Wprowadzenie opłat za dostęp do internetowych stron gazet to nie jedyny pomysł właściciela News Corp.
Tylko główne strony internetowych wydań londyńskiego Times i Sunday Times będą zezwalać robotom wyszukiwarek na indeksowanie treści - twierdzi Robert Andrews na łamach PaidContent.org. To oznacza, że w Google nie będzie już można znaleźć nawet linków do najciekawszych artykułów z obu gazet.
Zmiany, zapowiedziane już kilka miesięcy temu przez Ruperta Murdocha, właściciela koncernu wydawniczego News Corp., wejdą w życie w ciągu najbliższego miesiąca. Od czerwca internauci, którzy będą chcieli poczytać teksty na www.thetimes.co.uk i www.thesundaytimes.co.uk będą musieli zapłacić 1 funta za dzień lub 2 funty za tydzień dostępu do obu witryn.
Jeszcze w maju miały pojawić się dwie nowe, oddzielne witryny serwisów, które zastąpić mają dotychczasowy wspólny portal Times Online. Przez pierwszy, testowy miesiąc, dostęp ma być jeszcze bezpłatny.
Robert Andrews, który barł udział w prezentacji nowych, rozdzielonych witryn pisze, że Murdoch w swojej batalii przeciwko wyszukiwarkom internetowym, poszedł nawet krok dalej, niż sam zapowiadał. Choć informacja o nieindeksowaniu artykułów budzi ostrą dyskusję. Internauci komentujący artykuł w paidcontent.org podkreślają, że na dłuższą metę taka polityka okaże się samobójczym posunięciem, bo odetnie obie gazety od potencjalnych, skłonnych zapłacić czytelników.
Świadkami podobnej dyskusji, choć w mniejszej skali, jesteśmy również w Polsce. Śladami Murdocha już powoli kroczy wydawca Rzeczpospolitej, a wysypu płatnych serwisów gazet - jeśli wierzyć ich zapowiedziom - powinniśmy się spodziewać jesienią. Polscy internauci są również sceptyczni, jeśli chodzi o powodzenie tego pomysłu.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pan Murdoch powinien zostawić Internet młodszemu pokoleniu. Nic z takiego wojowania z Google nie będzie, chyba że ma takiego deala z Microsoftem ( <a href=\"http://Bing.com\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://Bing.com</a> ) że pokryje mu wszystkie straty z tym związane.
Ja jestem sceptyczny, aczkolwiek ciężko powiedzieć jak sprawdzi się taki model w rzeczywistości... czas pokaże. Jedno jest pewne - w Polsce by to nie przeszło.
Powinni udostępnić dla botów tytuły i zajawki do artykułów, które będą sprowadzać ruch na ich płatne wersje. No chyba że jegomość Murdoch po prostu nie chce tego robić =)