2.10.2015 / Okiem eksperta / Portale
 

Ma 2 miliony użytkowników miesięcznie, ale marki nie wiedzą, jak go wykorzystać

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Emilia Maksymowicz, Mind Progress Group
Emilia Maksymowicz, Mind Progress Group

- Unikaj takich miejsc jak Wykop, bo to coś mniej więcej jak Praga albo Nowa Huta, tylko że w internecie - powiedział vloger Ajgor Ignacy. Bo o Wykopie mówi się jak o „nieodkrytej krainie internetu”. Ci, którzy nie znają tego miejsca, mylą je często ze stronami typu Kwejk, Demotywatory. Tymczasem Wykop.pl, odwiedzany przez ok. 2 miliony użytkowników miesięcznie, którzy odnotowali ogółem przeszło 70 mln odsłon (źródło: Megapanelu PBI/Gemius) - to najwiekszy polski agregator treści. Warto wiedzieć, jak to wykorzystać.

Funkcjonowanie

Jego działanie jest bardzo proste: użytkownicy dzielą się miedzy sobą ciekawymi treściami. Każdy zalogowany użytkownik może wstawić na portal jakikolwiek link z internetu i poddać go ocenie pozostałych czytelników na zasadzie plusowania i minusowania (wykop: +, zakop: -) wrzucanych linków. Portal dzieli się na dwa główne działy: Strona główna i Wykopalisko. Wykopalisko składa się z kilku podstron, które na trzy sposoby sortują zamieszczane przez użytkowników treści: najnowsze, aktywne, wykopywane oraz komentowane. Oprócz wspomnianej głównej strony istnieją jeszcze mikroblogi. Są to miejsca, gdzie można dyskutować na dowolne tematy, dodając wybranych użytkowników do grupy obserwowanych.

Zasady

Na Wykopie panują ściśle określone zasady. Nieodpowiednie zachowanie powoduje falę krytyki, a użytkownicy mogą nawet dosadnie poprosić o usuniecie konta (#usunkonto). Swobodnie poruszający się „wykopowicz” dobrze wie, że rządzi tylko „mirko”, wie, czym jest „śmieszek leszek” (oficjalny profil Lecha Wałęsy w serwisie ), „logika różowych pasków” (kobieca logika) oraz dlaczego nie powinno się otwierać treści z #nsfw, kiedy ktoś widzi Twój monitor (not suitable for work).

Pierwsza i naczelna zasada Wykopu brzmi: dobra treść obroni się sama. Wykopowicze szybko rozpoznają nowicjusza w społeczności – zdradza się najczęściej nieznajomością kluczowych haseł, niezbędnych do prowadzenia prawidłowej komunikacji. Nie masz możliwości dodać i „wykopać” swojego wpisu poprzez zakładanie fałszywych kont czy tym bardziej kupienie sobie „wykopów”. Są tematy, które zawsze będą tutaj aktualne, oraz takie, których się z reguły nie porusza.

Istotnym aspektem w przypadku portalu Wykop.pl jest to, że znalezisko ma tylko 24 godziny, by zaistnieć w serwisie. Jeśli w tym czasie nie uzbiera wystarczającej liczby pozytywnych głosów, aby móc znaleźć się na stronie głównej serwisu, zostaje przeniesione do archiwum, do którego użytkownicy nie mają dostępu. Jeśli jednak znalezisko nosi znamiona viralowości i jest szybko pozytywnie oceniane przez „wykopowiczów”, zostaje przeniesione na stronę główną Wykopu.

Na Wykopie nic się nie ukryje. Istnieje inicjatywa #CSIWYKOP, która w razie #afery zgłosi się o pomoc do pozostałych użytkowników. Niezadowolona polityką administratorów społeczność serwisu reaguje bardzo szybko. Przykładem może być „afera leśna”, podczas której administrator Wykopu usunął wpis jednego z wykopowiczów na temat sprzedaży lasów państwowych. W ramach protestu i obrony przed cenzurą użytkownicy serwisu przez 24 godziny zalali stronę główną linkami jakkolwiek powiązanych tematycznie z tematem lasu, aby dać administracji do zrozumienia, że Wykop tworzą jego użytkownicy, nie admini.

Promocja marek na Wykopie

Dlaczego coraz więcej firm i instytucji decyduje się na promocję swojej marki właśnie na Wykopie? Na portalach typu Facebook czy Twitter duże firmy zalewają użytkowników płatnymi reklamami, przeznaczając na to ogromne budżety. Mniejsze przedsiębiorstwa i instytucje mają w efekcie znacznie mniejsze szanse na szybkie i skuteczne trafienie do ich grupy docelowej.

Na Wykopie działa to zupełnie inaczej. Tutaj promocja Twojej marki może okazać się wielkim sukcesem – wystarczy, że masz pomysł. Nie istnieje jednak schemat, który zapewni powodzenie naszych działań w tym serwisie.

Wykop jest świetnym źródłem informacji dla mediów i innych portali.  Wszystko, co jest zamieszczone na stronie głównej serwisu, przeszło przez surową weryfikację jego społeczności, jest aktualne i topowe. Agregatory treści kreują obecnie trendy internetu. Jeśli coś znalazło się na stronie głównej portalu mającego 10 milionów użytkowników i zostało bardzo pozytywnie przez nich ocenione, zarówno za pomocą głosownia, jak i komentarzy, na pewno sprawnie rozpowszechni się w sieci. Jeśli Twój artykuł trafił właśnie to w miejsce, możesz uznać to za prawdziwy sukces.

Możesz dużo zyskać, ale jeden błąd lub nieodpowiednie zachowanie spowoduje, że zostaniesz skreślony, a wykopowicze nie zapominają, ani nie wybaczają. Czy rozważając rozpoczęcie promocji na Wykopie, jesteś gotowy na jedno z największych wyzwań social mediów na polskim rynku? Czy Twoja firma ma szansę tutaj zaistnieć? Jeśli wiesz, że media społecznościowe to nie sztywny apel wygłaszany w szkole podstawowej, jeśli masz do rozdania trochę kubków w #rozdajo i jesteś na tyle odważny, aby zapuścić się w ciemne zakamarki internetu – działaj!
 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (7)
Zbychu
1. Zbychu, 85.221.236.*, 02.10.2015 / 13:23
bardzo fajny tekst. niewielu marketerow potrafi jeszcze odkryc potencjal tkwiacy w wykopie
andrzej
2. andrzej, 94.254.198.*, 02.10.2015 / 18:48
Michał białek wciąga rogale
Shahrazad Gawronska
3. Shahrazad Gawronska 05.10.2015 / 10:43
Cześć,
Fajny artykuł. Zgadzam się, że tam można wiele wygrać i wiele przegrać ;) No ale do odważnych świat należy ;) Pisałam artykuł na ten temat z kilkoma przykładami, polecam jako uzupełnienie http://nowymarketing.pl/a/6789,jaka-jest-spolecznosc-wykopu-i-joemonstera

Pozdrawiam,
Natalia Gawrońska-Kuntić
Michaił BIałkov
4. Michaił BIałkov, 161.73.255.*, 06.10.2015 / 17:25
Dzienx! Będę miał na rogale :))))))
rbk17
5. rbk17, 81.219.200.*, 06.10.2015 / 19:15
Obecnie na wykopie panuje szaleństwo na punkcie obalenia obecnego rządu oraz nie wpuszczenia do Polski imigrantów.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.