Czytelnicy mobile są bardzo wymagający. Wydawcy muszą spełniać ich zachcianki, bo już za rok będą generować nawet 10 procent wszystkich przychodów.
Zespół K2 User Experience przeprowadził badania dotyczące aplikacji prasowych na tablety. Jego uczestnicy, czytali na komputerze przede wszystkim w domu i w pracy, a na telefonie przeważnie w komunikacji miejskiej oraz w sytuacjach, gdy musieli na coś czekać. Z wniosków z badania wynika, że te dwa urządzenia się uzupełniają. Natomiast tablet okazał się konkurencyjny dla komputera.
Różnica polega na tym, że tablet jest narzędziem bardziej kojarzonym z chwilami relaksu i spokoju. Częstotliwość czytania dzienników i magazynów w wersji papierowej i na iPad jest zbliżona, jednak magazyny i dzienniki drukowane wydają się być częściej czytane w sposób przypadkowy, w miejscach gdzie są dostępne za darmo.
Odbiorcy mają wysokie oczekiwania wobec aplikacji. Badani deklarowali chęć posiadania wielu zaawansowanych funkcji przeglądania treści (wyszukiwarki, tagi, multimedia) oraz funkcji ułatwiających szybkie dotarcie do interesujących artykułów - spisy treści, przeglądanie po kategoriach i słowach kluczowych, oraz wyszukiwarki.
Jak często czytasz prasę drukowaną na tablecie? (wskazania w procentach).
źródło: K2
Internauci chcieliby również, aby treści wzbogacone były o wideo, interaktywne grafiki albo wykresy. Z kolei funkcje społecznościowe byłyby raczej rzadko wykorzystywane.
Obserwując, jak użytkownicy korzystają z wybranych aplikacji, zidentyfikowano szereg mankamentów i wyciągnięto wnioski mówiące o tym, czego wystrzegać się przy projektowaniu dobrej aplikacji prasowej na tablety:
- Aplikacja powinna umożliwiać wygodne czytanie na ekranie tabletu. Artykuł powinien być zaprojektowany tak, aby użytkownicy nie musieli poświęcać swojej energii na dostosowywanie wyglądu treści - powiększanie, czy otwieranie innych widoków tego samego artykułu.
- Warto pozwolić użytkownikom kopiować tekst.
- Aplikacja powinna umożliwiać przekręcanie urządzania z pozycji pionowej w poziomą i odwrotnie. I powinna dobrze to obsługiwać – nie tracić przy tym miejsca, w którym użytkownik przerwał czytanie, nie zmieniać strony na inną.
- Należy wykorzystać możliwości zmiany interfejsu w zależności od orientacji urządzenia - powiększać zdjęcia, inaczej formatować tekst.
- Pierwszy ekran aplikacji (czyli okładka albo pierwsza strona gazety) zawierający tytuły wybranych artykułów, musi być klikalny i przenosić w odpowiednie miejsce gazety.
- Aplikacja powinna zawierać przynajmniej jeden spis treści (klikalny!), a najlepiej zagwarantować kilka sposobów przeglądania zawartości gazety. Warto uwzględnić możliwość przeglądania po kategoriach albo tagach, a w menu aplikacji umieścić szybki powrót do spisu treści.
- Zdjęcia, wykresy, infografiki powinny być dostępne w formie umożliwiającej wygodne przeglądanie na tablecie – powiększanie po kliknięciu, galerie multimediów.
- Dobrze jest wykorzystywać możliwości urządzenia i wzbogacać aplikację o multimedia (wideo, pliki muzyczne), wprowadzić interaktywne obszary, linkować do stron w Internecie i poinformować o tym użytkownika.
W badanu wykorzystano metody badawcze - dzienniczki, wywiady indywidualne z układaniem kolaży, sortowanie kart, obserwacje użytkowników korzystających z aplikacji oraz ankietę internetową.
W sumie przebadano 110 użytkowników tabletów czytających prasę. Obserwacji poddano pięć wybranych aplikacji na iPada - Gazety Wyborczej, Dziennika Gazety Prawnej, Pulsu Biznesu +, Wprost i Polityki
- Głównym celem projektu było przebadanie z użytkownikami kilku aplikacji prasowych i określenie, który sposób prezentacji treści i nawigowania po niej jest najbardziej użyteczny oraz przyjazny - mówi Paulina Makuch, UX Research Manager K2, autorka badania. - Dodatkowo interesowało nas to, jakie funkcjonalności, niedostępne w obecnych aplikacjach prasowych, byłyby atrakcyjne dla e-czytelników. Chcieliśmy też dowiedzieć się kiedy użytkownicy tabletów czytają prasę na tablecie, a kiedy na innym urządzeniu.
Pełen raport z badania dostępny jest w formie pdf pod linkiem: www.prasanaipada.pl/pdf/K2UX_PrasaNaiPada_RaportZBadania.pdf.
Gazeta bez wersji mobile się nie obędzie
Coraz więcej wydawców na świecie zaczyna udostępniać tytuły w wersji mobile. W 2013 roku zrobią to wszyscy najwięksi w Północnej Ameryce, wynika z badań na które powołuje się eMarketer.com. Główną przyczyną jest próba utworzenia nowego źródła przychodów oraz reakcja na rosnącą liczbę sprzedanych smartfonów.
źródło: eMarketer.com
Na razie odsłony mobilne generują jedynie niewielki przychód dla wydawców. Tendencja jest jednak wzrostowa, a już w przyszłym roku cztery na dziesięć firm planuje, że dzięki temu medium zarobi przynajmniej 10 procent z wszystkich przychodów, wynika z prognoz eMarketer.com.
Liczba użytkowników mobilnych aplikacji rośnie z kwartału na kwartał, a szacunki mówią, że z 2012 do 2016 roku się podwoi. W minionym roku, według obliczeń serwisu eMarketer.com, liczba osób korzystających z aplikacji mobilnych przebiła miliard.
źródło: eMarketer.com
Znacznie szybciej w najbliższych latach będzie się rozwijał rynek tabletów. Tylko w minionym wzrost wyniósł ponad 62 procent. Z szacunków eMarketer.com wynika, że do końca tego roku ich liczba w USA wzrośnie o 38 procent do poziomu 75,6 milionów sztuk. Spory w tym udział będzie miał iPad. W 2012 cztery na pięć tabletów w USA wyprodukował Apple. Popularność tego urządzenia od 2011 do 2014 roku podwoi się, z 28 do 60,8 milionów sztuk.
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»