Sukces w sieci zależy nie tyle od budżetu reklamowego, co od zaangażowania w tworzenie społeczności. Na tym opiera się Wykop.pl.
Od siedmiu lat Wykop.pl nieustannie zbiera najciekawsze linki z sieci. Użytkownicy udzielając się w serwisie generują około 31,5 miliona odsłon (dane Megapanel PBI/Gemius za lipiec 2012). Serwis gromadzi ponad 1,2 miliona realnych użytkowników miesięcznie.
Poza dodawaniem linków, które już od dawna przestały wystarczać, by utrzymać społeczność, Wykop dodaje nowe funkcje. Między innymi mikroblog, który w serwisie działa od końca ubiegłego roku. Planów na rozwój nie brakuje.
- Projektów, nad którymi pracujemy, jest bardzo wiele. Za dwa tygodnie przedstawimy Wykop oparty o tagach, które w lepszy sposób powinny odwzorowywać co aktualnie jest na topie - mówi Michał Białek, dyrektor operacyjny Wykop.pl.
Na Wykopie od ubiegłego roku prężnie działa idea AMA, czyli Ask Me Anything. AMA to coś w rodzaju wywiadu, który przeprowadzają użytkownicy z wybraną osobą. Kilka dni temu na amerykańskim serwisie Reddit w AMA wziął udział Barack Obama. Odpowiadał na bieżąco na pytania internautów przed wyborami.
W Polsce póki co w AMA nie biorą udziału osoby podobnej rangi, ale zdarzyły się wywiady z kilkoma ciekawymi osobami, między innymi z muzykami zespołu Strachy na Lachy, czy z przedstawicielami Allegro.
Poza tym w AMA uczestniczą zwykłe osoby: barman, pracownik punktu gdzie można dorobić klucze, pracownik sklepu z dopalaczmi, kurier, maszynista. Słowem - zwykli ludzie, ciekawe osobowości. Ale to nie jedynie akcje, których inicjatorami często są użytkownicy społeczności, a które przeradzają się w konkretny projekt.
- Świetnie rozwija sie AMA (Ask Me Anything), Gotuj z Wykopem czy mikroblog i nasze narzędzie do dodawania własnych treści. Myślę, że nad ich rozwojem będziemy się skupiać do końca tego roku. Nie zapominając oczywiście o nowej wersji mobilnej serwisu - dodaje Michał Białek.
Z Facebookiem walki nie będzie
Wykop pozostaje jednym z popularniejszych serwisów społecznościowych w Polsce, choć spektakularnych wzrostów liczby użytkowników nie widać. W styczniu 2011 roku Wykop notował 1,42 miliona realnych użytkowników. W styczniu tego roku - ponad 1,8 miliona. W lipcu widać spadek - już tylko 1,2 miliona RU.
- Doświadczenie nauczyło mnie sceptycznie podchodzić do wyników prezentowanych przez Megapanel. Zdarzało się, że znaczny wzrost ruchu w Analyticsie był spadkiem według Megapanelu. Dlatego nasze badania ruchu opieramy na Googleowym narzędziu, które wskazuje, że Wykop rośnie w tempie 100 procent rok do roku - mówił Michał Białek w rozmowie z Interaktywnie.com dwa lata temu. - Jeżeli chodzi o „walkę” z innymi społecznościówkami, to trochę trudno nas porównać do innych będących w czołówce na polskim rynku. Oczywiście wszyscy walczymy o „czas” użytkownika, ale Facebook czy NK skupiają się na znajomych, my na interesujących treściach. Myślę, że mamy swoją niszę.
Podobne podejście do wyników Megapanelu Wykop ma również dziś, co potwierdzał Białek w AMA. Na Wykopie.
Serwis doczekał się licznych kopii - mniej lub bardziej bazujących na podobnej idei. Onet uruchomił swój własny serwis - Wyczaj.to. Pomysł był podobny: internauci dodawali ciekawe linki, pozostali użytkownicy głosowali na najlepsze z nich. W 2009 roku serwis został jednak zamknięty, nie odniósł sukcesu. Domena z początku przekierowywała na strony Onetu, dziś jest niezagospodarowana.
Na podobnej zasadzie działa również Kciuk.pl należący do grupy o2.pl. Kciuk radzi sobie lepiej, niż onetowy konkurent, choć poszczególnym znaleziskom daleko jeszcze do liczby "wykopów".
- Od startu Wykopu mieliśmy okazję zmierzyć się z kilkoma serwisami tworzonymi przez małych graczy, ale i przez duże korporacje. Okazało się jednak, że sukces w mediach spolecznościowych zależy nie tyle od budżetu reklamowego przeznaczonego na bannery, ile od czasu poświęconego w rozwój społeczności - mówi Michał Białek. - Na tym polu w Polsce nam się udało. Natomiast niekwestionowanym liderem światowym jest Reddit i to jego rozwój bacznie monitorujemy.
Niełatwe początki
Wykop powstał w 2005 roku, został stworzony przez Piotra Chmolowskiego na wzór amerykańskiego Digg.com. Idea była prosta: użytkownicy dodają ciekawe linki znalezione w sieci i dzielą się nimi z pozostałymi. Inni z kolei mogą głosować. Znaleziska, które zyskają najwięcej głosów, trafiają na stronę główną serwisu.
Tomasz Drożdżyński i Michał Białek podczas konferencji e-nnovation w 2011 r.;
fot. Beata Ratuszniak
Rok po stworzeniu Wykopu, serwis przejął Tomasz Drożdżyński, wtedy Wykop miał nieco ponad 2,5 tysiąca zarejestrowanych użytkowników. To niewiele, ale w 2006 roku serwisy społecznościowe dopiero się kształtowały. Drożdżyński stał na czele serwisu przez kolejne lata i dbał o jego rozwój.
Wykop zyskał również inwestora. Fundusz Garvest wyłożył na spółkę 600 tysięcy złotych. Od dwóch lat Drożdżyński rozwija jednak inny serwis, należący do grupy Allegro Tablica.pl. Wciąż ma jednak udziały w Wykopie.
Serwis w 2008 roku zaczął przynosić pierwsze dochody. Obecnie - jak podaje Michał Białek - przychody spółki wahają się w okolicach dwóch milionów złotych. Wykop.pl zajmuje stałe miejsce w Megapanelu, w kategorii społeczności, choć do czołówki mu daleko.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Wykop to potężny portal, wiem z doświadczenia, że za jego pomocą można nawet wygenerować kilka tysięcy wejść na stronę w ciągu jednej doby, za sprawą jednego artykułu...