W reklamie mobilnej nie sprawdza się geolokalizacja, ani bannery. Reklamodawcy inwestują w przede wszystkim w aplikacje i QR kody.
Aż połowa firm używa kodów QR by zainteresować sobą odbiorcę - udowadnia lipcowa ankieta przeprowadzona przez Econsultancy. Są one bardziej popularne od między innymi tworzonych aplikacji (35 procent), mobilnych reklam oraz maili reklamowych (po 29 procent) czy promocji przy pomocy SMS (26 procent).
Najsłabiej w rankingu wypada marketing oparty na geolokalizacji, działaniach poprzez MMS i wykorzystywaniu dopiero raczkującego systemu NFC.
Wyniki dotyczące agencji reklamowych są odmienne. Głównym źródłem zainteresowania ich klientów są aplikacje (54 procent). Drugie miejsce zajmują QR kody z 49 procentami. Następne są mobilna poczta reklamowa (38 procent) oraz wiadomości tekstowe (36 procent) Ostatnie miejsca, podobnie jak w przypadku firm zajmują geolokalizacja, wiadomości MMS oraz NFC.
W porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła popularność QR kodów, jako narzędzia promocyjnego. Obecnie używa ich 47 procent przepytanych przez Multichannel Merchant specjalistów, o 8 procent więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku.
Raport Econsultancy odpowiada również na pytanie, który z typów mobilnych reklam jest obecnie najpopularniejszy. 35 procent ankietowanych wskazało mobile search marketing, a 29 procent powiadomienia push.
Agencje również wskazują mobile search marketing jako metodę najczęściej zamawianą przez ich klientów. Skłania się w jej stronę 42 procent z nich. O jeden punkt procentowy wyprzedza on kiedyś najbardziej popularną metodę - bannery reklamowe.
Gwałtownie zwiększenie popytu na reklamy search marketingu przekłada się na liczbę zainwestowanych w niego pieniądze. W porównaniu z drugim kwartałem zeszłego roku, nakłady wzrosły o 333 procent i stanową 14 procent całego budżetu na marketing w Stanach Zjednoczonych.
Ankieta nie wyjaśniła jednak dokładnie, jak rynek marketingu mobilnego wytrzymuje konkurencję reklam w "tradycyjnym" internecie. 33 procent ankietowanych przedstawicieli firm deklaruje większe przywiązanie do reklam mobilnych, a 40 procent do komputerowych. Respondenci z agencji w 35 procentach preferują reklamy mobilne, a w 33 procent tradycyjne online.
Badania Econsultancy oparte są o ankietę internetową przeprowadzoną pomiędzy kwietniem a majem 2012 roku. Wzięło w niej udział 669 respondentów.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja bardzo często kupuję coś za pośrednictwem komórki, nawet nie zauważam, że daję się trochę naciągnąć...
Zgadzam się z Tobą Konrad, mobilność w polsce, aplikacje, programy stają się coraz bardziej popularne i wykorzystywane przez kupujących.
Nic dziwnego, reklama mobilna ma przyszłość. W polskich aplikacjach również rośnie ich popularność. Dużym plusem takiej reklamy jest możliwosć dotarcia do konkretnej grupy obiorców - uzytkowników aplikacji o tematyce powiązanej jakoś z reklamowanym produktem. Przykłałdem może być np. reklama wycieraczek samochodowych Bosch\'a w mobilnym komunikatorze dla kierowców Yanosik. Zaletą takiej reklamy jest też to, że liczba jej odbiorców rośnie wraz z liczbą użytkowników.