeczy ma krzywej wznoszącej
Internet Rzeczy (IoT) przekształca mobilne technologie, umożliwiając zarządzanie i analizę danych w urządzeniach połączonych z internetem całkowicie bez udziału człowieka. Przykłady zastosowania IoT to m.in. roboty sprzątające typu Roomba, które wykorzystują tę technologię do mapowania i nawigacji, lodówki, a także inteligentne zegarki i samochody. Obecnie na całym świecie jest ponad 15 miliardów urządzeń IoT, a przewiduje się, że do roku 2030 ich liczba podwoi się! Co więcej, w przyszłości IoT skłaniać się będzie ku obliczeniom na krawędzi sieci, co pozwoli na przetwarzanie większej ilości danych bezpośrednio w urządzeniach, zamiast w chmurze, zwiększając tym samym ich wydajność i bezpieczeństwo.
Wzrost rynku technologii ubieralnych
Globalny rynek technologii ubieralnych ma wzrosnąć do 490 miliardów dolarów do 2032 roku, z rosnącą popularnością smartwatchy, których liczba użytkowników może przekroczyć 230 milionów do 2030 roku. Przyszłość przyniesie dalszą integrację sztucznej inteligencji z urządzeniami mobilnymi, umożliwiając tworzenie bardziej świadomych kontekstu gadżetów.
Szczególnie obiecujące są zastosowania w opiece zdrowotnej i IoT, gdzie urządzenia ubieralne będą wspierać zarządzanie zdrowiem pacjentów oraz inteligentnymi domami i pojazdami. Jedną z najbardziej godnych uwagi nowości jest Apple Vision Pro - zaawansowany zestaw mieszanej rzeczywistości, który ma potencjał do zrewolucjonizowania sposobu pracy, konsumpcji treści i komunikacji. Ten innowacyjny produkt pozwala na otwieranie tych samych aplikacji, które zazwyczaj używamy na komputerach lub telewizorach, z tą różnicą, że są one wyświetlane w przestrzeni np. na biurku czy na ścianie w salonie użytkownika.
AR i VR w grach, medycynie i edukacji
W gamingu gry takie jak Pokemon GO pokazują, jak rzeczywistość rozszerzona (AR) potrafi wciągnąć użytkowników, tworząc interaktywne doświadczenia, które łączą świat cyfrowy z rzeczywistym. Z kolei dzięki rzeczywistości wirtualnej (VR) tytuły dostępne na platformach takich jak PlayStation VR oferują głęboko angażujące doświadczenia, transportując graczy do w pełni cyfrowych światów.
W sektorze zdrowia AR i VR są wykorzystywane do szkoleń medycznych oraz planowania zabiegów, co doskonale ilustruje np. aplikacja Surgical Theater. W edukacji narzędzia takie jak Froggipedia, wykorzystujące AR, rewolucjonizują sposób nauki, czyniąc ją bardziej interaktywną. Co więcej, nadchodzące ulepszenia w sprzęcie, takie jak szybsze procesory i lepsze wyświetlacze, a także rozwój sieci 5G, zapowiadają jeszcze bardziej zaawansowane doświadczenia.
AI i ML transformacją doświadczeń użytkowania aplikacji mobilnych
Dzięki sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowemu (ML) możliwa jest personalizacja oraz analiza predykcyjna, dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników aplikacji mobilnych. Przykłady takie jak Netflix, wykorzystujący ML do rekomendacji treści, czy inteligentne asystentki, jak Google Assistant, doskonale ilustrują potencjał tych technologii.
Wzrost efektywności, przewidywany rozwój personalizacji oraz analizy danych, w połączeniu z narzędziami wspierającymi programistów, wskazują na to, że AI i ML staną się integralną częścią aplikacji mobilnych, oferując użytkownikom bardziej intuicyjne i satysfakcjonujące przeżycia.
- W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się, że wszystkie kluczowe technologie mobilne staną się jeszcze bardziej zaawansowane, koncentrując się na zapewnieniu lepszych doświadczeń dla użytkowników i zwiększając poziom bezpieczeństwa. Obserwujemy ciągły postęp, który przekłada się na rozwój bardziej intuicyjnych i responsywnych interfejsów, lepszą integrację z codziennymi urządzeniami oraz większe możliwości personalizacji. Bez względu na to, o jakiej technologii myślmy, najprawdopodobniej będzie ona rosła w nadchodzących latach i to znacząco - w świecie mobilnym wzrost CAGR powyżej 20% nie jest już niczym niezwykłym - podkreśla Marek Lesiak, Chief Technology Officer w Efigence.
Pobierz ebook "Ebook: Jak skutecznie sprzedawać w internecie"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»