
Wyniosła około 5,8 miliardów złotych.
Według najnowszego raportu firmy PMR pt. „Rynek mobilnego internetu i usług dodanych w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021”, szacowana wartość polskiego rynku internetu mobilnego i mobilnych usług dodanych w 2015 wyniosła ok. 5,8 mld zł.
Zgodnie z definicją przyjętą przez PMR, na wartość internetu mobilnego składają się sumaryczne przychody operatorów osiągane ze sprzedaży usług mobilnej transmisji danych, obejmującej dostęp przy pomocy telefonów komórkowych, a także innych urządzeń, w tym przede wszystkim komputerów (z wykorzystaniem modemu lub dedykowanej karty tylko do mobilnej transmisji danych). Z kolei wartość mobilnych usług dodanych obejmuje przede wszystkim wpływy z obsługi płatności z wykorzystaniem SMS-ów premium, w tym m.in. za dostęp do treści w internecie, gier i aplikacji oraz tzw. interaktywność w mediach. Uwzględniono również inne, mniejsze segmenty, np. mobilny marketing czy mobilną muzykę.
W 2015 r. tempo wzrostu przychodów z usług mobilnej transmisji danych prawie dwukrotnie przewyższało analogiczny wskaźnik na rynku VAS. Na ubiegłoroczny, dynamiczny wzrost rynku internetu mobilnego w pozytywny sposób wpłynął zarówno segment modemów (do którego, jak już wspomniano, wliczone zostały również dedykowane karty, które nie są wykorzystywane w telefonach), jak i segment telefonów komórkowych, jakkolwiek wartość drugiego z nich rosła w wyraźnie szybszym tempie. Jednym z kluczowych czynników odpowiedzialnych za tendencję wzrostową przychodów notowanych przez operatorów ze sprzedaży usług transmisji danych w telefonie jest rosnąca penetracja smartfonów, w tym coraz częściej urządzeń przystosowanych do odbioru usług w sieciach LTE. Sukcesywnie rośnie baza użytkowników, którzy z mobilnej transmisji danych w telefonie realnie korzystają, rośnie wskaźnik ilości danych konsumowanych w telefonach, jak również średni przychód na użytkownika (w przeliczeniu na aktywne karty SIM) w segmencie telefonów. W przypadku drugiego ze wspomnianych segmentów, operatorzy nie są w stanie zwiększyć ARPU, jednak nadal sukcesywnie rośnie baza zarówno abonentów, jak i użytkowników wykorzystujących model przedpłacony.
Wartość segmentu usług dodanych (VAS) w sieciach komórkowych zdominowana jest przez przychody generowane przez operatorów z tytułu obsługi płatności z wykorzystaniem SMS-ów premium. Segment ten cały czas ewoluuje. W ostatnim czasie skokowo rośnie znaczenie płatności za gry i aplikacje, co obecnie ratuje cały segment obsługi płatności realizowanych przez SMS o podwyższonej płatności. Inaczej polski rynek mobilnych usług dodanych traciłby już wyraźnie na wartości.
Znaczące tempo wzrostu przychodów operatorów z tytułu sprzedaży usług mobilnego internetu i mobilnych usług dodanych w pozytywny sposób rzutuje na kondycję całego rynku telefonii komórkowej w Polsce. Według wstępnych szacunków PMR, w 2015 r. wartość rynku telefonii komórkowej w Polsce rozumiana jako całkowite przychody notowane przez poszczególnych operatorów telefonii ruchomej urosła o 1,2 mld zł, czyli o przeszło 5% w relacji do roku wcześniejszego. Dywersyfikacja dotychczas prowadzonej działalności stała się wśród operatorów już swego rodzaju standardem. Szczególne znaczenie operatorzy przypisują w tym względzie usługom mobilnego dostępu do internetu, których sprzedaż z roku na rok generuje przychody w coraz większym stopniu widoczne w wartościowej strukturze całego rynku telefonii komórkowej.
Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. Rynek mobilnego internetu i usług dodanych w Polsce 2016.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
I bardzo dobrze internet mobilny to przyszłość, nie wyobrażam sobie braku dostępu do internetu. A z drugiej strony jak rośnie wartość mobilnego internetu to i konkurencja a co za tym idzie lepsze ceny i promocje.
Niestety, ale rośnie, rośnie.... warto zaoszczędzić zamieniając złotówki na silniejszą walutę przy pomocy np alior kantor opinie są znakomite!<br /> <a href=\"http://jakikantor.pl/ranking/details/39/Alior-Bank-Kantor-Walutowy\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://jakikantor.pl/ranking/details/39/Alior-Bank-Kantor-Walutowy\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://jakikantor.pl/ranking/details/39/Alior-Bank-Kantor-Walutowy</a></a>
A co tu się dziwić wystarczy popatrzeć na ludzi w autobusie, metrze czy ulicy co trzeci serfuje po sieci na komórce lub tablecie. Ta branża na pewno będzie się rozwijać.