22.07.2014 / Felieton - Moje WWW / Mobile
 

Ta aplikacja zamieni twój telefon w wirtualnego asystenta

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Sebastian Głowacki
 
Na zdjęciu Sebastian Głowacki (fot. Dentsu Aegis Network)
Na zdjęciu Sebastian Głowacki (fot. Dentsu Aegis Network)

Sebastian Głowacki z Dentsu Aegis Network specjalnie dla Interaktywnie.com opisuje, jaki aplikacje mobilne pomagają mu tak zorganizować pracę, by po niej znaleźć jeszcze czas na przyjemności.

Dzień pracownika badań w domu mediowym zaczyna się od porannej prasówki. Węszy on w gąszczu blogów technologicznych, forów tematycznych i portali społecznościowych, szukając inspiracji dla rozwiązań, które będzie mógł zaproponować klientom lub współpracownikom. Jednak poszukiwania to dopiero początek. Wiedzę trzeba usystematyzować.

Wiele jest aplikacji, które pomagają to robić, jednak chciałbym rozpocząć od IFTTT, czyli „IF This Than That”. Jej funkcją jest budowanie prostych scenariuszy, w których jedna aplikacja oddziałuje na drugą. Pierwsza generuje sygnał wyzwalający - zdarzenie, które powoduje wykonanie określonej czynności w drugiej na przykład udostępnienie zdjęcia w Instagramie, spowoduje jego automatyczne zapisanie w katalogu DropBox. Dzięki czemu, nie marnujemy czasu na obsługiwanie każdej aplikacji z osobna. Zbiór obsługiwanych przez IFTTT zdarzeń wyzwalających jest pokaźny. Może to więc być na przykład nowy post na Facebooku, upublicznienie notatki w Evernote, oznaczenie filmu YouTube do obejrzenia później, ale też wejście lub opuszczenie zdefiniowanego obszaru, zrobienie fotki telefonem lub po prostu nowa wiadomość w skrzynce mailowej i wiele innych.

W odpowiedzi na dowolne z tych zdarzeń uruchamiana jest akcja w drugiej aplikacji. Poza tak typowymi jak dodanie notatki do Evernote'a lub tweeta, możemy utworzyć lub zaktualizować dokument na Google Drive, wysłać SMSa, wrzucić zdarzenie do kalendarza lub wysłać wiadomość w aplikacji GroupMe. W przypadku gdy interesująca nas aplikacja nie jest obsługiwana bezpośrednio przez IFTTT, zawsze można sprawdzić czy udostępnia ona jakieś funkcjonalności przez e-mail. Sama aplikacja działa zarówno na iOS, jak i Androidzie. Jest też wersja dostępna przez przeglądarkę.

Jeden z moich podstawowych scenariuszy w IFTTT jest związany z aplikacją Feedly. Dla tych, którzy jeszcze z niego nie korzystali, spieszę z wyjaśnieniem, że jest to bardzo dobry agregator newsów. Już samo Feedly bardzo usprawnia moją codzienną prasówkę. Jednak podstawowym narzędziem do katalogowania wiedzy jest aplikacja Evernote. To w niej przechowuję notatki z najciekawszymi artykułami i linkami. Grupuję je w tematyczne notatniki a następnie odpowiednio taguję. Mam szybki dostęp do interesujących mnie informacji, a dodatkowo notatki zgrupowane pod jednym tagiem, mogę wyświetlić w formie prezentacji.

A gdzie tu jest miejsce na IFTTT? Jeżeli podczas korzystania z Feedly natknę się na interesujący materiał, to oznaczam go „Save for later” lub właściwie taguję. Oba te zdarzenia są rozpoznawane przez IFTTT, które samoczynnie tworzy odpowiednio oznaczoną notatkę w Evernote.

Na co dzień, korzystam jeszcze z dwóch aplikacji, które także wpinam w scenariusze aplikacji IFTTT. Są to Trello i GroupMe. Trello to lista rzeczy do zrobienia. Jej bardzo przydatną cechą jest możliwość pracy zespołowej poprzez współdzielenie list. Każdy może dodawać i edytować jej element, także za pomocą e-maila. Wystarczy wysłać wiadomość na odpowiedni alias pocztowy, a nowy element pojawi się na właściwej liście. Zdarzeniem wyzwalającym może być na przykład upublicznienie notatki w Evernote, o czym IFTTT powiadomi Trello za pośrednictwem e-maila .

Podobny mechanizm zadziała w przypadku aplikacji GroupMe, która jest komunikatorem wzbogaconym o wiadomości grupowe. Grupy w tej aplikacji przypominają trochę popularne jeszcze kilka lat temu chatroomy. Jednak interfejs użytkownika jest jak najbardziej współczesny.

Powyższe aplikacje bardzo usprawniają moją codzienną pracę. Jednak gdy udaję się na zaplanowane spotkanie, to chcę się na nim skupić. Telefon lub tablet nie może mi przeszkadzać. I nie przeszkadza, gdyż kolejny scenariusz w IFTTT polega na sprawdzeniu w kalendarzu daty i godziny rozpoczęcia spotkania, po to by wyciszyć dźwięk na ten czas. Gdy spotkanie dobiega końca, przywracany jest standardowy poziom głośności dzwonka. Scenariusz działa na urządzeniach z Androidem.

A gdy wychodzę już z pracy, IFTTT wykrywa, że opuszczam obszar zdefiniowany jako „praca”. Wysyła wtedy wiadomość SMS do mojej żony, która dzięki temu wie, że może już do mnie zadzwonić i przypomnieć mi na przykład o zakupach. Mogłaby to zrobić korzystając z jednej z aplikacji do list zakupowych. Ale czy warto zupełnie rezygnować z rzeczywistej komunikacji?

Zanim wyjdę z domu dostaję SMSa z ostrzeżeniem, że mogę spodziewać się opadów deszczu lub ochłodzenia. Jak to możliwe? Tak właśnie działa jeden ze scenariuszy aplikacji IFTTT. Dzięki temu wiem, że powinienem wziąć parasol lub cieplejszą kurtkę.

Telefon to już nie tylko narzędzie do komunikacji. Tym bardziej nie jest to smycz, która ogranicza wolność. Wręcz przeciwnie. Telefon lub tablet to mobilne biuro z własnym wirtualnym asystentem. Jego skuteczność, przy właściwej konfiguracji, może nas zadziwić - dzięki niemu mamy uporządkowane wszystkie ważne sprawy, bez trudu znajdujemy więc czas na przyjemności.

Autor: Sebastian Głowacki, R&D Project Leader w Dentsu Aegis Network

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.